Domů
Elektřina
Německo bude přeshraničně podporovat i kogeneraci, OZE byly úspěšné
Kogenerační jednotka J920Flextra

Německo bude přeshraničně podporovat i kogeneraci, OZE byly úspěšné

Dolní a horní komora německého parlamentu schválila budoucí přeshraniční podporu pro projekty kombinované výroby elektřiny a tepla. Zúčastnit se budou moci i zájemci o podporu z okolních zemí, například z České republiky.

Po letošním uvedení pravidel pro přeshraniční podporu obnovitelných zdrojů energie a první úspěšné aukci s Dánskem bude v dalších letech uveden i systém pro přeshraniční podporu kombinované výroby elektřiny a tepla.

Z důvodové zprávy vyplývá, že obdobně jako u podpory OZE je podmínkou oboustranné otevření podpory a mezinárodní smlouva mezi Německem a protistranou. Systém bude otevřen pro sousední státy až do výše 5 % z celkového instalovaného výkonu, který bude předmětem standardních německých aukcí.

Další podmínkou je existence reálné možnosti, aby bylo možné elektrickou energii importovat ze sousedního státu do Německa. Tato podmínka je stejně definována i v nařízení pro podporu OZE a je relativně vágní vzhledem k možnosti ověření jejího splnění (což potvrzovala i důvodová zpráva k nařízení o přeshraniční podpoře OZE).

Kogenerační jednotka
Kogenerační jednotka

Tímto zákonem se prozatím stanovují pouze základní podmínky pro přeshraniční podporu kogenerace, celý systém ve větším detailu bude popsán v nařízení, které musí být ještě schváleno. Dá se ale předpokládat, že systém bude obdobou toho pro obnovitelné zdroje.

Mimo to nový zákon zavádí povinnost pro všechny výrobce elektřiny v kogeneraci od 1 MW do 50 MW, aby se účastnili aukcí, ve kterých budou soutěžit o podporu. Další úlevou je snížení poplatků na podporu OZE pro KVET, kde je elektřina určena pro vlastní spotřebu.

První přeshraniční aukce na OZE s výslednou cenou 5,38 eurocentu/kWh

V minulém měsíci byly také vyhlášeny výsledky první přeshraniční aukce s Dánskem, kde se celkem dražilo 50 MW elektrického výkonu. Celkem bylo vybráno pět nabídek s umístěním výrobny v Dánsku. Výsledná cena byla vydražena na úrovni 5,38 eurocentu za kWh (cca 1,45 Kč/kWh).

Celkem bylo do aukce přihlášno 43 nabídek s celkovým výkonem 297 MW.

Oproti srpnové německé aukci se jedná ještě o nižší cenu. V srpnu aukce výhradně pro výrobny na území Německa skončila cenou 7,25 cent/kWh (1,95 Kč/kWh).

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
21. prosinec 2016, 15:40

A je nějak možné tady z ČR podpořit OZE v Německu a případně sem dopravit i tuto energii?

Jan Veselý
21. prosinec 2016, 15:50

Možné to je, ale obvykle to skončí na neochotě nové zdroje připojit a na vysoké ceně investičního kapitálu v ČR, což je odrazem rizikovosti takových investic v ČR, kde stále vládne odezdikezdismus.

Martin Hájek
21. prosinec 2016, 22:14

Asi jste nepochopil ten dotaz. Pan energetik se ptal na podporu OZE v Německu, takže regulatorního prostředí se netřeba až na Bavorsko obávat. Samozřejmě pan energetiky může na OZE v Německu přispět již dnes podle libosti. Zelenou elektřinu z Německa do ČR jistě dovést lze a hujerství se meze nekladou. Pokud pán neví co s penězi, určitě mu někdo zelenou s mírným příplatkem prodá.

Pokud jde o OZE v ČR, tak ty za tím za Německé peníz stavět nejde, protože dohoda je jen s Dánskem. Nicméně pokud by došlo k rozšíření i na ČR, pak by rizikovost ČR nehrála žádnou roli, protože podpora by byla garantována Německou stranou.

Reálně nám ovšem v rámci evropským pravidel hrozí pravý opak. Tedy že ČR bude nedobrovolně sponzorovat Německé větrníky v rámci evropského fondu. Podobně jako když Merkelová pozvala uprchlíky do Německa a pak začala řešit, jak je přerozdělit do ostatních zemí, tak teď Německo řeší, jak zaplatit své zelené cíle na úkor jiných zemí EU. Ovšem míra naštvanosti na všech stranách rychle stoupá a asi budou muset i v Reichu malinko brzdit.

C
22. prosinec 2016, 00:52

Otázka ještě je jak by se na tom podepsala případná daň a spol. Víme jak jsou v politici v tomto velmi rychlí. A vážně pochybuji že by se na takovou FVE, VtE nevztahovaly naše zákony, takže asi by se jich týkaly i případné solární a jiné daně a řekl bych že v momentě kdy by to nebylo jen pár MW, ale třeba 1000MW, tak to někdo zdanit zkusí. I kdyby to mělo být 100Kč/MWh,

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se