1. Britská výroba elektřiny se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin

Britské uhelné elektrárny se na výrobě elektřiny podílejí čím dál tím méně, v tomto roce se výroba úplně bez uhlí obešla již ve více než tisíci hodinách. Ještě před 6 lety přitom tvořila výroba z uhlí 40 %, letos se pohybuje na úrovni 6 %. Naopak obnovitelné zdroje energie podíl neustále zvyšují – za první čtvrtletí vyrobily 30 % elektřiny.

Výroba elektřiny z uhlí je ve Velké Británii na ústupu a dle dat MyGridGB se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin, za celý minulý rok to přitom bylo „jen“ 624 hodin a v roce 2016 pouhých 210 hodin. Úbytek produkce je v tomto ohledu jasně zřetelný, a to i přes chladné březnové počasí, které vyhnalo ceny plynu nahoru a „nastartovalo“ britské uhelné elektrárny.

2. Pálení plynu při těžbě ropy vede k plýtvání a emisím a přesto přetrvává

Spalování plynu

Doposud byl učiněn pouze velmi malý pokrok v eliminaci pálení zemního plynu jako vedlejšího produktu těžby ropy. A to i přesto, že se touto činností plynem plýtvá a znečišťuje okolí. V roce 2017 pálení plynu sice pokleslo oproti předchozímu roku asi o 5 %, ale hlavním důvodem bylo nižší pálení plynu v Rusku způsobené změnou těžených ložisek ropy. Eliminovat pálení plynu do roku 2030 si klade za cíl iniciativa Světové banky. 

Objem zemního plynu páleného při těžbě ropy celosvětově v loňském roce poprvé od roku 2013 klesl. Podle prvních odhadů činil tento pokles 5 %, a to zejména díky prudkému poklesu pálení plynu v Rusku, které i přesto zůstává na prvním místě v pálení plynu. V roce 2017 bylo spáleno 141 miliard metrů krychlových plynu, přičemž v roce 2016 to bylo 148 miliard m3.

3. Řecko zdárně zvládlo první aukci pro OZE, Česko se bude moci učit

Větrná elektrárna

Řecký energetický regulační úřad ukončil první aukci pro obnovitelné zdroje vybráním sedmi projektů větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 171 MW. Ve stejné aukci byla udělena podpora i pro 106 MW solárních elektráren. 

Řecko zdárně ukončilo svoji první aukci pro dražbu podpory na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Splnilo tak požadavek, který na přidělování podpory klade Evropská unie. Ta od ledna 2017 požaduje, aby podpora pro zdroje s instalovaným výkonem nad 1 MW byla přidělována pouze na základě soutěžního nabídkového postupu, tedy například formou aukcí. Požadavek se pochopitelně týká i České republiky, která plánuje aukce zavést od roku 2020.

4. Čínu trápí problémy s ovzduším, největší znečišťovatele bude sledovat v reálném čase

Podle zprávy předložené parlamentu budou muset všichni hlavní znečišťovatelé ovzduší v Číně do konce tohoto roku nainstalovat systémy na sledování emisí v reálném čase. Opatření má zlepšit dozor a zabránit porušování zákonů v tomto odvětví. Čína již pátým rokem bojuje proti znečištění ovzduší a její prezident Xi Jinping v květnu uvedl, že země využije všechnu moc vládnoucí komunistické strany k nápravě škod způsobené čtyřmi dekádami neomezeného hospodářského růstu.

Podle zprávy od National People’s Congress (NPC), publikované státní agenturou Xinhua činila částka vynaložená Čínou na zlepšení kvality ovzduší mezi roky 2012-2017 52,8 miliard Juanů (tedy cca 176 miliard korun).

5. Výpadek JE Olkiluoto připravil horké chvilky finské přenosové soustavě

Olkiluoto 3

Kvůli středečnímu požáru transformátoru v rozvodně u finské jaderné elektrárně Olkiluoto hrozilo riziko omezení dodávek elektřiny ve Finsku. Podle finského provozovatele přenosové soustavy Fingrid mohla nastat situace, že finské elektrárny nebudou schopné ani při maximálním využití importu vyrobit dostatek elektřiny na pokrytí domácí spotřeby.

Kvůli středečnímu požáru v rozvodně musely být od finské přenosové soustavy odpojeny oba bloky jaderné elektrárny Olkiluoto, jejichž celkový výkon je 1660 MW. Standardně dodávají všechny bloky finských jaderných elektráren do sítě výkon přesahující 2700 MW, během včerejška to však bylo pouhých 840 MW.

6. Mohou být zahraniční investice v energetice pro EU hrozbou?

rozvodna

Státem vlastněná čínská společnost se snaží získat úplnou kontrolu nad přenosovou sítí Portugalska. Čínské státní společnosti mají již významný vliv v klíčových energetických společnostech například ve Velké Británii, v Itálii nebo v Řecku. Prověřování přímých zahraničních investic v EU je momentálně projednáváno mezi Komisí, Radou a Evropským parlamentem.

Čínské státní společnosti v Portugalsku

V roce 2011 byla portugalská vláda nucena prodat svůj podíl v přenosové soustavě země v rámci podmínek finanční pomoci od Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu. Podíl 21,35 % ve společnosti Energias de Portugal (EDP) tehdy odkoupila státem vlastněná čínská společnost China Three Gorges (CTG). Nyní se firma CTG snaží v EDP získat většinový podíl.

7. OECD: ČR patří k největším znečišťovatelům ovzduší mezi vyspělými státy

emise co2

Česká ekonomika patří mezi vyspělými státy i nadále k největším spotřebitelům energie a znečišťovatelům ovzduší. K dosažení dalšího pokroku v oblasti udržitelného rozvoje je zapotřebí větší politické vůle, uvedla dnes ve svém hodnocení stavu a politiky životního prostředí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž generální tajemník Ángel Gurría je na návštěvě Prahy.

„Česká republika je malá, velmi otevřená ekonomika, která v posledním desetiletí zaznamenala vyšší růst, než byl průměrný růst zemí OECD. Zemi se podařilo dosáhnout pokroku při oddělování environmentálních tlaků od hospodářské činnosti a při zlepšování environmentální infrastruktury,“ uvádí OECD ve své zprávě.

8. Teplo omezuje výkon německých elektráren, ceny elektřiny míří vzhůru

Uhelná elektrárna EnBW Karlsruhe. Zdroj: www.enbw.com

Horké počasí nutí provozovatele tepelných elektráren v Německu omezovat výkon svých zdrojů. Vysoké teploty se již podepsaly pod snižováním výkonu jaderných elektráren společnosti E.ON v Německu. EnBW zase omezila kvůli teplému počasí výkon uhelné elektrárny v Karlsruhe.

Již minulý pátek začala omezovat kvůli vysokým teplotám výkon svých jaderných elektráren společnost PreussenElektra z holdingu E.ON. Podle mluvčí společnosti PreussenElektra došlo ke snížení výkonu elektrárny Brokdorf o 112 MW, z čehož 40 MW bylo kvůli vysoké teplotě vody v Labi, jež je využívána pro chlazení.

9. Očekávané vysoké teploty způsobují růst cen elektřiny pro následující měsíc

Evropské ceny elektřiny na následující měsíc v pondělí prudce vzrostly v reakci na očekávané nadprůměrně teplé počasí v nadcházejících týdnech. Vzrostla také cena srpnového kontraktu na pražské energetické burze PXE, která překonala hodnotu 50 EUR/MWh.

Cena futures kontraktu na dodávku elektřiny v srpnu v Německu vzrostla v pondělí na 49,45 EUR/MWh, což je o 1,6 EUR/MWh více ve srovnání s pátečními hodnotami. Podobný nárůst zaznamenal také futures kontrakt na srpnovou dodávku elektřiny ve Francii, jehož cena vzrostla ve srovnání s pátkem o téměř 2 eura na 47,7 EUR/MWh.

10. Británie se chce stát nejlepším místem pro elektromobily. Do roku 2020 vynaloží 44 mld. Kč

Nissan LEAF zapůjčený od švédské půjčovny elektromobilů MoveAbout.se, foto: Tomáš Jirka

Vláda Spojeného království minulý týden představila plán pro transformaci svého dopravního sektoru. Stanovila si smělý cíl stát se nejlepší zemí pro vlastnění a vývoj elektromobilů, jen do roku 2020 za tímto účelem vynaloží 1,5 miliardy liber (44 miliard korun). Jedním z dílčích cílů je, aby 70 % prodaných nových osobních vozů a 40 % dodávek do roku 2030 bylo s „velmi nízkými emisemi“.

