Regulace výkonu jaderky se E.ONu nevyplatila, vyšla na více než 100 mil. EUR
Oxidace palivových tyčí na německé elektrárně Brokdorf byla způsobena zvyšováním a snižováním výkonu ve snaze vyrovnávat zatížení sítě. Elektrárna kvůli tomu byla již v únoru odstavena a až nyní může být opět spuštěna, ale pouze s upravenými podmínkami provozu.
Odstávka německé elektrárny Brokdorf, která byla odstavena v průběhu února, ukazuje na fakt, že některé typy v současnosti provozovaných jaderných elektráren nejsou flexibilní. Častou změnou výkonu navíc může docházet k jejich poškození, například oxidací palivových tyčí, což může vést až k nucenému odstavení reaktoru a následné nápravě.
Nyní může být elektrárna díky povolení regionálního dozorčího úřadu opět spuštěna, nicméně pouze v rámci „bezpečného provozu“. Již nyní, alespoň podle informací agentury Bloomberg, přišla odstávka elektrárny jejího provozovatele společnost E.ON na více než 100 mil. EUR. Elektrárna má být trvale odstavena v prosinci 2021.
V rámci inspekce bylo také uvedeno, že rozhodnutí o provozu elektrárny ve „flexibilním režimu“ k částečnému vyrovnávání výkonu v síti přispělo k poškození palivových tyčí.
„Podle našich zjištění přispěly zásahy do výroby k oxidaci v horních částech palivových tyčí,“ dodal Robert Habeck, ministr pro energetiku Šlesvicko-Holštýnska, (pozn. za stranu zelných) kde se elektrárna nachází.
Regulace výkonu v soustavě je v Německu potřeba čím dál více
Regulace výkonu u elektrárny Brokdorf by se přitom z pohledu jejího umístění více než nabízela. Brokdorf je totiž druhou nejsevernější německou jadernou elektrárnou a sever země je známý tím, že je zde největší koncentrace instalovaného výkonu větrných turbín. Nicméně nyní již elektrárna nebude moci s regulací výkonu pomáhat.
Obecně bude v budoucnu s rostoucím podílem OZE v soustavě nutné zajistit více flexibilního výkonu, který bude reagovat na proměnlivý výkon OZE. Při srovnání flexibility hlavních konvenčních zdrojů v Německu jsou jaderné elektrárny nejméně flexibilní (viz. graf).
Z grafu je zřejmé, že i přes záporné ceny elektřiny na denním trhu přesahuje utilizace jaderných zdrojů 60 %. Nejvíce flexibilní je zemní plyn, který ale dosahuje vyšší utilizace jen velice zřídka. Naopak černé uhlí je schopné na ceny elektřiny reagovat velice dobře, což ukazuje graf výše.
Mohlo by vás zajímat:
Děkuji za zase jeden článek na "jaderné téma" :-) .
Přijde mi to celé postavené na hlavu. Od jaderných elektráren se začne vyžadovat pružnost na místo toho aby se toto dynamické namáhání odehrávalo na mnohem banálnějších komponentech než na palivových tyčích a jejich okolí. Jaderná elektrárna často znamená i přečerpávací vodní elektrárnu někde víceméně poblíž. Je snadnější tedy měnit komponenty ve vodní elektrárně než se vrtat v ozářených součástech jaderky. Je to hutný zdroj, nejkoncentrovanější druh získávané energie, je tedy diskutabilní od něj očekávat všechny výhody jiných zdrojů.
Proměnlivý obnovitelný zdroj zase chce plynový přetlakový vak, setrvačník, baterku nebo jiný druh energetického zásobníku, aby mohl fungovat v denním rytmu tak, jak to člověk potřebuje. Tím, že nenese známky dlouhodobého znečištění typu radioaktivity, může se měnit s periodou 10, 15 nebo 20let. Buďto stavíte rychle a brzy odpisujete a likvidujete, nebo stavíte déle a ostatní periody se také prodlužují.
Co to je za reaktor?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se