Domů
Životní prostředí
Jak dekarbonizovat evropské ostrovy? Příkladem může být Madeira
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Jak dekarbonizovat evropské ostrovy? Příkladem může být Madeira

Ostrovy spadající pod EU jsou i přes velký potenciál pro využití obnovitelných zdrojů energie stále silně závislé na fosilních palivech, která jsou navíc vzhledem k přepravním nákladům často výrazně dražší ve srovnání s pevninskou Evropou. Evropská komise proto v roce 2017 zahájila iniciativu Čistá energie pro ostrovy v EU (Clean energy for EU islands), která si klade za cíl pomoci evropským ostrovům s nastartováním využívání vlastní udržitelné a dostupné energie.

Podle Evropské komise je v Evropské unii kolem 2 200 obydlených ostrovů, na kterých žije celkem 16 milionů obyvatel, což odpovídá zhruba 4 % celkové populace Evropské unie.

Kvůli geografickým a klimatickým podmínkám čelí tyto ostrovy specifickým výzvám, mezi které patří horší dostupnost, časté hurikány a s nimi spojené povodně či rostoucí hladiny moří.

„Kvůli své malé velikosti a izolovaným energetickým systémům je významnou výzvou pro ostrovy zásobování energií. Často bývají závislé na importu fosilních paliv pro výrobu elektřiny, dopravu a vytápění. Fosilní zdroje přitom nejsou pouze hlavním zdrojem emisí CO2, ale jsou také drahé. Cena elektřiny na ostrovech může proto být až desetkrát vyšší než na pevnině,“ uvedla Evropská komise.

Komise dodala, že široká dostupnost lokálních obnovitelných zdrojů, jako jsou solární, větrná, mořská či geotermální energie, přináší příležitosti k dosažení společenských přínosů.

"Přechod na více udržitelnou dodávku energie díky využití inovativních technologií je klíčovou hnací silou pro udržitelný a odolný ekonomický růst a přispívá k rozvoji lokálních dovedností a pracovních míst pro komunity na ostrovech,“ dodala Komise.

Madeira jako příklad

Jako příklad úspěšného přechodu k využívání obnovitelných zdrojů energie uvedla Komise portugalský ostrov Madeira, na kterém žije 300 tisíc obyvatel a který ročně navštíví téměř 1,5 milionu turistů.

„Jako spousta dalších ostrovů je i Madeira stále závislá na fosilních palivech pro zajištění většiny svých energetických potřeb. Turisté přilétající na ostrov si však všímají rychlého pokroku v přechodu na čistší energetické zdroje - solární panely a větrné turbíny, které vítají turisty během přistávání, tvoří dojem probíhajících inovativních energetických projektů,“ uvedla Komise.

Podle Komise byl klíčovým krokem k nastartování přechodu v energetice akční plán pro udržitelnou energetiku z roku 2012, kterým se Madeira zavázala ke snížení energetické intenzity, zlepšení v oblasti zajištění bezpečnosti dodávek energie a snížení závislosti na dovozu paliv.

Hlavní inovativní projekty má na starosti tamní energetická společnost Empresa de Electricidade da Madeira, která díky dobrému technickému know-how, podpoře ze strany státu a evropským fondům pomáhá s transformací energetiky na tomto ostrově.

„V období 2022/2023 se očekává, že Madeira bude schopná vyrábět 50 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů a tento podíl by měl do budoucna vzrůst až na 70 % díky rozvoji akumulačních zařízení,“ dodala Komise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
PetrV
3. září 2021, 10:04

Jak dekarbonizovat hlavy vedení eurosojuzu?

Miloslav Černý
3. září 2021, 10:43

Začátek každého rozvoje bývá obtížný, bez vynaložené námahy a potřebných investic se neobejde, ale až ty potřebná kola naberou dostatečnou rychlost, až potom můžeme teprve aspoň začít doufat, že se nám jako lidstvu nepodaří ten jedinečný kapří rybník vypustit. Bude to hodně dlouhý běh na hodně dlouhou trať, čímž se musí počítat.

Josef
3. září 2021, 19:25

o OZE je to přesně opačně ze začátku je to levné a efektivní, vodní elektrárny typu naše Orlická přehrada s návratností 4 roky bez dotací) jenže s rostoucím fanatismem je tlak na využívání stále dražších a horších typů OZE, až to vede k nutnosti zavádět šílenosti jako ukládání energie z OZE do vodíku pro zimní období. Čekat nějaké zlevňování energie je utopie pokud je dnes energie ještě relativně levná a dostupná v budoucnu bude drahá a patrně i nedostupná v potřebném množství po celých 365 dní v roce.

Carlos
3. září 2021, 22:30

Zeptám se, co je řešení?

A) Sedět u počítače a stěžovat si na zlý Brusel a podobně.

B) V constraintech daných novými požadavky začít hledat řešení jak realizovat dodávku energií.

Jeden z největších problémů který se kolem energiewende točí je zaseknutí se v nějakých myšlenkových mapách a trvání na nich, protože se to tak dělalo sto let. Sto let se řeší energie tak že někam pošlete žádost a za těžké prachy přitáhnou pár drátů a nevzhledných sloupů. Jenže už sto a dvacet let dozadu jste si tu energii musel zajistit sám.

Vzhledem ke změnám v technologiích v posledních dvaceti letech jsme myslím zase v takovém období změny.

