Domů
Trh s elektřinou
Rozhodnutí Komise o schválení pravidel pro polský kapacitní trh u soudu
Zdroj: Pixabay

Rozhodnutí Komise o schválení pravidel pro polský kapacitní trh u soudu

Rozhodnutí Evropské komise z února 2018 o povolení polského schématu pro kapacitní trh bude prošetřeno u evropského Tribunálu. Polsko, které většinu elektrické energie (asi 80 %) vyrábí z uhlí, na základě rozhodnutí Komise již v minulém roce provedlo první kapacitní aukci. V ní se rozhodlo o uzavření smluv v hodnotě 1 miliardy eur (26,6 mld. korun) na celkově 22 GW záložního výkonu. Většina bude pocházet z uhlí.

Rozhodnutí Komise napadl britský poskytovatel služeb flexibility (tedy tzv.  služeb „demand-side response“) společnost Tempus Energy. Ta v minulosti uspěla s napadením rozhodnutí Komise ohledně britského kapacitního trhu, a to z důvodu nerovných podmínek pro zdroje využívající fosilní paliva a obnovitelné zdroje energie, potažmo další alternativy jako bateriová úložiště. Na základě toho Komise zahájila hloubkové šetření britského kapacitního trhu, přitom se ale proti rozhodnutí soudu odvolala.

Nyní je Evropská komise žalována z podobných důvodů, tedy že při svém rozhodování porušila pravidla pro státní podporu a fakticky opět zamezila společnostem podobným Tempus Energy dlouhodoběji operovat na kapacitním trhu.

V již proběhlých kapacitních aukcích byly uzavřeny kontrakty s firmami jako PGE či Tauron. Efektivně byla pak, dle Tempus Energy, zajištěna podpora pro výrobce energie z fosilních zdrojů a došlo k diskriminaci poskytovatelů alternativních technologií, které mají například za úkol snižovat poptávku po energii v době špičky.

CEO Tempus Energy, Sara Bell, se o naději na vítězství případu vyjádřila v rozhovoru pro server Montel velmi pozitivně. Dle ní společnost zcela jistě opět vyhraje, mandát je nyní ještě silnější, než tomu bylo v britském případě.

V Británii dále společnost Tempus Energy započala další právní boj, tentokrát proti britské vládě. Ta podle ní nerespektuje rozhodnutí evropského soudu o anulování rozhodnutí Komise o povolení schématu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.