Domů
Teplárenství
Teplárny Brno oznámily zdražení tepla o čtvrtinu, tedy o 149 Kč na GJ
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Teplárny Brno oznámily zdražení tepla o čtvrtinu, tedy o 149 Kč na GJ

Teplárenství
19 komentářů
14. říjen 2021, 12:30
ČTK

Teplárny Brno, které zásobují teplem většinu Brna, poprvé za deset let zdražují teplo. Od listopadu vzroste cena pro domácnosti z 635 korun za gigajoule včetně DPH na 784 korun za gigajoule. Jde o zvýšení přibližně o 25 procent. Podle propočtů tepláren zaplatí průměrná domácnost měsíčně o 250 korun více, ročně jí tak teplo vyjde přibližně na 16.000 korun. Vedení Tepláren Brno to dnes oznámilo na tiskové konferenci.

„Důvodů je několik, tím hlavním je zdražování energií, a to zejména elektřiny a plynu. V posledních týdnech vzrostla cena zemního plynu, který je naším primárním palivem v podstatě skokově o více než 100 procent. Pokud bychom měli toto reálné zvýšení přenést na naše zákazníky, museli bychom zvýšit cenu tepla v podstatě o polovinu, to ale udělat nechceme. Nějaké opatření ale přijmout musíme,“ řekl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Průměrná domácnost podle propočtů tepláren spotřebuje 20 gigajoulů tepla za rok, což dosud představovalo roční náklady 12.700 korun včetně DPH. Po zdražení roční náklady vzrostou téměř o 3000 korun za rok na 15.680 korun. Měsíční náklady se tak zvýší z dosavadních 1058 korun na 1306 korun měsíčně.

Brněnská teplárna nezdražovala teplo posledních deset let. Přestože se cena v roce 2019 mírně zvýšila, pokles DPH tento růst kompenzoval a pro koncové zákazníky cena zůstala stejná.

Brněnská teplárna Špitálka
Ilustrační foto

Teplárny začaly s nákupem zemního plynu pro rok 2022 už v roce 2019, což jim nyní umožňuje kompenzovat současný růst cen plynu. „Vzhledem k tomu, že část plynu pro stávající topnou sezonu máme nakoupenou, nemusíme zdražovat o tolik procent, o kolik aktuálně roste jeho cena. Současně také minimálně v následujícím roce nebudeme generovat zisk z prodeje tepla,“ dodal Fajmon.

Teplárny v současnosti vyrábí 80 procent tepla ze zemního plynu, zbylých 20 procent ze spalovny odpadu provozované městskou odpadovou společností SAKO. Do roku 2024 chtějí snížit závislost na zemním plynu mimo jiné výstavbou kotle na spalování dřevní štěpky, rozšířit se má i spalovna odpadu. V roce 2024 tak teplárny předpokládají, že z plynu budou vyrábět pouze 55 procent tepla, 30 procent by mělo pocházet ze spalovny odpadu a 15 procent z kotle na biomasu, tedy na dřevní štěpku.

Kvůli rostoucím cenám elektřiny ve středu oznámil svůj konec největší alternativní dodavatel elektřiny, skupina Bohemia Energy, na slovenském trhu skončila o týden dříve. Teplárenské sdružení upozornilo, že dvouciferný růst cen tepla bude spíš pravidlem než výjimkou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Josef
14. říjen 2021, 14:28

Proč nemá Brno teplovod z Dukonan ?

Carlos
14. říjen 2021, 14:33

Vemte si mapu, pravítko a podívejte se na terén, vzdálenost a hlavně si uvědomte že byste z těch Dukovan musel tahat nějakých snad 600MWt v horké vodě tam a zpátky. Mimochodem jde o nějakých 7 až 14 vteřinových kubíků. Asi proto a sebrat v elektrárně 10 % výkonu taky není jen tak.

Omega
14. říjen 2021, 16:49

No těch 600MWt by Dukovanům nevadilo - vzhledem k tomu, že přebytečné teplo co se musí odvést z reaktorů a uchladit je skoro 2000MWt.

Ale těch 50km potrubí s tím průtokem v tom terénu by stálo za to.

Carlos
14. říjen 2021, 17:09

Možná vadilo, aby se to dalo dopravovat, musíte to sebrat tak aby ta voda měla na výstupu elektrárna nějakých 130°C, minimálně, to nepojede na vlažnou vodu z kondenzátoru. Hrubým odhadem by to mohlo znamenat pokles výkonu o 218 MW a pochybuji že by se jim to vyplatilo.

No a právě ten průtok je asi ten největší problém. můžeme si s tím hrát jak chceme, ale i kdyby se tam šlo snad přes celý možný tepelný spád, tak pořád budeme honit světa kraj kubíky vody za vteřinu, pod celkem brutálním tlakem.

pr
15. říjen 2021, 13:11

Takže to je odpověď na zde dříve vedené diskuze a teorie o "využitelném teple" z jaderných elektráren?

Prostě je JE z bezpečnostních důvodů tak daleko od míst kde lze teplo využít, že to nedává ekonomický smysl ani zadarmo?

Emil
15. říjen 2021, 14:07

To není žádná odpověď ale tradiční Carlosovo ničím nepodložené rozjímání. Odhad je tak hrubý, až je úplně nepřesný. Z 600 MWt se sice vyrobí v Dukovanech zhruba těch uváděných 218 MWe, ale teplo pro dálkové vyrábění by se odebíralo až za vysokotlakým dílem turbíny, který je zodpovědný za většinu vyrobené elektřiny (tuším asi 65 %), takže ten pokles výroby elektřiny by byl jen na úkor těch zbylých 35 %, které by se nevyrobily na nízkotlakých dílech turbíny. Takže jestli dobře počítám, ten pokles by byl pouze někde kolem 80 MWe.

Richard Vacek
15. říjen 2021, 07:48

V zemi v úpadku se velké a nákladné investice nerealizují. Tam se žije z podstaty a na dluh dokud se všechno neopotřebuje.

PETRIK
15. říjen 2021, 00:24

Obec Dukovany to mela mit,ale samozrejme CEZ mel velke pozadavky na cenu,tedy skoncili uplne jinak...

Energetik 007
15. říjen 2021, 06:28

Horkovod z EDU je technicky realizovatelný stejně jako soustava Mělník-Praha a Opatovice-Hradec-Pardubice-Chrudim soustavy skoro 30 let v provozu bez větších problémů a přinesly velký zisk několika generacím akcionářů.

Pokles elektrického výkonu EDU je jasný. Rozhodně by ale teplo z EDU bylo cenově stabilní.

Nesmyslem je budovat CZT na zemní plyn kde právě čerpací práce zdražuje teplo.

Obyvatelé nebudou mít na platby za energie nastane hromadné neplacení a odpojování... V Bulharsku to vyřešili v panelácích kamny do obýváku komínek z okna a topí tím co jím padne pod ruku.

Omega
15. říjen 2021, 12:55

Technicky realizovatelné to je. Jestli je to i ekonomicky schůdné je otázka.

Sem se teď díval na parametry Dukovan - na turbíně je na vstupu pára 216° ale na výstupu jen 39°. Z toho by se Brno opravdu vytápět nedalo, takže by se skutečně musel snížit výkon elektrárny na úkor vytápění.

Ivan Novák
15. říjen 2021, 15:45

Ano, ale. Jednak, jak píše nahoře Emil, vysokotlakým dílem turbíny projde všechna pára (a k NT dílu jsem slyšel turbináře říkat "mokrá pára žádná pára", odběry tam už jsou kvůli odlučování vlhkosti, že by kapky erodovaly materiál lopatek, ohřívá se tím pak kondenzát), druhak se využití primární energie paliva přeci jen zlepší, protože čím větší odběr, tím na konci musí zkondenzovat méně hmoty a věžemi disipuje méně tepla. Čerpací práce by snad měla být stravitelná, když jiné srovnatelně dlouhé horkovody fungují. Problém jsou výška investice a územní příprava, a zejména nezájem města Brna, které vydělává na svých zdrojích, což ale může EU-dekarbonizační tlak změnit.

Nicméně, proč EDU nedodává teplo do obce Dukovany, jest mi nepochopitelné.

PERTIK
15. říjen 2021, 17:52

To je jednoduche ,nehorazna cena.Brno se vydalo cestou dalsi nove linky na spalovani komunalniho odpadu,vcetne vyroby ee,po budoucim zakazu skladkovani komunalniho odpadu.Prijedte na exkurzi,namet pro dalsi mesta...

Carlos
17. říjen 2021, 14:10

No dodávka z Dukovan do Dukovan byla prý tak výhodná nabídka že si koupili výtopnu na štěpku.

Přidejte si nejistou budoucnost zdroje, vendor lock a snížení bezpečnosti dodávek EE a k tomu možnou investici do posílení sítě o odstavení cca 200MWe výkonu v Brně.

Teplárny ještě mají kam "uhnout" před dekarbonizačními tlaky, na rozdíl od klasických elektráren prodávají skoro všechnu energii zákazníkům. Pokud navíc provedou úpravu Špitálky na PPE, tak jejich příjem může narůst velmi značně při minimálním růstu spotřeby paliva.

PETRIK
15. říjen 2021, 17:59

To je jednoduche ,nehorazna cena.Brno se vydalo cestou nove linky na spalovani komunalniho odpadu, vyroby ee a odpadniho tepla pro mesto,pred zakazem skladkovani komunalniho odpadu.Namet pro dalsi mesta,prijedte na exkurzi.

Energetik 007
16. říjen 2021, 07:02

Pokud v představenstvu Tepláren Brno sedí Faltýnek jr a dcera Schillerové tak se nedivme že je stav takový jaký je.

Výroba elektřiny z EDU by byla samozřejmě nižší a rozhodně cenově stabilní a vyčistilo by se Brno od NOx COx....

Carlos
17. říjen 2021, 14:04

Ale ta situace je takové od doby co se ta elektrárna spustila, pr dokonce v Brně je na ty trubky kdesi vyražený kus tunelu, ale nikdy tomu nevyšla ekonomika. A stavět trubku k elektrárně, která má před sebou dvacet, možná třicet let, s tím že ta trubka by byl projekt na 5 až 10 let... A nový blok je ve hvězdách.

Energetik 007
18. říjen 2021, 07:02

Nebo obráceně postavený horkovod z EDU do Brna by byl důvodem k dostavbě EDU ....

Carlos
17. říjen 2021, 14:13

Když to celé začalo a skončilo tak byl Faltýnek Jr. na houbách, maximálně tahal kačera.

Pokud chce někdo vyčistit Brno od NOxů, tak by spíš hodilo protáhnout konečně dálnici pod městem od D2 na Svitavskou radiálu a pohnout s úpravou dopravní infrastruktury. Což znamená totálně překopat jak silnice, dráhu, tak šaliny.

PETRIK
16. říjen 2021, 09:22

Cele je to o kvalitnich filtrech a na skladkovani odpadu/ktrery nejde vyuzit/ jste zapomel odpovedet.Ve Widni to take fuguje v centru mesta i bez zminenych osobnosti...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se