LED osvětlení nahrazuje klasické žárovky či jejich úsporné varianty rychleji, než se původně očekávalo. Za rapidním rozvojem LED světelných zdrojů stojí především pokles jejich ceny či vlastnosti, které starší typy žárovek nemají.

Zlomovým rokem pro LED zdroje bude rok 2018. Od 1. září tohoto roku vstupuje v platnost nařízení Evropské unie 244/2009, které se zabývá požadavky a ekodesignem na osvětlení v domácnostech. Od tohoto dne také zakazuje prodej halogenových žárovek, které toto nařízení nesplňují.

Nařízení 244/2009 mělo začít platit již od září 2016, ale bylo odloženo. Důvodem byla nepřipravenost LED technologie nahradit halogenové žárovky v celém rozsahu.

Ceny LED žárovek budou nadále klesat. Na tomto stanovisku se shodují jak odborníci, tak i prodejci, uvádí deník E15.

„Zvláště při uvedení nových typů budou zlevňovat starší modely. Také poroste množství žárovek v úspornější energetické třídě A++,“ předpovídá Michal Staša z poradenské společnosti SEVEn.

IKEA začala jako první

Nábytkářský gigant IKEA ve svých obchodech od září tohoto roku nabízí již pouze LED světelné zdroje. „Ceny LED žárovek pro koncové zákazníky už klesly na úroveň, která se předpokládala až v roce 2016,“ říká Staša.

V prodejnách se začnou postupně objevovat i chytré LED žárovky, které je možné ovládat pomocí mobilního telefonu. „Od nového roku bude novinkou možnost stmívání, kdy při stmívání se změní barva světla na teplejší bílou, což navodí příjemnou atmosféru nejen doma, ale třeba i v hotelích a restauracích,“ uvádí Michal Kocourek ze společnosti Osram.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *