Domů
Energetika v ČR
Klaus: Rakouská koalice se zelenými je ohrožením pro Česko
Protesty proti provozu JE Temelín

Klaus: Rakouská koalice se zelenými je ohrožením pro Česko

Účast Zelených v rakouské vládní koalici je pro Českou republiku nebezpečné a představuje pro ni ohrožení. Rakouské agentuře APA to řekl bývalý český prezident Václav Klaus na okraj vídeňské konference com.sult. Česká republika podle něj nemá alternativu k jaderné energii, jejímiž odpůrci Zelení jsou. Klaus v rozhovoru rovněž varoval před „klimatickým alarmismem“ a kritizoval postoj západní Evropy k Polsku a Maďarsku.

„Tato vládní kombinace je pro nás ohrožením,“ poukázal Klaus na novou rakouskou vládu lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a právě Zelených.

„Rakouští zelení jsou pro nás nebezpeční,“ poznamenal exprezident. Česko podle něj nemá „žádnou dobrou alternativu vůči jaderné energii“. „Nemáme řeky jako v Rakousku nebo něco podobného,“ upozornil podle APA pravicově konzervativní politik.

Prezident ČR z let 2003 až 2013 si položil řečnickou otázku, jak Rakousko chce zvládnout změnu energetické politiky, když usiluje dokonce o upouštění od plynu jako zdroje energie. Staré metody jako „tření liščího ohonu“ pravděpodobně nebudou stačit k pokrytí vysoké spotřeby elektřiny v Rakousku, doplnil Klaus.

Václav Klaus už dlouho varuje před „klimatickým alarmismem“, připomíná APA. Podle něj se mezitím potvrdily teze jeho knihy Modrá, nikoli zelená planeta (2007). „Panika lidí, jako je von der Leyenová, je komická, neuvěřitelná a iracionální,“ řekl Klaus s odkazem na nynější předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Zkáza klimatu nehrozí, což podle něj dokládají „seriózní data a analýzy“. Na současné extrémy počasí je podle něj pouze upřena větší pozornost. „Sezona požárů v Austrálii je stejná jako dříve,“ domnívá se Klaus.

Ostře euroskeptický politik a ekonom kritizoval například „katastrofické předpovědi“ v souvislosti s brexitem a vyslovil se pro radikální reformu Evropské unie a návrat k Evropskému společenství před smlouvami z Maastrichtu a Lisabonu.

„I když nemám nic proti možnosti cestovat z Prahy do Vídně bez hraničních kontrol, cena za to je velmi vysoká,“ řekl Klaus a varoval před hromadnou migrací.

„Tyto lidi pozvaly evropské elity,“ tvrdí Klaus.

Bývalý český prezident v rozhovoru rovněž kritizoval způsob, jakým „západoevropské elity“ hodnotí situaci v Polsku a Maďarsku. Tato „iracionalita“ je podle něj naprosto nepřijatelná. Obě země by měly dostat příležitost řešit si své problémy samy. I spor o polskou justiční reformu pokládá spíše za polský vnitropolitický spor.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr
29. leden 2020, 13:02

Je zajímavé, že lyžař jako Klaus věří víc své ideologii, než svým očím.

Jan Veselý
29. leden 2020, 13:58

Václav Klaus je možná dobrý ekonomický teoretik, ale jako ekonomický praktik selhal. Jako v problematice energetiky a environmentální politiky zastydnul někde v roce 2000-2005 (a to mu ještě fandím), takže dnes už je úplně mimo mísu.

Můj tchán tvrdí, že to je ruský vlivový agent a že ho KGB kdysi dostala na jeho (zapíranou) homosexualitu. Doufám, že to není pravda. I když, proč by jinak měl, jako ekonom, blokovat výstavbu ropovodu a plynovodu z Německa? To jako premiér dělal. Přitom každý študentík ví, že diverzifikace zdrojů a konkurence má blahodárný vliv na ceny.