Vláda Spojeného království představila svoji Road to Zero strategii, která stanovuje plány jak umožnit masivní rozvoj infrastruktury v celé zemi, snížit emise současných britských vozidel a podpořit rozvoj bezemisních osobních automobilů, dodávek a nákladních automobilů.

Inovativní technologie

Průlomová technologie umožní využití plastů pro výrobu paliva pro nákladní lodě

V Amsterdamu se staví nová továrna, která má potenciál způsobit revoluci v nakládání s plastovým odpadem. Průlomová technologie umožní dříve nerecyklovatelné plasty využít k výrobě paliva pro dieselové nákladní lodě.

Skupina, která stojí za tímto zařízením se nazývá Bin2Barrel a jde holandskou firmu založenou v roce 2012 společností podnikající v oblasti odpadového managementu, Floris Geeris a Paul Harkema. Podobné chemické recyklační technologie byly již v minulosti testovány, Bin2Barrel je ale první společností, která tuto metodu chce využít komerčně.

Budoucnost cestování? Obojživelný letoun s hybridním pohonem má za sebou zkušební let (video)

Létající obojživelný hybrid norského startupu Equator s hybridním pohonem se na konci minulého měsíce poprvé předvedl ve vzduchu. Po úspěšném vzletu a přistání na přistávací dráze je další metou letadlo dostat na vodu.

Prototyp P2 Xcursion má demonstrovat možnosti využívání hybridních pohonů i v letecké dopravě. Letadlo využívá hybridní systém pohonu, který je vyvíjen již od roku 2010.

Čínští vědci vyvíjejí solární okno fungující také jako tepelný izolátor

Poloprůhledné organické fotovoltaiky (ST-OPVs) přitahují v poslední době pozornost díky potenciálnímu využití pro výrobu elektrické energie v solárních oknech umístěných na budovách a automobilech. Široká možnost výroby různých druhů barev zachovává estetičnost budovy nebo může vést k jejímu zlepšení . Zatímco ST-OPVs nebyly ještě zkomercializovány jako okna vyrábějící elektrickou energii, okenní folie na snížení množství UV, viditelného a infračerveného slunečního záření jsou široce rozšířené ke zvyšování energetické účinnosti budov.

Tým čínských vědců v čele s Hin-Lap Yipem se snaží spojit obě výše uvedené technologie do jedné. Výsledkem je tedy okno vyrábějící elektrickou energii a zároveň plnící funkci tepelného izolátoru.

Japonská společnost bude využívat umělou inteligenci jako nástroj na snížení spotřeby paliva

Japonská společnost Hino Motors, součást korporátu Toyota Motor Corporation, zavádí do svých hybridních diesel-elektrických vozů umělou inteligenci za účelem zlepšení využití paliva. Konkurence se namísto toho soustředí v době zpřísňování emisí na čistě elektrické modely.

Vývoj přišel s vlivem trhu s osobními automobily, ať už se jedná o elektromobily, nebo o autonomní řízení. Využití umělé inteligence je jenom další z alternativních cest revoluce v dopravě.

Téma

Nové jaderné reaktory III+ generace v provozu – část 1.

Elektrárna San-men se dvěma bloky AP1000 (zdroj SNPTC)

Koncem června došlo v Číně k zahájení štěpné řetězové reakce hned u dvou nových reaktorů III+ generace. Jedná se o evropský reaktor EPR firmy Framatom v elektrárně Tchaj-šan a reaktor AP1000 firmy Westinghouse v elektrárně San-men. Už v květnu se do provozu dostal i čínský reaktor III. generace ACPR-1000. V současné době tak už je v provozu šest typů reaktorů III. generace.

Na přelomu června a července 2018 se rychle za sebou připojily k síti dva zmíněné reaktory. O něco dříve 25. května začal pracovat i čínský reaktor III. generace ACPR-1000 jako blok Jang-ťiang 5 (Yangjiang). Začaly dodávat energii do sítě a do konce roku by měly zahájit komerční provoz. K provozovaným třem typům reaktorů III. generace se tak v tomto roce přidaly další tři. Na úspěchu reaktorů této generace je závislý úspěch jaderné energetiky a bloky tohoto typu by se měly co nejdříve začít budovat i v Česku. Je tak vhodná doba se podívat na to, jak situace u jednotlivých typů vypadá.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-07-22″,“from“:“2018-07-15″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-15″,“end_date“:“2018-07-22″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-07-22″,“from“:“2018-07-15″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-15″,“end_date“:“2018-07-22″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *