Domů
Německo
Spolkový účetní dvůr: Energiewende hrozí neúspěch, vláda musí přidat

Spolkový účetní dvůr: Energiewende hrozí neúspěch, vláda musí přidat

Německému energetickému přechodu, takzvané Energiewende, hrozí podle tamního Spolkového účetního dvora neúspěch. Podle úředníků Energiewende stojí Německo každoročně desítky miliard eur, přičemž slibované výsledky, zejména v oblasti klimatických cílů, nepřináší. Úřad z rostoucích nákladů viní německé Ministerstvo hospodářství a energetiky.

Podle Spolkového účetního dvora, který je nejvyšším německým kontrolním úřadem dohlížejícím nad hospodařením země, je hlavním nedostatkem Energiewende chabé řízení ze strany Ministerstva hospodářství a energetiky (BMWi). Úředníci ministerstvu vytýkají zejména nedostatek koordinace.

„Spolkové vládě hrozí neúspěch s projektem Energiewende. Enormní námaha a silné zatížení obyvatel a hospodářství jsou v silné nerovnováze s doposud dosaženými chabými výsledky Energiwende. Pokud má Energiewende uspět, musí vláda změnit současné směřování,“ uvedl při předávání zprávy o výsledcích Energiewende německému Bundestagu šéf kontrolního úřadu Kay Scheller.

Jen za minulý rok úřad odhadl výdaje na Energiewende na minimálně 34 miliard eur, za posledních 5 let pak Německo podle úředníků vydalo na Energiewende přes 160 miliard eur. Kromě růstu podílu obnovitelných zdrojů však v dalších oblastech Německo pokulhává, a cíle pro rok 2020 tak z většiny nebudou splněny. To se dle úřadu týká především snížení objemu emisí, snížení primární spotřeby energie nebo zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v dopravě.

Kromě nesplnění klimatických cílů má špatné řízení Energiewende další důsledek – podle úřadu Německo již přišlo o svou vedoucí roli. Zatímco na začátku si Německo vedlo velmi dobře, nyní si v mezinárodním srovnání vede relativně špatně.

Úřad německé vládě vytýká rovněž nedostatečný přehled o celkových výdajích a nedostatek transparentnosti. Podle úřadu německá ministerstva a jejich podřízené organizace zaměstnávaly za účelem implementace Energiewende v minulém roce 675 zaměstnanců na plný úvazek, z toho téměř 300 zaměstnanců ve 34 odborech zaměstnávalo Ministerstvo hospodářství a energetiky. Na vládní úrovni pak podle úřadu existuje minimálně 45 výborů, které se zabývají energetickým přechodem.

Energiewende by neměla být spojována s cenami elektřiny, ale …

Německý energetický přechod má i přes své nedostatky stále značnou podporu u tamních obyvatel. Mimo to většina obyvatel v loňském průzkumu uvedla, že další pokrok v oblasti energetiky by neměl být spojován s vysokými cenami za elektrickou energii, což může být hlavní otázka následujících let.

Se značným růstem cen elektrické energie, který Evropa zažívá zejména od začátku letošního roku, se situace může změnit. Podle průzkumu německé spotřebitelské organizace Verivox z letošního jara by pětina Němců byla pro zachování provozu jaderných elektráren, pokud by jim klesly účty za elektřinu.

Komentáře

(1)

Petr

30. září 2018, 12:36

Teď mě to teprve trklo po přidání Kohleausstieg, že Energiewende se nepřekládá, protože to jsou stejné hovadiny jako byla Perestrojka a Glasnosť, které měli hlavně sloužit k ukončení etapy Sovětského svazu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.