Ministr: Uzavření německých jaderných elektráren neohrozí bezpečnost dodávek v Bavorsku

DomůNěmeckoMinistr: Uzavření německých jaderných elektráren neohrozí bezpečnost dodávek v Bavorsku

Blížící se ukončení provozu všech jaderných elektráren v Německu, ke kterému má dojít již do konce roku 2022, nepředstavuje podle bavorského ministra ekonomiky žádnou hrozbu pro bezpečnost tamních dodávek elektrické energie. Bavorsko má podle něj dostatek plynových kapacit a může se spolehnout na dovoz elektřiny ze zahraničí.

Termín plánovaného ukončení provozu posledních německých jaderných elektráren se neúprosně blíží, přičemž vyvstávají otázky o budoucí bezpečnosti dodávek elektrické energie v různých regionech Německa, které z pohledu dodávek elektřiny mohou být deficitní. Podle Huberta Aiwangera, bavorského ministra ekonomiky, spolkové zemi Bavorsko nehrozí žádné nebezpečí.

„Žádná světla nezhasnou. Bavorsko má na svém dvorku více výkonu v plynových zdrojích, než kolik jaderného výkonu ubyde v síti,“ uvedl Hubert Aiwanger pro Augsburger Allgemeine.

Bavorský ministr podle serveru Clean Energy Wire uvedl, že se Německo může vždy spolehnout na dovoz elektrické energie ze sousedních zemí. Ty však často využívají k výrobě elektřiny jaderné a uhelné elektrárny, nicméně podle Aiwangera bude o původu importované elektřiny rozhodovat trh.

Ministr rovněž zmínil řadu individuálních opatření, která mají pomoci spolkové zemi v její energetické transformaci. Jedná se například o navýšení kombinované výroby elektřiny a tepla, rozvoj vodních či biomasových zdrojů a dále výstavbu 300 větrných turbín do roku 2022. Výstavbu většího počtu větrných elektráren však v zemi zabrzdila striktní regulace pro jejich vzdálenost od obydlí.

Bavorsko se v žebříčku transformace energetických sektorů jednotlivých spolkových zemí umístilo na třetí příčce, přičemž v rozvoji obnovitelných zdrojů se zejména díky výstavbě solárních a biomasových zdrojů dostalo na první pozici.

Výstavba vedení ze severu Německa vázne a nabírá zpoždění

Výstavba nových vedení v Německu, potřebných pro přenos elektřiny z větrných elektráren na severu země do těžiště spotřeby na jihu, i nadále drhne. Za druhé čtvrtletí letošního roku bylo zprovozněno pouze 28 km nových linek.

Nedostatečná vnitřní kapacita přenosových vedení v Německu je rovněž jedním z důvodů vysokých očekávaných síťových rezerv pro zimu 2022/2023. Během zimy 2022/2023 podle regulátora Německo nemusí mít dostatek domácích zdrojů pro zajištění dostatečné rezervy.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld byla první velkou jadernou elektrárnou v Bavorsku, která byla odstavena. (zdroj: Avda)

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují