Domů
Teplárenství
Boris Johnson chce zakázat nové plynové kotle od roku 2035
zemní plyn, plynový hořák
Zdroj: Pixabay

Boris Johnson chce zakázat nové plynové kotle od roku 2035

Boris Johnson představí příští týden novou strategii pro teplo a budovy, která by měla obsahovat zákaz nových plynových kotlů od roku 2035. Změna způsobu vytápění bude podporována státní dotací, která by měla pokrýt část zvýšených nákladů. Návrh by však mohl narazit hned na několik praktických problémů.

Premiér Spojeného království by měl příští týden zveřejnit dlouho očekávanou strategii pro teplo a budovy. Jak informoval zpravodajský portál MailOnline, tento plán má dle premiéra zaručit novou „zelenou průmyslovou revoluci“ pro Británii a tím podpořit vládní plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Nedostatečná podpora

Návrh Borise Johnsona by měl údajně obsahovat zákaz nových plynových kotlů od roku 2035 a zároveň nabídnout státní podporu pro přechod na čistší zdroje. V rámci programu na obměnu plynových kotlů by měla být dostupná dotace ve výši 5 000 liber (zhruba 150 000 Kč) pro zákazníky ochotné si pořídit alternativy, jako je například tepelné čerpadlo, vodíkový kotel či kotel na biomasu.

Nicméně dle kritiků chystaného plánu je tato podpora zcela nedostačující. Náklady na nákup a instalace výše zmíněných alternativ ke klasickému plynovému kotli se údajně pohybují ve finančním rozmezí 10 000 až 20 000 liber (300 000 až 600 000 Kč). Tento nový podstatný náklad by měl zastihnout miliony lidí, kteří se často již nyní ocitají ve finanční krizi kvůli zvyšující se inflaci, kteří navíc budou muset platit nové poplatky za užívání plynu díky plánu na odstranění plynových kotlů.

Kritika z mnoha stran

Na zveřejněný cíl se snesla vlna kritiky i z jiných sektorů. Dle jednoho člena britského parlamentu je plán nedomyšlený. Aby se ho dosáhlo, musely by s tím výrobci počítat a přizpůsobit tomu své plány. A to by Spojené království stálo zpomalení ekonomického růstu.

Další problém nastínil i tamní odborník na údržbářské práce, který poukázal na nedostatek specializované pracovní síly. Britové se již nyní potýkají s nedostatkem zkušených manuálních pracovníků a dle jeho názoru by obměna zdroje tepla ve zhruba třiceti milionech domácností zaměstnala současné tepelné techniky na 100 let.

Nicméně ministerstvo zmínilo, že domácnosti nebudou nuceny se vzdát již nainstalovaných plynových kotlů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
jiri kamecek
23. říjen 2021, 15:32

Takže z vyrobené elektřiny vyrobíme vodík s učiností 50 % pak to budem tlakovat( opět je třeba spousta elekřiny- ca 10 % energie obsažené ve vodíků ) a převážet k pumpám , kde to načerpají auta a s účiností 40% ho zpětně převedem na elektřinu. Takže nám z původně vyrobené elekřiny zbyde z bídou 15%. Anebo tu samou elektřinu z elektrárny pošlem t´měř beze ztrát na pumpy a nabijem s účinností 90% do baterek. Co se vyplatí?

JVr
25. říjen 2021, 08:26

Kupodivu ano, protože OZE vyrábí kdy vyrábí, a to co se vyrobí je v tu dobu potřeba spotřebovat nebo zkrátka někam vyhodit - kapacity akumulace jsou omezené.

Máme na chalupě (ostrovní systém) vodní elektrárnu, když tato dobije akumulátor na ~100%, tak se energie zkrátka pálí v odporu na klasické wolframové žárovce. Není tedy lepší, když je přebytek EE, to zkrátka v elektrolyzéru přeměnit na vodík (nehledě na účinnost), než to spálit na odporu nebo vypínat zdroje OZE, které vyrábějí?

Sice je pravda, že zde uvažované topení vodíkem v kotli (vodíkové kotle) je podle mého názoru trochu třaskavá záležitost (možná do toho budou míchat něco co tu výbušnost sníží), ale obecně to využití energie vodíku v případě spálení je na úplně jiné úrovni, než v případě proměnit to zpět na EE a půjde to někam blízko ke 100% účinnosti (v závislosti na teplotě otopné vody).

JVr
25. říjen 2021, 08:44

Kupodivu ano, protože OZE vyrábí kdy vyrábí, a to co se vyrobí je v tu dobu potřeba spotřebovat nebo zkrátka někam vyhodit - kapacity akumulace jsou omezené.

Máme na chalupě (ostrovní systém) vodní elektrárnu, když tato dobije akumulátor na ~100%, tak se energie zkrátka pálí v odporu na klasické wolframové žárovce. Není tedy lepší, když je přebytek EE, to zkrátka v elektrolyzéru přeměnit na vodík (nehledě na účinnost), než to spálit na odporu nebo vypínat zdroje OZE, které vyrábějí?

Sice je pravda, že zde uvažované topení vodíkem v kotli (vodíkové kotle) je podle mého názoru trochu třaskavá záležitost (možná do toho budou míchat něco co tu výbušnost sníží), ale obecně to využití energie vodíku v případě spálení je na úplně jiné úrovni než v případě proměnit to zpět na EE a půjde to někam blízko ke 100% účinnosti (v závislosti na teplotě otopné vody).

Lubos Vozar
26. říjen 2021, 18:30

V reale ma UK vplane najprv tento vodik vyrabat ako modry, to znamena clasickym Steam Methane Reformingom albebo modernejsim Auto Thermal reformingom v kombinacii s CCS Carbon Capture and Storage.

Aky to ma dosledok?

Na vyrobu rovnake mnozstva energie v podobe vodika ako bolo obsiahnute v metane (zemnom plyne) samotnom, potrebujete o polovicu viac plynu. Preto to presadzuje Oil&Gas Lobby.

+ si nechaju zaplatit aj za CCS.

Josef
23. říjen 2021, 22:19

Já bych to neviděl tak tragicky, protože je třeba se na to dívat nikoli rokem 2021 a ne z českého pohledu chladných zim. v UK máte leden jako náš březen. Takže v podstatě ideální podmínky pro využití tepelných čerpadel vzduch/voda. Ta změna bude probíhat mezi lety 2035 a 55 do té doby projde velká část budov rekonstrukcí podlahové topení a lepší izolace budov se za těch 35 let vznikne přirozeným přechodem a teď už každý majitel domu ví co bude a jak se má zařídit u nás to oficiálně nikdo neví, lidem se rozdaly dotace na tepelná čerpadla a pak se jim zdražila elektřina 3x. Podle mého názoru soupis opatření co vláda dlouhodobě plánuje je velmi dobrý. U nás se ještě ve 30 tých letech budou stavět domy s radiátory a nasazovat plynové kotle, aby pak přišla vláda s programem jejich zákazu.

Pavel
24. říjen 2021, 00:44

Josefe, v jednom máte pravdu, a to jsou v porovnání s námi teplé zimy na ostrovech. Myslím britských ostrovech, i když vlastně je to na všech ostrovech, kromě Grónska :). V UK opravdu mrzne jenom výjimečně, což je naprosto ideální pro tepelná čerpadla. Však také všichni známe vedení odpadní kanalizace po vnějšku fasády, což bez problémů funguje. Ovšem V čem se mýlíte, je zateplení budov, které je v Anglii ale i ve walesu a Skotsku prostě nemyslitelné. Správný Brit si totiž nikdy nenechá sáhnout na ten malebný vzhled anglických cihlových domů. domů, které ještě nedávno měly jednoduchá skla v oknech. Jenže tím spíše, z hlediska tepelné náročnosti, jsou tepelná čerpadla pro Británii prostě vhodná. Takže ať považuji johnsona za populistického hochštaplera, za toto jednoznačně palec vzhůru.

Carlos
24. říjen 2021, 14:38

Před nějakou dobou jsme se tu s někým pohádali ohledně rozpočtů tepla v bytových domech, existuje i zateplení vnitřních stěn, jenom si tím zmenšíte podlahovou plochu. to by mohlo být řešení pro ty kteří nechtějí zateplovat klasicky.

Jinak existují celé fasádní systémy v podobě cihloidních kachliček které by si s požadavky na vzhled měly snadno poradit.

Josef
24. říjen 2021, 17:49

Jen poznámka Johnson je nejúspěšnější britský politik za poslední desítky let. Ať se Vám to líbí nebo ne vyvedl Británii z unionistického otroctví a vrátil jí svrchovanost. My místo toho budeme mít vládu unionistických patolízalů v čele s akademikem Fialou.

Dušan
24. říjen 2021, 14:22

Hlúposť na x-tú ako napr. i povinné kondenzačné plynové kotle.

Máme "neekologické" kotlíky v každom byte. Vzhľadom na to, že sú byty dobre zateplené, tak spotreby sú minimálne. Ak by sme ich chceli však vymeniť za kondenzačné - čo by sme teoreticky mali, tak je to finančne je úplný nezmysel, lebo pri malej spotrebe je tá úspora naozaj minimálna a okrem toho treba prerobiť celý systém odvodu spalín a pridať odvod kondenzu. To sú astronomické náklady - úplne zbytočné, lebo sa to v živote nikomu nevráti.

Tak formálne všetci "opravujú" kotle, v realite ich vymieňajú.

Európsky "ekológovia" to myslia dobre ... dopadne to ako vždy ... nezmyslom, ktorý ide proti tomu čo presadzujú ...

Baton David
25. říjen 2021, 21:24

já vám nevím Dušane, ale takový kondenzační kotel má daleko jednodušší odvod spalin než jakýkoli kotel jiný, spaliny jsou totiž jen o něco málo teplejší než topná voda, a že kondenzační teplo se dá z paliva čerpat jen do nějakých 53°C tak takové spalinové potrubí může být z plastu, kotel spolehlivě funguje s ekvitermní regulací a nepotřebuje k tomu žádné další zařízení, kdežto u klasických kotlů kde musíte udržovat teplou zpátečku nemáte šanci jednoduché regulace a kouřovodu z plastu. Jediná investice navíc je podlahové vytápění se kterým si kondenzáky nebo tepelná čerpadla rozumí nejlépe, ale toto se vám rychle vrátí

JVr
25. říjen 2021, 08:43

Vše je to jen o ceně plynu.

Uvidíme kolik % kotlů se teď jakmile stoupne cena plynu o 30% začne měnit, protože se zkrátka vyplatí udělat to, co vy píšete, že se nevyplatí...

Pokud bude chtít Evropa jít cestou uhlíkové neutrality do roku 2050, tak musíme očekávat uhlíkovou daň na fosilní-metan, ať už se to Němcům líbí nebo ne, a to i pro obyčejné obyvatele. Otázka je jen kdy to bude, a jak ta daň bude do roku 2050 růst. Pak poletí plyn nahoru a ono se pak vyplatí ten plynový kotel vyhodit a koupit si to tepelné čerpadlo, které bude zásobované plynovými elektrárnami s CCS.

To, že Boris to řekne Britům už 15 let dopředu, je dobré. EU politici to vědí, je to nevyhnutelné, ale nikdo z nich nemá odvahu to občanům ani říct, protože vidí, co se děje kolem elektromobility (jak na to lidi reagují). Jenže i nákup kotle je dlouhodobá záležitost - prostě si ho koupím a on mi 15-20 let slouží, pak až jej vyměním. Potřebuji tedy relativně dopředu vědět, co bude povolené a kolik mě bude stát topení v horizontu následujících nejlépe alespoň 15 let. Jinak plýtvám financemi na nákup kotle a budu na politiky naštvaný, ti naši to zas svedou na tu zlou EU…

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se