Analytici jsou po několik měsíců trvajícím růstu ceny černého energetického uhlí optimističtí a v krátkodobém horizontu předpovídají dokonce nedostatek nabídky způsobený zejména regulací těžby uhlí v Číně a silným růstem poptávky na rozvojových trzích v Asii. Situace na světovývh trzích nahrává těžařům, kteří navyšují těžbu. 

Černé energetické uhlí, které v loňském roce patřilo k nejrychleji rostoucím komoditám na světových trzích, čeká podle analytiků i v krátkodobém horizontu světlá budoucnost. V roce 2017 by se dokonce po zhruba 5 letech mohl objevit nedostatek nabídky způsobený omezením těžby v Číně a silným růstem poptávky na rozvojových trzích v Asii.

Podle asijského giganta Noble Group by poptávka po energetickém uhlí mohla brzy převýšit vrchol z roku 2014. Hlavní analytik pro energetické uhlí v Noble Rodrigo Echeverri podle zahraniční agentury Reuters věří, že globální nabídka na trhu s energetickým uhlím bude v roce 2017 o zhruba 13 milionů tun nižší než očekávaná poptávka, která by měla dosáhnout 911 milionů tun.

Těžaři navyšují těžbu

Rostoucí cena černého energetického uhlí a očekávaný nedostatek této komodity v následujících letech přiměl těžaře navyšovat produkci.

Indonésie, největší světový exportér energetického uhlí, tento měsíc prohlásila, že cílí na produkci v roce 2017 kolem 470 milionů tun, přičemž původní cíl byl 413 milionů tun. Podle Reuters jsou pozorovány také známky zotavující se produkce australského energetického uhlí.

„Přesto by nedostatek globální nabídky mohl do roku 2020 dosáhnout 28 milionů tun, což znamená, že k pokrytí poptávky bude do poloviny 20. let potřeba otevřít nové doly,“ dodává Echeverri.

Cena energetického uhlí se drží nahoře

V roce 2016 byl u většiny komodit včetně energetického uhlí, ropy, mědi nebo zkapalněného zemního plynu (LNG) pozorován růst ceny, přičemž nejlépe si vedlo australské energetické uhlí, jehož cena se na podzim vyhoupla až na hranici 100 USD/t.

Cena futures kontraktů na australské energetické uhlí z Newcastlu s dodávkou v roce 2018 se nyní pohybuje kolem 73 USD/t. Blízko u hranice 70 USD/t se stále drží také cena futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu Rotterdam s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z australského přístavu v Newcastlu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: www.theice.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *