Německá energetická společnost RWE oznámila výplatu speciální dividendy za rok 2017 ve výši 1 euro na akcii k již oznámené dividendě 0,5 eur na akcii. Prostředky na výplatu speciální dividendy ve výši 615 milionů eur získá RWE z navrácené daně z jaderného paliva, kterou začátkem června označil německý ústavní soud za nezákonnou. 

RWE v pátek oznámilo, že z vratky daně z jaderného paliva, která má dosáhnout 1,7 mld. eur, vyplatí zruba třetinu svým akcionářům prostřednictvím speciální dividendy ve výši 1 euro.

O vrácení daně z jaderného paliva, kterou provozovatelé německých jaderných elektráren museli odvádět v letech 2011 až 2016 za každý gram jaderného paliva, rozhodl začátkem června německý ústavní soud, když ji označil za nezákonnou. RWE, E.ON a EnBW mají zpětně získat celkem 6,3 mld. eur a úroky.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-05-01″,“to“:“2017-05-31″,“caption“:“Jaderné elektrárny v Německu stále tvoří významnou součást baseloadu výroby elektřiny. V květnu dodávaly do sítě stabilně okolo 7 GW.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-05-01″,“end_date“:“2017-05-31″}

„Uvědomujeme si, že jsme po našich akcionářích požadovali v posledních dvou letech, kdy jsme nevypláceli dividendu na kmenové akcie, hodně,“ komentoval podle zahraniční egentury Reuters rozhodnutí o vyplacení speciální dividendy CEO RWE Rolf Martin Schmitz.

CEO RWE dodal, že považuje rozdělení části vratky daně z jaderného paliva mezi akcionáře za férové a vhodné.

Dva roky bez dividendy

Speciální dividenda 1 euro na akcii za rok 2017 bude akcionářům vyplacena k již oznámené dividendě 0,5 eur na akcii. RWE si vyplacením dividendy snaží získat zpět přízeň akcionářů, kterým v posledních dvou letech dividendu nevyplácela.

K nevyplacení dividendy na kmenové akcie přistoupilo RWE kvůli špatnému hospodaření v posledních letech. V roce 2016, který byl pro RWE z pohledu hospodaření nejhorší za celou historii společnosti, zaznamenala firma čistou ztrátu 5,7 miliardy eur.

Na RWE stejně jako na ostatní velké německé energetické společnosti tvrdě dopadají následky Energiewende. Nejvíce citelná pro hospodaření RWE byla povinnost vytvoření dodatečné rezervy ve výši 6,8 mld. eur pro účely uložení vyhořelého jaderného paliva. Tato rezerva má sloužit pro hrazení nákladů na transport paliva, jeho trvalé uložení a další související činnosti.

Na ztrátě RWE se podílejí i odpisy německých elektráren a aktiv v Británii, Nizozemsku a Turecku. Negativně se na hospodaření RWE podepisuje také rapidní nárůst výroby elektřiny z dotovaných OZE, který tlačí tržní cenu komodity dolů a zároveň vytlačuje klasické fosilní zdroje z trhu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *