Domů
Energetický dvoutýdeník
Energetický dvoutýdeník č. 2 (květen 2015)

Energetický dvoutýdeník č. 2 (květen 2015)

Uplynulé dva týdny v energetice se nesly především ve znamení představení akumulátorů Powerwall a Powerpack od společnosti Tesla. Díky našemu pravidelnému dvoutýdeníku Vám neuniknou ani další důležité aktuality z České republiky, Evropy i ze světa.

 

 

 

1. Tesla představila baterie Powerwall a Powerpack

Tesla baterie pro domácnosti, PowerwallŘeditel automobilky Tesla, Elon Musk, představil dlouho očekávané nové baterie, které slouží ke skladování energie v domácnosti (Powerwall) a pro síťové účely (Powerpack). Odhalení nových produktů byl jeden z nejvíce očekávaných okamžiků nejen mezi fanoušky společnosti Tesla a Elona Muska, ale i mezi odbornou energetickou veřejností.

“Naším cílem je od základu změnit způsob, jak lidé na světě užívají energii. Chceme kompletně změnit energetickou infrastrukturu po celém světě”
Elon Musk, ředitel společnosti Tesla

Více informací v následujících článcích:
Baterie pro domácnosti PowerWall pod drobnohledem
Powerwall od Tesly míří do Německa

2. Audi začalo vyrábět ekologickou naftu z CO2 a vody

Palivo budoucnosti? Německá automobilka Audi učinila další velký krok ve vývoji nových CO2 neutrálních paliv, výzkumné centrum Audi v Drážďanech vyrobilo první várku syntetického paliva e-diesel.

“Motor je tišší a produkuje méně škodlivin,” porovnává e-diesel s klasickou naftou technický ředitel Sunfire Christian von Olshausen v tiskové zprávě.

Drážďanská společnost Sunfire, zabývající se energetickými technologiemi, je partnerem tohoto projektu a zároveň provozovatelem továrny. Proces funguje na principu Power to Liquid a využívá energie z obnovitelných zdrojů pro výrobu kapalného paliva, jediné potřebné suroviny jsou voda a oxid uhličitý (CO2).

3. Nový vynález přináší lepší budoucnost pro vodíkovou energetiku

Průlomový vynález využívá nově vytvořený molekulární katalyzátor k efektivnímu rozdělení vody pomocí elektrolýzy pro získání čistého vodíku, který se dá posléze uskladnit. Rozdělení vody pomocí elektro-chemické reakce na vodík a kyslík se využívá pro vytvoření vodíkového paliva a kyslík se uvolňuje jako vedlejší produkt. Energie použitá na rozdělení molekuly H2O se uloží v samostatném vodíku a zpětnou reakcí s kyslíkem se opět uvolní.

Vodíkové palivo se využívá již delší dobu. Průlomový je však nově vynalezený a patentovaný katalyzátor, který proces přeměny elektřiny na uvolnění vodíku dělá mnohem efektivnějším a s menšími energetickými ztrátami. Navíc nový katalyzátor lze jednoduše aplikovat na kteroukoliv elektrodu, čímž lze dosáhnout rychlého ekonomického využití.

4. V pražském ÚJV Řež úspěšně testují akumulaci elektřiny pomocí vodíku

Výzkum akumulace pomocí vodíku probíhá v pražské Řeži již od roku 2009. Dle informací zveřejněných na webu společnosti proběhl v loňském roce testovací provoz pilotního projektu a výsledky jsou velmi příznivé. Navržený systém napájení, kde se o výrobu elektřiny starají fotovoltaické panely, by vydržel napájet průměrnou domácnost i při úplné tmě 14 – 24 dní.

Krátkodobé skladování elektřiny je zajištěno olověnými akumulátory s celkovou kapacitou 2,2 kWh a dlouhodobé skladování potom pomocí vyrobeného vodíku ukládaného v zásobní nádrži s kapacitou cca 330 kWh. O zpětnou přeměnu vodíku na elektřinu se stará palivový článek s výkonem 4 kW, který pracuje se vstupním tlakem 5 – 15 bar. Jeho účinnost se dle zveřejněných dat pohybuje kolem 47 %.

5. Veřejná debata: Energetická bezpečnost ve střední Evropě

V úterý 28. 4. 2015 pořádal Institut pro politiku a společnost veřejnou debatu na téma Energetická bezpečnost ve střední Evropě. Této debaty se zúčastnili nejvýznamější představitelé energetiky v ČR, včetně člena představenstva společnosti ČEZ Pavla Cyraniho, analytika Michala Šnobra a státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu.

