Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Americké Ministerstvo energetiky podpoří vývoj solných reaktorů

Společnost Moltex Energy získala od amerického Ministerstva energetiky finanční prostředky ve výši 2,55 milionu dolarů na vývoj technologií, které mají zkrátit dobu potřebnou pro výstavbu stabilních solných reaktorů (SSR) pod 3 roky.

Finanční prostředky, které Moltex Energy obdrží, a které pocházejí z federálního programu Advanced Research Project Agency-Energy (ARPA-E), jsou určené pro vývoj kompozitních strukturálních technologií pro reaktor SSR, který patří mezi tzv. reaktory s roztavenými solemi.

2. Energetická politika německých zelených: Boj proti všemu kromě OZE a do sebe nezapadající myšlenky

Energetická politika dle prognóz druhé nejsilnější německé strany, Zelených, je plná rozporů a do sebe nezapadajících myšlenek. Sílící zelení, kteří byli hlavními iniciátory německého odklonu od jaderné energetiky, brojí za urychlení odklonu od uhlí i proti plynu. Jejich energetická politika nabízí utopické vize bez odpovědi na problémy. 

Němečtí zelení, kteří jsou v prognózách pro parlamentní volby v roce 2021 s 25-26 % řazeni jako druhá nejsilnější strana jen o jednotky procent za Unií (součet hlasů Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unií Bavorska), jsou se stále silnějšími obavami německých obyvatel o klimatické změny nejvíce posilující stranou našeho západního souseda. Potvrzují to i před měsícem a půl proběhlé volby do evropského parlamentu, kde Zelení s 20,5 % obsadili druhé místo za CDU s 22,6 %.

3. Francouzské vládě došla trpělivost – dostavbu JE Flamanville prověří audit

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire nařídil nezávislý audit, který se má zaměřit na problémy dostavby jaderné elektrárny Flamanville. Podle ministra jsou problémy nepřijatelné. Poslední rozhodnutí francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost totiž efektivně prodloužilo dostavbu o několik let.

Jaderná elektrárna Flamanville, která je aktuálně jedinou probíhající stavbou jaderné elektrárny společnosti EDF ve Francii, po posledních problémech čeká mimořádný nezávislý audit. Jak se zdá, ministru financí již došla s neustálými problémy trpělivost a rozhodl se jednat.

4. Ohrožuje obnovitelná energie příjmy Ruska?

Rusko, které patří mezi světově největší producenty ropy a zemního plynu, je podle mnohých expertů příliš závislé na příjmech z těchto komodit. Z exportu ropy a zemního plynu získává Rusko až 40 % svých příjmů. Ohrožují tyto příjmy obnovitelné zdroje?

Redaktor magazínu Forbes, Ariel Cohen, se tímto tématem zabýval a v článku přijal velmi optimistický pohled na obnovitelné zdroje.

5. Větrné elektrárny jsou podle Putina škodlivé pro ptáky a červy

wind energy

Ruský prezident Vladimir Putin zpochybnil v úterý podle zahraničního serveru Reuters využívání větrných elektráren s komentářem, že větrné turbíny jsou škodlivé pro ptáky a červy. Nelibě se vyjádřil také na adresu solárních elektráren.

Největší světový producent fosilních paliv zaostává za ostatními státy v rozvoji solárních a větrných elektráren. Podle Reuters však například společnost  Enel Russia plánuje výstavbu větrného parku s instalovaným výkonem 71 MW. Projekt s investičními výdaji 90 milionů eur by měl být uveden do provozu do roku 2024.

6. Zadržený íránský supertanker byl plně naložen barely s ropou

Vláda Gibraltaru potvrdila, že zadržený íránsky supertanker, údajně na cestě do Sýrie, byl plně naložen. Náklad tankeru se tak, podle informací agentury Reuters, pohyboval okolo 2 milionů barelů ropy. USA a Írán se vzájemně obviňují z pirátství.

„Výsledky testů přesvědčivě dokazují a potvrzují informaci z minulého týdne od vlády Gibraltaru a dementují informace některých komentátorů mimo jurisdikci o tom, že nákladem nebyla ropa,“ uvedl mluvčí vlády Gibraltaru.

7. Investice do obnovitelných zdrojů klesají, kvůli propadu v Číně jsou nejnižší od roku 2013

Investice do obnovitelných zdrojů byly v prvním pololetí letošního roku globálně nejnižší od roku 2013. Hlavním důvodem pro zpomalení globálního trendu byly nižší investice v Číně, která ale i tak zůstává největším investorem do obnovitelných zdrojů na světě.

Celkové investice do obnovitelných zdrojů poklesly oproti stejnému období loňského roku o celých 14 % na 118 mld. dolarů. Zatímco v posledních letech byla hlavním tahounem investic Čína, nyní investice v této zemi výrazně klesly.

8. Ministr: Polsko bude na jaderný zdroj potřebovat peníze z ciziny

Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear

Na výstavbu první jaderné elektrárny bude Polsko do roku 2040 zřejmě potřebovat od zahraničních investorů zhruba 30 miliard dolarů (683 miliard Kč). Prohlásil to dnes ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Celkovou investici odhaduje zhruba na 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč).

Polsko, které většinu elektřiny vyrábí v uhelných elektrárnách, plánuje stavbu jaderné elektrárny o kapacitě šesti gigawattů (GW), s případným rozšířením na devět GW, aby snížilo uhlíkové emise a zajistilo si dodávky elektrické energie.

9. Vliv výstavby jádra na akcie ČEZ? Názory analytiků se různí

budova čez

Analytici, které dnes oslovila ČTK se neshodují, jak cenu akcií energetické společnosti ČEZ ovlivní plány na nový jaderný blok. Podle části z nich byly obrysy řešení, které dnes schválila vláda, zřejmé už delší dobu, a nejsou tak překvapivé. Druhá skupina míní, že plán je pro akcie ČEZ negativní zprávou. Poukazují přitom hlavně na dnešní rozhodnutí vlády, že investory nových jaderných zdrojů v Česku budou přímo dceřiné firmy ČEZ.

Schválený materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ – a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Jako podpora státu budou podle dokumentu také uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných, jako by si půjčoval stát. Podle dřívějších informací má nový jaderný blok v Česku stát stovky miliard korun.

 

Téma

Změny ve vztahu MMS a SCADA systémů

elektrické vedení, sloup

Evropští provozovatelé přenosových soustav kromě SCADA systémů pro technické řízení sítě posledních 20 let používají a rozvíjejí market management systémy (MMS) pro podporu souvisejících procesů. Z technického pohledu byl vztah těchto systémů poměrně volný, to se však začíná měnit, v evropské energetice probíhají změny, které propojení mezi obchodem a provozem významně posilují. Co z toho pro MMS řešení vyplývá?

Market management systémy historicky vznikaly odděleně od řídicích systémů. Jejich architektura se vždy významně lišila. Řídicí systémy se soustřeďují na okamžitý stav energetické soustavy a ovládání prostředků pro její udržení v provozu, jako je aktivace podpůrných služeb nebo rekonfigurace prvků energetické sítě. Jedná se tedy o typickou realtime architekturu. U řešení tohoto typu jsou kladeny maximální nároky na minimální odezvy, spolehlivost, dostupnost a bezpečnost řešení. Tyto systémy jsou navrženy jako jednoúčelové s maximální optimalizací pro danou úlohu, jsou přímo napojeny na řídicí prvky přenosové sítě a jsou izolovány od vnějšího světa, respektive s ním komunikují prostřednictvím integračních řešení, která je chrání před vnějšími riziky.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se