Josef
4. září 2021, 00:17

řešení je používat šedou kůru mozkovou a ne ideologii například současná koncentrace CO2 v atmosféře přestane stoupat pokud emise CO2 klesnou asi o 2/3 stačí snížit emise na 1,5 t CO2 obyvatele snižovat na nulu je nesmysl i když věříte v globální oteplování způsobené výhradně člověkem, nulové emise nebo jestli chcete uhlíková neutralita je tedy nesmyslný cíl nemá opodstatnění není obhajitelný. Takže nejdříve musíte mít racionální cíle a pak racionální cestu jak se k nim dostat. Dále pak musíte zhodnotit jestli dosažení cíle neudělá více škody než užitku a nebo jestli vůbec máte šanci svého cíle dosáhnout s ohledem na ochotu ostatních atd.

V každém případě to co jsem napsal o OZE platí ono to totiž platí o každém zdroji ,který je špatně užíván a proto se zdroje nasazuji v mixu aby využívaly svoje výhody kompenzovaly dvoje nevýhody.

Vladimír Šťastný
5. září 2021, 05:57

B) No, já bych asi věděl. Ten, kdo chce budovat a rozvíjet OZE a chce se ucházet o dotace, by měl za úkol přesně to samé, co všichni ostatní producenti elektrické energie na trhu, tedy takový zdroj, který je schopen dodávat v množství a času podle předem sjednaných odběrových diagramů. Nedílnou částí jeho zdroje by tedy muselo být ukládání energie. Hezky by se ukázala opravdová cena takové energie a jen takovou by (snad) mělo cenu dotovat.

Carlos
5. září 2021, 11:33

Proč chcete z ICE dělat koněspřežku?

Máme systémy které umožňují reagovat na výrobu a také ji obchodovat, v zásadě on-line a vy chcete návrat nepružného systému smluvených diagramů, které jsou pěknou prasárnou a nevyhovují prakticky nikomu jinému než velkým elektrárenským společnostech. Jedno jestli jste odběratel nebo jestli jste malovýrobce. Mimochodem víte že ty diagramy mají třeba DP ne na celkový odběr ale na jednotlivé měnírny, pokud nejde trakční síť propojit mezi nimi. Like WTF, stačí havárka a je to rozhozené.

Ne, systém nasmlouvaných odběrů a diagramů nemá v době počítačové co dělat a je třeba jej nahradit nějakým pružným systémem který opravdu zajistí to čím se mnozí ohánějí - elektřinu podle potřeby.

Co se akumulace týče, tu ať si řeší podle potřeby odběratelé, nebo výrobci, nebo někdo kdo si ji postaví na kšeft. Samozřejmě, něco tu bude potřeba z hlediska regulace sítě v různých přechodných stavech, ale větší díl by jí měl vznikat mimo tuto. Tak se dosáhne efektivního stavu (ten určí mnohem lépe ekonomika než plánovači) a nebude se tím zbytečně zatěžovat systém nadmíru. Totiž to co píšete, že si to bude muset každý zdroj zařídit totiž znamená cokoliv, od akumulace na 15 minut, po akumulaci na 1000-3000 hodin.

Když to vezmete, tak výrobce chce prodávat za co nejvíce, spotřebitel nakupovat za co nejméně, oba to přirozeně potáhne k akumulaci. Jenže pro každého z nich je ideální velikost a řešení jiné. Stejně tak je pro něj jiná citlivost na cenu řešení, Zatímco pro výrobnu elektřiny může být něco co zvýší cenu proudu o 10€ likvidační, tak pro odběratele nemusí být přechod na akumulaci a částečně vlastní výrobu, nebo na akumulaci a on-line obchodování problém i pokud toto řešení bude stát 20€/MWh.

Ano, akumulace bude nějaká potřeba, ale nemyslím si že je řešením je vnucovat OZE řešení které je zdraží, udělá z nich něco pohodlného pro pár lidí na velínech,kteří se nebudou muset nic moc nového učit, ale zato to zbrzdí celý rozvoj a transformace v mnoha dalších oborech.

Karásek
3. září 2021, 11:15

Na Madeiře kromě větrných elektráren a fotovoltaiky vybudovali i podzemní přečerpávací elektrárnu s podzemní nádrží. Sekáči.

Vladimír Šťastný
5. září 2021, 05:49

Kolik to stálo?

Vinkler
5. září 2021, 13:22

Byl jste tam? Já tam viděl jen těch 7 větrníku z

obrázků, sluneční žádné, a pár starých vodních elektráren, Nová je asi jen ta (jedná?) plynová.

T
3. září 2021, 16:06

A hlavne se jim do toho nikdo,, nemontuje,,...Sami si vyrobi,sami spotrebuji

Ivan Novák
3. září 2021, 18:26

Pro úplnost, na západním okraji Funchalu je živý přijímací terminál LNG a centrální elektrárna (a opuncie).

Josef
3. září 2021, 22:07

jen bych chtěl dodat, že Madeira se nachází na úrovni Maroka a zimní teploty jsou tak okolo 18°C. Takové naše září a žádná letní vedra, protože jsme v Atlantiku. Ostrov je navíc hornatý pro OZE naprosto nesrovnatelné podmínky proti třeba Alandům. Přesto tam většinu el. energie vyrábějí z fosilních paliv.

Ivan Novák
3. září 2021, 23:00

Ostrovy sypat do jednoho pytle podílu primárních energií nemá smysl. Snad se mělo jednat o ostrovy rozumně nepřipojitelné ke kontinentální soustavě, např. tedy ne o Středozemí, Balt a Británii, v principu ani Island. Moc informativní vzorek pak ovšem nezbyde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se