Domů
Energetika v ČR
Babiš: Vláda je kvůli zdražování připravena zrušit DPH na energie
Elektroměr
Elektroměr

Babiš: Vláda je kvůli zdražování připravena zrušit DPH na energie

Vláda je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) připravena dočasně zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti. Babiš to řekl v debatě osmi nejvážnějších kandidátů na budoucího předsedu vlády, kterou vysílala Česká televize.

„Jsme připraveni snížit DPH na energie až na nulu,“ prohlásil Babiš.

Prosadit by to podle něj mohl i jeho dosavadní kabinet, který bude zřejmě po sněmovních volbách vládnout v demisi. Snížení současné jednadvacetiprocentní sazby DPH na energie slíbil také vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají analytici nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo hledat řešení pro zmírnění dopadů růstu cen energií pro domácnosti s nižšími příjmy. „Hledáme optimální model. Pro domácnosti hledáme vhodnou formu dotace. Během několika dnů bude koncept připraven a představen,“ uvedl v září ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Vyšší účty za energie hrozí firmám a domácnostem v celé Evropě. Některé státy už přijímají opatření, která by až trojnásobně vyšší ceny energií kompenzovala spotřebitelům. Francie minulý týden oznámila, že rozdá na pomoc chudým domácnostem asi 580 milionů eur (14,7 miliardy Kč) nad rámec pomoci, kterou jim na účty za energie poskytuje dlouhodobě. Podpůrná opatření připravily i vlády v Řecku a ve Španělsku, kde vláda slíbila snížit do konce roku sazbu daně z přidané hodnoty u elektřiny z 21 na deset procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Omega
7. říjen 2021, 09:06

Tak tohle se mi líbí.

EU zavede daň na vyrobenou elektřinu (povolenky) a zakáže elektrárnám dodávat (přednostní výkup FVE/VTE) aby jim zvedla náklady. Tím se výrazně zvednou ceny elektřiny z elektráren.

No a když je potřeba daná elektřina a ceny jsou neúnosné, tak vláda ČR hledá způsob jak dané daně a náklady zvýšené na rozkaz EU opět kompenzovat.

Tak mám pocit že EU je tady ta "hodná" strana a naše vláda ta "zlá"

Zbyněk Poisl
7. říjen 2021, 12:25

Být připraven neco udělat a udělat, je obrovský rozdíl.

Josef
7. říjen 2021, 12:46

Pokud by vláda dala nulovou DPH na povolenku, pak by při naší současné struktuře výroby el. energie emise 0,43T /CO2 by prakticky kompenzovala povolenku takže o peníze by stát nepřišel. Je to asi to jediné co v rámci EU může vláda dělat. Nicméně firmám to nepomůže.

Josef Novák
8. říjen 2021, 05:30

Česko nemůže snížit DPH na nulu. Je vázáno legislativou EU. Jde jen o další Babišův blábol.

Josef
7. říjen 2021, 12:46

nulovou DPH na elektřinu...

Vojtěch Barták
8. říjen 2021, 08:47

No jenže tím že snížíte DPH i kdyby to šlo. Neřešíte problém jen zase někde přeléváte peníze někam. A v tomto případě spíše přiléváte vodu do ohně. Lidi mají hromadu peněz po covidu což je hlavní problém inflace. Ted jim na dluh státu přilejete další ať už tím že zrušíte DPH (lidu ušetří stát nic nezíská a peníze mu budou chybět-> dluh). Takže se nám zase zvedne inflace o nějakou tu desetinku %.

Nicméně to nezastaví růst energií. Ceny energií rostou protože prostě nejsou zdroje resp. ty co jsou nestíhají nebo musí platit extrémní "sankce" v podobě povolenek. To že lidem nasypete nevyřeší růst naopak jen ho to podpoří.

Vojtěch Barták
8. říjen 2021, 08:48

*benzín do ohně (voda by byla dobrá)

Carlos
8. říjen 2021, 09:36

Hořící olej ani sodík či fosfor bych vodou raději nehasil... :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se