Domů
Klima
Zástupci EU se nemohou shodnout na společné pozici pro klimatickou konferenci
Zdroj: Pixabay

Zástupci EU se nemohou shodnout na společné pozici pro klimatickou konferenci

Členské státy EU se nemohou shodnout na společné vyjednávací pozici pro klimatickou konferenci COP26, která se v listopadu bude konat ve skotském Glasgow. Hlavní rozpory panují ohledně časového rámce pro předkládání plánů na snižování emisí.

Zprávu ze zákulisí unijního vyjednávání ohledně jednotné pozice pro každoroční setkání stran Rámcové úmluvy o změně klimatu přinesla agentura Reuters.

Listopadová konference bude stěžejní pro plné uvedení Pařížské dohody o změně klimatu v platnost. Doposud totiž chybí technická pravidla pro předkládání konkrétních plánů pro snižování emisí ze strany států úmluvy a také pravidla pro mezinárodní mechanismus pro obchodování s příspěvky ke snižování emisí.

Jednou z otázek, na kterou se členské země doposud nebyly schopny dohodnout, je to, zda by se předkládání aktualizovaných plánů stanovujících klimatické cíle a závazky zemí měly řídit "společným časovým rámcem". Ohledně takzvaných NDCs (Nationally Determined Contributions) panuje mezi 27 členskými státy rozpor v názoru na to, zda by se cíle měly vztahovat na pětileté nebo desetileté období.

Tato problematika bude s velkou pravděpodobností i zdrojem střetů na jednání v listopadu, kdy se do Glasgow má sjet téměř 200 zemí celého světa.

Cíle Unie v oblasti snižování emisí patří k nejambicióznějším ze všech velkých světových ekonomik a blok se snaží podnítit ostatní regiony ke stanovení přísnějších cílů. Obecně ale platí, že pozici EU pro jednání COP26 však musí schválit všech 27 členských států.

Někteří zástupci států se nyní obávají, že blok nebude vystupovat jednotně. Například Dánsko, Nizozemsko, Francie či Španělsko podporují kratší, pětiletý rámec, který má, dle nich, zajistit postupně vyšší ambicióznost klimatických slibů.

Naopak Polsko, Bulharsko a Rumunsko lobbují za to, aby státy dostaly větší časovou dotaci pro naplňování a vyhodnocování svých plánů v rámci Pařížské dohody. Státy EU mají na stanovení jednotné pozice ještě měsíc – konference začíná 31. října.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.