Agora Energiewende: Německo výrazně zaostává v plnění emisních cílů

DomůNěmeckoAgora Energiewende: Německo výrazně zaostává v plnění emisních cílů

Německo musí podle tamního think tanku Agora Energiewende výrazně zvýšit své úsilí v oblasti snižování emisí CO2, pokud se chce přiblížit svým emisním cílům pro rok 2020. Neplnění stanovených cílů by podle Agory mohlo nenapravitelně poškodit reputaci země.

Německo si pro rok 2020 stanovilo cíl omezit své emise skleníkových plynů o 40 % ve srovnání s hodnotami z roku 1990. Podle tamní vlády země může dosáhnout 35% snížení, odhady think tanku se však pohybují pouze na úrovni 30 %.

“Příští vláda musí bezprostředně zvýšit své úsilí, aby zemi alespoň přiblížila někam blízko jejímu cíli. Pouhých 30 namísto 40 % není jenom kousek vedle – jedná se o ohromné minutí cíle pro rok 2020,” komentoval dosavadní výsledky Německa Patrick Graichen, předseda Agora Energiewende.

Všechny německé vlády od roku 2007 přislíbily plnit vytyčený 40% cíl, v minulém roce však emise byly ve srovnání s rokem 1990 nižší pouze o 28 %.

Německá kancléřka Angela Merkelová v létě sice potvrdila, že cíl zůstává nezměněn, poslední předpovědi vlády však naznačují dosažení 35 %. Agora Energiewende je v otázce plnění cíle ještě skeptičtější, pro rok 2020 odhaduje snížení emisí bez zavedení dalších opatření na 30 – 31 %.

Poslední roky ve znamení stagnace

Za nižším snížením emisí, které bude podle projekcí think tanku zhruba 115 milionů tun ekvivalentu CO2 nad cílem pro rok 2020, stojí zejména rostoucí populace, ekonomický růst a nízké ceny fosilních paliv. Německé reputaci v oblasti klimatické politiky nepomáhají ani výsledky z posledních let, kdy se pokles emisí výrazně zpomalil.

Zatímco mezi lety 1990 a 2000 emise v Německu klesaly v průměru o 21 milionů tun ročně, v období 2010-2016 se již jednalo pouze o 6 milionů tun.

Pokud by Německo nyní chtělo dosáhnout svého cíle, muselo by své emise ročně snižovat o 39 milionů tun, což je podle Agory hodnota srovnatelná s celým tamním dopravním sektorem.