Hlavním tématem, jak ho prezentoval i samotný institut, byla Energetická Unie a její účel a význam do budoucnosti. V průběhu konference se rozběhla velice zajímavá diskuze, během které se panelisté vyjádřili k aktuálním problémům současné energetiky EU.

6. EU schválila projekt plovoucí větrné elektrárny

Evropská Komise schválila grant na projekt plovoucí větrné farmy. Ta má sloužit jako výzkumný projekt a má být umístěna u břehů Portugalska.

Plovoucí větrná elektrárna byla schválena v rámci širšího projektu podpory elektráren využívajících energii moře, včetně příbojových elektráren a offshore větrných parků. V rámci širšího projektu se plovoucí větrné elektrárny staly prvním adresátem podpory EK. Celkem Evropská Komise podpoří 50 MW výkonu těchto projektů. To znamená, že první půlka podpory je už vyčerpána na “plovoucí větrníky”.

7. Nové bloky JE Mochovce se blíží dokončení

Zpoždění a prodražování stavby dvou reaktorů typu VVER 440/V-213 (dukovanský typ) ve slovenských Mochovcích je z velké části způsobeno zaváděním nových bezpečnostních standardů, které byly definovány posérii havárií ve Fukushima-Daiichi, uvedl to generální ředitel firmy Slovenské Elektrárne (SE) Nicola Cotugno v rozhovoru minulý týden. Zmínil, že třetí blok JE Mochovce je hotový z 92% a začátek jeho komerčního provozu je plánován na listopad 2016.

Uvedl dále, že konečná cena za oba bloky schválená v listopadu 2014 se vyšplhá na 4,6 miliardy euro (126 miliard Kč). Cena požadovaná za stavbu dvou nových temelínských bloků v již zrušeném tendru byla v období tendru odhadována v rozmezí 230-240 miliard Kč za dva bloky jiného typu. Dnes by se podle názorů odborníků cena dostavby JE Temelín mohla pohybovat kolem €350 mld.

8. ČEZ závaznou nabídku na koupi 66% podílu v SE nepodá, EPH ano

Předpokládané se stalo skutečností. ČEZ oznámil, že nepodá nabídku na koupi 66% podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává zadlužená italská společnost Enel.

Mluvčí ČEZu Pavel Kříž oznámil konečné rozhodnutí včera dopoledne a komentoval ho slovy: ,, Z nedávného jednání společnosti Enel a slovenské vlády vyplynul zájem slovenské vlády o navýšení podílu ve Slovenských elektrárnách a zároveň zájem, aby společnost Enel prioritně dostavěla bloky 3 a 4 elektrárny Mochovce, což do celé situace vnáší řadu nových vstupů. I nadále jsme však připraveni diskutovat se slovenskou vládou i se společností Enel, jakým způsobem můžeme rozvoj slovenské energetiky podpořit.”

9. Evropská komise podepsala finanční dohodu na gigantickou CSP elektrárnu v Maroku

Evropská komise podepsala finanční dohodu v hodnotě 43 milionů euro na jeden z největších solárních projektů na světě. Jedná se o solární projekt jménem Ouarzazate Solar Complex, který se nachází v Maroku.

Jde o třetí fázi, v rámci které se má navýšit aktuální kapacita solární elektrárny využívající koncentrovaný solární výkon (Concentrated Solar Power – CSP) o 100 až 150 MW. Momentálně má komplex výkon 160 MW a do konce roku 2016 je v plánu projekt dokončit až na plánovaných 560 MW CSP.

10. Konec podpoře biopaliv v ČR?

V České republice s největší pravděpodobností dojde k ukončení daňové podpory biopaliv ze strany státu. Podle návrhu vládního hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem by se tomu mohlo stát k 30. červnu tohoto roku.

Ke konci června končí daňové zvýhodnění schválené v rámci EU, a pokud český parlament nezareaguje včas, vystavuje se Česká republika možným komplikacím. “Pokud to neuděláme, začne v České republice od 1. července nepovolená veřejná podpora, za kterou hrozí sankce EU,” řekl Miroslav Kalousek.

Dále jsme psali o:

3 možné scénáře revoluce v jaderné energetice
Deset největších uhelných dolů na světě
Elektrické točivé stroje – rozdělení a základní vlastnosti
Tři soutěsky – královna všech elektráren
Přečerpávací vodní elektrárny v České republice

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se