Domů
Německo
Ministr: Uzavření německých jaderných elektráren neohrozí bezpečnost dodávek v Bavorsku
Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld
Zdroj: Avda

Ministr: Uzavření německých jaderných elektráren neohrozí bezpečnost dodávek v Bavorsku

Blížící se ukončení provozu všech jaderných elektráren v Německu, ke kterému má dojít již do konce roku 2022, nepředstavuje podle bavorského ministra ekonomiky žádnou hrozbu pro bezpečnost tamních dodávek elektrické energie. Bavorsko má podle něj dostatek plynových kapacit a může se spolehnout na dovoz elektřiny ze zahraničí.

Termín plánovaného ukončení provozu posledních německých jaderných elektráren se neúprosně blíží, přičemž vyvstávají otázky o budoucí bezpečnosti dodávek elektrické energie v různých regionech Německa, které z pohledu dodávek elektřiny mohou být deficitní. Podle Huberta Aiwangera, bavorského ministra ekonomiky, spolkové zemi Bavorsko nehrozí žádné nebezpečí.

„Žádná světla nezhasnou. Bavorsko má na svém dvorku více výkonu v plynových zdrojích, než kolik jaderného výkonu ubyde v síti,“ uvedl Hubert Aiwanger pro Augsburger Allgemeine.

Bavorský ministr podle serveru Clean Energy Wire uvedl, že se Německo může vždy spolehnout na dovoz elektrické energie ze sousedních zemí. Ty však často využívají k výrobě elektřiny jaderné a uhelné elektrárny, nicméně podle Aiwangera bude o původu importované elektřiny rozhodovat trh.

Ministr rovněž zmínil řadu individuálních opatření, která mají pomoci spolkové zemi v její energetické transformaci. Jedná se například o navýšení kombinované výroby elektřiny a tepla, rozvoj vodních či biomasových zdrojů a dále výstavbu 300 větrných turbín do roku 2022. Výstavbu většího počtu větrných elektráren však v zemi zabrzdila striktní regulace pro jejich vzdálenost od obydlí.

Bavorsko se v žebříčku transformace energetických sektorů jednotlivých spolkových zemí umístilo na třetí příčce, přičemž v rozvoji obnovitelných zdrojů se zejména díky výstavbě solárních a biomasových zdrojů dostalo na první pozici.

Výstavba vedení ze severu Německa vázne a nabírá zpoždění

Výstavba nových vedení v Německu, potřebných pro přenos elektřiny z větrných elektráren na severu země do těžiště spotřeby na jihu, i nadále drhne. Za druhé čtvrtletí letošního roku bylo zprovozněno pouze 28 km nových linek.

Nedostatečná vnitřní kapacita přenosových vedení v Německu je rovněž jedním z důvodů vysokých očekávaných síťových rezerv pro zimu 2022/2023. Během zimy 2022/2023 podle regulátora Německo nemusí mít dostatek domácích zdrojů pro zajištění dostatečné rezervy.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld byla první velkou jadernou elektrárnou v Bavorsku, která byla odstavena. (zdroj: Avda)

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Petr Macháček
1. prosinec 2019, 16:42

Hezký den,

bohužel Něměcko podlehlo hysterii z OZE. Mají kapacity na ve věrtných elektárnách, ale nemají kapacitu na přenos na jih. Výstavba nyní podle německých zdrojů cca 4 roky a každý rok narůstá. Problém je též v tom, že Německo a Rakousko si udělaji společný trh s elektrickou energií. Cesta přes ČR uzavřena někdy fouká moc jindy málo což destabilizuje přenosou síť musíme si uvědomit,že energetická soustava musí být v rovnováze velký podíl OZE je riziko proto musí Německo udržovat klasické zdroje např. uhelné elektrárny v pohotovostním režimu pro případné výkyvy.

Michal
30. listopad 2019, 16:23

Tak to si řekne každý. Budeme odstavovat a když bude nedostatek tak dovezeme ze zahraničí. Nakonec nebude odkud dovážet.

Milan Vaněček
30. listopad 2019, 17:17

Německo je už asi 5 let největším čistým vývozcem elektřiny v EU. A Alpské země (Rakousko, Švýcarsko) kam hodně elektřiny vyváží mu jí zase vrací (o dost dráže) pak ze svých přečerpávacích elektráren když Německo potřebuje. Ty se rušit nebudou, jejich kapacita se bude spíše navyšovat.

Nebojte se o Německo (a ani o ČR, ta má obrovský nadbytek výrobních kapacit, plánovaných na těžký průmysl z doby bolševika).

Pete
1. prosinec 2019, 21:41

Člověče Vy jste jak ten u Cimrmanů: “Důl, vyděl jste někdy důl? Ten se nedá ukrást....” ;-)))

Pete
1. prosinec 2019, 21:49

Stejně tak těm úžasným Němcům nikdy elektřina nemůže dojít. A ty paka energetici si povídají nesmysly. Od roku 2022 bude nutné omezovat spotřebu - regulační stupně se vrátí.

Emil
30. listopad 2019, 18:30

Pro zajímavost podíl zdrojů na výrobě elektřiny v Bavorsku v roce 2018:

jádro: 30,5%

fotovoltaika: 15,9%

voda: 14,5%

plyn: 14,1%

biomasa: 12,4%

vítr: 6,1%

černé uhlí: 4%

ostatní: 2,5%

Celková výroba 73,9 TWh - shodou okolností úplně stejná jako hrubá spotřeba ČR.

Martin Hájek
30. listopad 2019, 21:29

Díky, máte i čísla o podílu dovozu elektřiny? Bude docela zajímavé sledovat, co s tím to uzavření jádra udělá. Typuji plyn na dvojnásobek, uhlí na trojnásobek :-) a zbytek se doveze.

Emil
30. listopad 2019, 21:47

Nejsem zrovna němčinář, takže hlavně ve spolupráci s google překladačem, snad jsem to moc nezkomolil:

"Bavorsko dosud spotřebovalo tolik elektřiny, kolik bylo vyrobeno. To se loni změnilo. A předpovědi ukazují, že dovážený podíl požadovaného množství elektřiny se pravděpodobně bude i nadále zvyšovat."

Před svým politickým prohlášením o energetické politice v Bavorsku sám ministr hospodářství Hubert Aiwanger (Svobodní voliči) potvrdil: Soběstačnost elektřiny v Bavorsku poklesla „protože jsme měli suchý rok a vodní energie nepřinesla to, co mohla přinést“. Od roku 2018 již množství elektřiny, kterou Bavorsko spotřebovává nevyrobí . V čistém vyjádření to bylo asi deset terawatthodin, což je dobrých deset procent z množství spotřebované elektřiny, která byla dovezena."

Zdroj: www_br_de/nachrichten/bayern/bayern-muss-kuenftig-mehr-strom-importieren,RixC0LP

Martin Hájek
30. listopad 2019, 23:47

Díky, já Německy číst celkem umím. Píše se tam, že už loni byl dovoz 10 TWh, přitom Gundremmingen C a Isar 2, které se mají do roku 2022 vypnout vyrábí celkem 22 TWh. V roce 2025 by podíl dováženého proudu mohl vystoupat až na 30 %! (Tak to jsme moc a moc zvědav, po kterých drátech to bude Bavorsko schopné dovézt). Počítají tam se ztrojnásobením dovozu proudu z Rakouska (no to by mě moc zajímalo, jestli s tím počítají také Rakušané, kteří mají sami málo, zejména v zimě :-). Myslím, že realita bude ještě velmi zajímavá. V dětství jsme hráli takovou hru zvanou záchod. Na hromádku karet se dá stříška ze dvou karet a pak se karty vytahují. Komu stříška spadne, spadnul do záchodu. Bavorsko aplikuje stejný přístup, postupně stále vytahuje další a další karty a stříška zatím stojí, ale je jen otázka času, kdy spadne. Ona pak bude stačit jedna porucha na vedení a Bavorsko půjde do kytek a až se sečtou škody, tak budou všichni čumět jak péra z gauče.

Carlos
1. prosinec 2019, 09:50

A nepočítají třeba že to budou honit z Polska přes nás do Rakouska a pak zpátky vyprané a s vůní alpských luk?

Emil
1. prosinec 2019, 13:49

Tak to už se nějakou dobu děje a těžko počítat s tím, že se to bude dít ve výrazně větší míře, ale u Němců člověk nikdy neví...

Jinak děkuji panu Hájkovi za ten příměr se záchodem, docela mě pobavil. S dětmi ho stále hrajeme, jen se u toho často pohádají, počítám že tady to dopadne podobně.

Emil
30. listopad 2019, 21:50

Ještě podílu zdrojů na výrobě elektřiny:

www_stmwi_bayern.de/energie-rohstoffe/daten-fakten/#prettyPhoto

Milan Vaněček
30. listopad 2019, 18:53

To už má jádro v Bavorsku tak málo? Mívalo o dost více (ale vlastně už něco zavřeli).

Bavorsko nám krásně bude v roce 2022 demonstrovat, jak technicky snadno se lze zbavit v Bavorsku jádra (bylo kdysi skoro na 50%) a u nás uhlí.

Říkám technicky, ekonomicky je to něco jiného, HDP Bavorska bude několikanásobně větší (v EUR) než náš, takže co si oni dovolí udělat rychle nám bude trvat několik desetiletí.

Jinak to nejde. A jak mi Bavoři říkali, před sto lety to byla velmi chudá oblast Německa, bramboráři, asi jako naše Vysočina.

Vladimír Šťastný
1. prosinec 2019, 05:57

Nahradit vlastní jádro ruským plynem je opravdu vítězství jako noha, pane Vaněčku. Jsem zvědavý na počtáře, kteří počítají automobilovému průmyslu každý gram CO2, co oni na to.

Milan Vaněček
1. prosinec 2019, 08:00

Spotřeba energie na topení v Bavorsku je podobně jako u nás v zimních 3 měsících mnohem vyšší než výroba elektrické energie v tomto období. A zde dominoval i dominuje plyn. (v Bavorsku plyn a biomasa, u nás plyn a uhlí).

V zimě je hlavně důležité nemrznout, to teď pár let hrozilo vždy ve Francii a Belgii když měli ty potíže s jádrem a u nich elektřina hraje větší roli pro vytápění (mají mírnější klima).

Vladimír Šťastný
1. prosinec 2019, 08:53

Nezmrznout je určitě důležité, ale já jsem psal o něčem jiném. V džihádu vyhlášeném CO2 zastavit nějaký zdroj, který ho neprodukuje a nahradit ho jiným zdrojem, který ho produkuje, to chce opravdu pořádný kus fanatického nadšení, protože logiku to nemá žádnou.

Milan Vaněček
1. prosinec 2019, 15:16

Jak jsem už psal jinde: jak Vy říkáte "CO2 džihád" nebo jak já říkám "CO2 hysterii", to je likvidaci CO2 za jakoukoliv (vysokou) cenu, provozují pouze fanatici ze strany zelených a jaderných aktivistů.

Normální lidé, včetně normálních zelených a jaderných příznivců jej neprovozují. Toto je logika (většinové, mlčící) reality.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se