Evropská komise připravuje zimní energetický balíček, včetně metodiky pro kapacitní mechanismy
Evropská komise plánuje do konce tohoto měsíce představit tzv. „zimní balíček“. Ten bude obsahovat osm legislativních návrhů pro změny v energetických legislativách a směrnicích. V plánu je zrušení cenových stropů pro silovou elektřinu na velkoobchodních trzích a regulované ceny silové elektřiny na maloobchodních trzích. Dalším z bodů je jednotná metodika výpočtu potřeby kapacitních mechanismů.
„Chceme dát šanci modelu ‚Energy-only market‘, kdy jsou ceny tvořeny výhradně trhem a nikoli státními zásahy. Proto zrušíme veškeré cenové stropy. Chceme trh, na kterém mohou nastat cenové špičky v případě vysoké poptávky a nízké nabídky,“ prohlásil ředitel Evropské komise pro vnitřní trh s energií, Klaus-Dieter Borchardt.
Zpráva o evropském energetickém trhu v roce 2015 publikovaná ve středu Agenturou pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) a Sdružením evropských energetických regulátorů CEER přišla se zjištěním, že špičky ve velkoobchodní ceně elektřiny se stávají čím dál tím méně časté v zemích Evropské unie, jako jsou například Německo nebo Nizozemsko.
Důvodem je přebytek dostupného výkonu v soustavách zmiňovaných zemí. V zemích, které nedisponují takovými nadbytky instalovaného výkonu, jako je například Belgie, je podle zprávy možné cenové špičky stále pozorovat.
Výpočet potřeby kapacitních mechanismů
V rámci „zimního balíčku“ chystá Komise rovněž návrh právního rámce pro kapacitní mechanismy. Borchardt zpochybnil velikost výkonu v kapacitních mechanismech, kdy v některých případech 2-3krát přesahují standardní výrobní přiměřenost.
V rámci plánovaných návrhů EK by přiměřenost dostupného výkonu v soustavě musela být počítána na základě společné evropské metodiky a na regionální úrovni. Borchard to označil za velký krok kupředu a dodal, že by tento princip fungoval jako „první filtr“ pro posouzení potřeby kapacitních mechanismů
Konec regulace silovky v rámci maloobchodních cen
Evropská komise také navrhuje zrušení regulace maloobchodních cen silové elektřiny a snaží se tak tlačit na vlády, aby zvážily alternativní způsoby ochrany zranitelných zákazníků, například prostřednictvím nástrojů sociální péče, řekl Borchardt.
Zpráva ACER a CEER zjistila, že regulované ceny silové elektřiny jsou stále hlavní překážkou konkurence v maloobchodním odvětví energetiky. Bylo zjištěno, že 12 zemí EU provádí regulaci maloobchodní ceny silové elektřiny pro domácnosti a devět ji v roce 2015 provádělo pro průmysl.
Obsah balíčku
Zimní balíček“ Evropské komise bude podle Borchardta zahrnovat následujících 8 legislativních návrhů:
- Aktualizovaná směrnice o energetické účinnosti
- Aktualizovaný směrnice o energii z obnovitelných zdrojů
- Aktualizovaná směrnice o vnitřním trhu s elektřinou
- Aktualizovaný nařízení o přeshraničním obchodování s elektřinou
- Aktualizované nařízení zřizující ACER
- Aktualizovaná směrnice o biopalivech
- Nové nařízení o řízení všech energetických politik EU
- Nové nařízení o energetické bezpečnosti dodávek
Evropská komise si klade za cíl mít výše zmíněné návrhy hotové 30. listopadu, podle Borchardta se dá očekávat zpoždění do následujícího týdne.
Mohlo by vás zajímat:
„Chceme dát šanci modelu ‚Energy-only market‘, kdy jsou ceny tvořeny výhradně trhem a nikoli státními zásahy."
tohle je asi pokus eurobyrokratů o vtip nebo nějaké sci-fi či provokace:D Státní zásahy z EU defakto zpacifikovaly a ochromili energetický trh, že už se ani nevyplatí cokoliv nedotovaného stavět a ted nám tyhle lidi káží o trhu bez státních zásahů, na pohádky už nevěřím. Jediné na co se celá EU zmůže budou jenom další zásahy, které bude napravovat předchozí státní zásahy, a to bude pokračovat do nekonečna, teda než se to celé rozpadne.
Dobré, alespoň něco, ale moc nevěřím tomu že to zastaví stále navyšované subvence do jadernofosilní energetiky. EU je moc měkká zvláště na postkomunistické země s vysokou mírou korupce kde jsou tradičně takovéto dohody překrucovány a zneužity v pravý opak. EU by měla v tomto ještě více přitvrdit aby se trhy ještě více narovnali a to ve všech státech EU a hlavně důsledně kontrolovat dodržování dohod.
Máte pravdu, ale všem musí být měřeno stejným metrem! Není možné mít V4 atd. pod drobnohledem a nevšímat si toho co dělají Italové, Španělé Francouzi a Němci. EU by si stejně měla došlápnout na podivná opatření ve Španělsko kolem solární energie.
Jen tak mimochodem, myslím že by nebylo špatné zkusit, když bude zóna DE-AT u konce, zkusit domluvit s Rakouskem a eventuálně Bavorskem zónu "Podunajskou" celkem by se nám totiž hodily jejich velké hydroelektrárny a propojení soustav a transporty by se dělaly mnohem lépe.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se