Josef
29. leden 2020, 21:01

Pane Veselý, když VK byl premiérem, pak Vy jste ještě tahal kačera. Nedokážete tu dobu vůbec hodnotit, bylo veřejným tajemstvím, že kromě manželky měl Klaus i milenky a to i v pokročilém věku ( a Váš tchán je hlupák). Jinak co se týče energetiky, pak jediné co se změnilo od roku 2005 je že díky vstupu do EU byl u nás přijat zákon o podpoře OZE, jehož náklady se rovnají 10 násobku ceny jaderné el. Temelín. Kdyby se to proinvestovalo do jádra mohlo se vyrobit 160 TWh el. energie a cena el .energie pro lidi by byla na polovině současné. To, že to nevidíte jen dokazuje , že jste chytrý jako Váš tchán nic více se k tomu nedá napsat až se budete chtít zase ztrapnit tak tady zase můžete psát na co jste zase s tchánem přišli...

Miloslav Černý
29. leden 2020, 23:23

K čemu nám bude drahá energie s jádra, když vývoj jasně ukazuje kam obnovitelné zdroje směřují a jaké jsou i u nás předpoklady a to i s ohledy na ekologii. To se to rozhoduje, když to nejde s vlastní kapsy.Soukromí investor by si nikdy nemohl dovolit za současných podmínek jader. elektrárny stavět. Opět se potvrzuje, že stát je špatný hospodář.

Kamil
30. leden 2020, 15:30

OZE nám neukazují ještě vůbec nic. V síti nejsou samy, ekonomiky a politicky pokřivený trh nám zatím říká zkreslené informace. Kdo ví jak to bude vypadat v budoucnu, když tu budou pouze jen OZE.

Jan Veselý
30. leden 2020, 08:06

Jasně všichni jsou blbí a jen vy ho milujete a znáte pravdu. Ale ruku na srdce, ekonom by měl znát a zohledňovat efekt zkušenostní křivky a technického pokroku vlivem konkurence. Ani jednoho Klaus nebyl schopen.

Od roku 2005

- Klesla cena výstavby FVE z nějakých 6 EUR/W na 0.65 EUR/W.

- Klesla cena výstavby VtE z nějakých 1.5 EUR/W na 1 EUR/W a zároveň se zdvojnásobil koeficient využití.

- "Jaderná renesance" skončila ostudnou blamáží.

A ruku na srdce, fakt si myslíte, že by výstavba JE nedopadla jako stejná zlodějina a rozkrádačka řízená Rittigem a Janouškem?

BTW. Nová výstavba JE se v ČR intenzivně plánuje už někdy od roku 2008 a zatím se ještě pořád neví co, kdo, kde, za kolik a kdy bude stavět.

energetik
29. leden 2020, 17:54

Zas a znovu jen potvrdil že to správné a pravdou je opak toho co tvrdí.

On neviděl ani "špinavé" peníze natož nějaké tunely a zlodějny.

Barry
29. leden 2020, 22:44

Václav Klaus se zasloužil o rozkvět levice v zemi více než kdokoli jiný, a to tak, že učinil tehdy pravicovou ODS skrze svoji osobu nevolitelnou po několik volebních období, během kterých levice získala zpět svoji moc. ODS dokázala nad ČSSD zvítězit teprve tehdy, až VK přestal být předsedou. VK se během svého politického působení postavil snad proti každému, s výjimkou komunistů, Ruska a organizovaného zločinu. Často si říkám, že pokud by KGB opravdu v Prognostickém ústavu připravovalo nějakého agenta s úkolem po převratu zdiskreditovat v ČR demokracii, Západ, a rozbít pravicovou scénu v zemi, ten člověk by to nemohl udělat lépe než Václav Klaus

Peter K
30. leden 2020, 17:31

Slovaci stavaju 33 rokov Mochovce 0,4 GW /podla Wikipedie/. Dansko za 20 rokov postavilo min.100 GW .

Dochodca na Slovensku dostane 500 eur. Dansky Dochodca vdaka Vestasu dostane 2000. Moj kolega ma 55 rokov a ma nasporene na dochodok 1.400 000 DDK ? ( 4.790.744 CZK )

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se