Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. ČVUT: Mikroelektrárna místo běžného kotle? Již v polovině příštího roku

Nová mikroelektrárna z buštěhradského výzkumného centra Českého vysokého učení technického (ČVUT) má být alternativou k běžně používaným kotlům. Elektřinu a teplo vyrábí z dřevní štěpky. Prototyp je v provozu od konce letošního března.

Otestování pilotní jednotky v Tepelném hospodářství Trhové Sviny v Jihočeském kraji je plánováno na poslední čtvrtletí letošního roku.

2. ČEZ plánuje vyčlenit majetek do dceřiných společností Temelín II a Dukovany II

Ve strategickém dokumentu „Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky“ (NAPJE), který vychází z platné Státní energetické koncepce (SEK), lze nalézt tři možné varianty investičního modelu pro stavbu nového jaderného zdroje v ČR.

Podle ČEZ vyžadují všechny varianty definované Ministerstvem průmyslu a obchodu vyčlenění projektů přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v lokalitách Temelín a Dukovany do samostatných společností.

3. Ochranné PST transformátory budou uvedeny do provozu koncem roku

Tři ze čtyř regulačních PST transformátorů dorazily tento týden do České republiky. Po ukončení zkušebního provozu, což by mělo být zhruba v polovině prosince, bude provozování PST transformátorů zařazeno do dispečerského řízení přenosové soustavy. Jejich úlohou bude zajištění bezpečného provozu české přenosové soustavy zejména v době extrémních tranzitních přetoků. 

Instalace transformátorů si vyžádala podstatné rozšíření stávající rozvodny Hradec u Kadaně, a to včetně zapojení linek. Zařízení proto budou uvedena do provozu až koncem letošního roku.

4. EK chce Německu rozdělit trh s elektřinou, může za to přenosová soustava

Podle informací deníku Welt uvažuje Evropská komise nad rozdělením trhu s elektřinou v Německu na severní a jižní část, čímž by došlo k růstu cen elektřiny v jižní části Německa. Důvodem pro úvahy o rozdělení německého trhu je hlavně nedostatečně rychlá výstavba liniového vedení.

Podle názoru Evropské komise Německo nedostatečně rychle rozvíjí přenosovou soustavu, která je zároveň „příčinou pro politické konflikty a komplikuje možnost propojení trhů s elektřinou ve východní a západní Evropě.

5. Polským Sejmem prošel zákon, který výrazně limituje větrné elektrárny

Polský Sejm minulý týden schválil kontroverzní zákon, který výrazně omezí výstavbu větrných elektráren a navíc zavádí zvýšené daně a povinné audity pro provozovatele větrných turbín. Na nový zákon doplatí i ČEZ, který v Polsku připravuje několik projektů větrných elektráren.

Polský zákon, který byl již ve fázi návrhu výrazně kritizován, byl v minulém týdnu schválen v polském Sejmu. Polská legislativa tak reflektuje stížnosti obcí na hluk z větrných elektráren a zavádí obdobnou regulaci výstavby větrníků, jakou zavedlo německé Bavorsko.

6. Emise CO2 z výroby elektřiny v USA rekordně klesají díky proměně mixu

Emise energetického sektoru USA klesly nejníže za posledních 22 let. K poklesu emisí napomohly zejména nízké ceny zemního plynu a rozvoj obnovitelných zdrojů. Plynové elektrárny díky levnému plynu vytlačují z trhu elektrárny spalující uhlí.

Podle Energetické agentury USA byly loňské emise dokonce o 21 % nižší než v roce 2005. Celkové emise poklesly na hodnotu 1925 mil. tun CO2 a k meziročnímu poklesu došlo i ve srovnání s rokem 2014, kdy se celkové emise pohybovaly nad hodnotou 2050 mil. tun CO2.

7. U francouzského pobřeží byla instalována druhá podmořská přílivová turbína

Na severovýchodě Francie byla instalována druhá podmořská přílivová turbína o výkonu 500 kW. Obě turbíny by měly být připojeny do sítě během letošního léta. Na projektu se podílí společnosti EDF, OpenHydro a DCNS.

V pondělí vydal irský výrobce podmořských turbín OpenHydro prohlášení, ve kterém informoval o instalaci druhé turbíny u pobřeží Bretaně. Šestnáctimetrové zařízení bylo dopraveno z přístavu v Brestu do Paimpolu. Podle OpenHydro trvala samotná instalace méně než hodinu.

8. V USA budou předčasně vyřazeny další jaderné elektrárny

Společnost Exelon, největší americký provozovatel jaderných elektráren, včera oznámila předčasné vyřazení svých elektráren Clinton a Quad Cities ve státě Illinois. Dle vyjádření společnosti je jejich provoz dlouhodobě ztrátový a bez legislativní podpory již dále neudržitelný.

Právě na podporu od státu se energetická společnost Exelon spoléhala. Již v průběhu minulého měsíce oznámila, že pokud stát Illinois nepřijme nově navrhovanou Energetickou koncepci (Next Generation Energy Plan), bude nucena uzavřít dvě své jaderné elektrárny. Nová energetická koncepce si klade za cíl legislativně ustanovit jadernou energetiku jako ekologický zdroj bez emisí CO2 a dále zvýšit podporu pro obnovitelné zdroje energie, zvláště fotovoltaiku.

9. Dividenda ČEZ 40 Kč na akcii potvrzena, tantiémy neprošly

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou stejně jako loni odměny ze zisku. Rozhodla o tom dnešní valná hromada firmy. Zároveň schválila, že energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých třech letech, 40 korun za akcii před zdaněním.

Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.

Tantiémy loni nebyly členům vedení firmy vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Od roku 2010 přitom bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Letos navrhlo představenstvo vyplatit 23 milionů korun, návrh však byl zamítnut.

10. OPEC se nedokázal shodnout na společném postoji k těžbě ropy

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na dnešním zasedání ve Vídni nedokázali shodnout na jednotném přístupu k těžbě suroviny. Nestanovili tedy žádné omezení produkce, na což ceny ropy zareagovaly okamžitým poklesem. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC a zároveň největším exportérem ropy na světě, ale signalizovala, že nemá v plánu žádné výrazné zvyšování těžby a nehodlá ani trh „ničím šokovat“.

OPEC si ale odhlasoval, že novým generálním tajemníkem kartelu se stane nigerijský kandidát Mohammed Barkindo. Ten v srpnu v čele organizace nahradí Abdalláhha Badrího z Libye, který vedl OPEC od roku 2007. Barkindo už v minulosti působil jako přechodný generální tajemník OPEC.

Inovativní technologie

Geneticky vyvinutá bakterie pohlcuje CO2 a produkuje alkoholové palivo

Profesor z Harvardské univerzity geneticky vyvinul bakterii, která absorbuje vodík a oxid uhličitý a přeměňuje je na alkoholové palivo. Při tomto procesu produkuje energii se zhruba 10krát vyšší účinností než rostliny. Cílem autora projektu je rozvinout tuto technologii především v Indii.

 

Dále jsme psali o:

Je Donald Trump dinosaurus? Čeká se na verdikt voličů

Koncept globálního oteplování vytvořili Číňané, aby poškodili americký průmysl. Tento výrok, který současný prezidentský kandidát Donald Trump umístil na Twitter v roce 2012, se stal pro jeho protivníky symbolem Trumpovy naprosté nekompetentnosti. A jako takový ho dodnes připomínají a zesměšňují jak demokratičtí politici, tak známé celebrity včetně například tenistky Martiny Navrátilové.

Analýza australského jaderného potenciálu

Austrálie je svou elektrizační soustavou velmi specifickou zemí. Kvůli své poloze je propojení s ostatními státy velmi komplikované a musí tak ve výrobě elektrické energie spoléhat sama na sebe. Australský kontinent je výrazně závislý na uhlí. Z celkového množství 248 TWh vyrobené elektřiny v roce 2014 pocházely celé dvě třetiny z uhelných zdrojů. Dále 21 % z plynu, 7 % z vody a 4 % z větru.

Tesla Model S (1. díl): návštěva Tesla Store, podvozková platforma a facelift naživo

Tesla Model S je neuvěřitelný fenomén současného automobilismu. První prototyp se objevil v roce 2009 na autosalonu ve Frankfurtu, ovšem ještě s nejistým rozjetím výroby. Následné první vozy byly vyrobeny a dodány (Signature series pro opravdové fandy, kteří zaplatili předem vysokou zálohu bez možnosti vidět hotový automobil a znát výslednou cenu) v roce 2012. Následně 100 000 prodaných kusů bylo překročeno v prosinci 2015.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.