Domů
Emise CO2
Největší přeshraniční projekt na zachycování a ukládání CO2 získal podporu od EU
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Největší přeshraniční projekt na zachycování a ukládání CO2 získal podporu od EU

Emise CO2
3 komentáře
3. prosinec 2021, 10:26
Jan Budín

Společnosti BASF a Air Liquide oznámily získání podpory z Inovačního fondu EU pro svůj společný projekt Kairos@C, jehož cílem je zachycování, přeprava a ukládání emisí CO2 (Carbon Capture and Storage - CCS) z petrochemického klastru v Antverpách. Podle uvedených společností se jedná o největší přeshraniční CCS projekt na světě.

Podle zveřejněných informací by měl projekt během prvních 10 let provozu zajistit zachycení a uložení 14,2 milionů tun emisí CO2. Zahájení provozu je naplánováno na rok 2025.

"Kairos@C bude využívat služeb konsorcia Antwerp@C, které buduje kombinovanou infrastrukturu pro přepravu CO2 do několika trvalých úložišť v oblasti Severního moře. Zároveň bude využita energeticky efektivní technologie pro zkapalňování, která je první svého druhu,“ uvedla Evropská komise.

Přeprava CO2 má probíhat v kapalném stavu, kdy budou využita plavidla, která mají být dle vyjádření Evropské komise taktéž první svého druhu. Trvalá úložiště se mají nacházet u pobřeží Norska, Nizozemska a/nebo Spojeného království.

„Kromě kombinace zachycování, zkapalňování, přepravy a ukládání emisí CO2 ve velkém rozsahu v Severním moři zahrnuje projekt řadu inovativních technologií. Například pro zachycování emisí CO2 ve výrobních závodech bude využita patentovaná technologie CryocapTM, pro sušení CO2 využije BASF své řešení Sorbead®," uvedla společnost BASF v tiskové zprávě.

Emise CO2 budou zachycovány v pěti výrobních závodech v oblasti petrochemického klastru v Antverpách. Má se jednat o dvě výrobny vodíku, dvě výrobny ethylenoxidu a jednu výrobnu čpavku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
richie
3. prosinec 2021, 13:56

hmm .. "..pro přepravu CO2 do několika trvalých úložišť v oblasti Severního moře.."

hmm .. kde som to uz videl..."..Ropné firmy dlhodobo vstrekujú CO2 do ropných a plynových vrtov. Keď dosiahne podzemie, kde sú vyššie teploty, plyn sa progresívne roztiahne, zatlačí na uhľovodíky a uľahčí ich extrakciu..."

to znie ak dobry biznis plan .. nechat si platit za CCS a este vylepsit tazbu ..

Carlos
3. prosinec 2021, 14:29

Trochu mi to připomíná logiku spaloven, platíte jim za to že si berou palivo a pak jim ještě platíte za elektřinu a teplo.

Lubos Vozar
6. prosinec 2021, 12:13

Jedine ropne pole Sleipner a plynove pole Snohvit pouzivaju CCS na EOR (Enhanced Oil Recovery). Robia to uz vela rokov, ale tato sluzba nebude poskytovana 3. stranam nikdy.

Ubezpecujem vas, ze tak Polaris CCS ako aj Norther Lights CCS v Norsku neplanuju vyuzivat CCS ako EOR a reservoary, ktore planuju vyuzivat k pernamentnemu ulozisku, neobsahuju ziadne uhlovodiky, jedna sa o tzv Aquifer.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se