Domů
Obnovitelné zdroje
Ohrožuje obnovitelná energie příjmy Ruska?
Ropa Rusko
Zdroj: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Monument_First_Well_(Novy_Urengoy).jpg

Ohrožuje obnovitelná energie příjmy Ruska?

Rusko, které patří mezi světově největší producenty ropy a zemního plynu, je podle mnohých expertů příliš závislé na příjmech z těchto komodit. Z exportu ropy a zemního plynu získává Rusko až 40 % svých příjmů. Ohrožují tyto příjmy obnovitelné zdroje?

Redaktor magazínu Forbes, Ariel Cohen, se tímto tématem zabýval a v článku přijal velmi optimistický pohled na obnovitelné zdroje.

„Nyní jsme vstoupili do éry obnovitelných zdrojů energie, přičemž elektřina s nulovými misemi se vyrábí prostřednictvím téměř neomezených vstupů (sluneční záření, vítr, příliv, vodík, a nakonec deuterium),“ pronesl Cohen.

Cohen argumentoval, že tyto trendy a větší využití obnovitelné energie by odstranily velkou část světové poptávky po ropě a zemním plynu. Což by mělo negativní dopad na exportéry těchto komodit, mezi které se Rusko řadí.

Nutno podotknout, že rozkvět obnovitelných zdrojů energie do takové míry je ještě daleko. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) poroste poptávka po zemním plynu nejméně dalších pět let. Vzhledem k světovému trendu – přechodu na čistší zdroje energie, mezi které se zemní plyn aktuálně řadí, lze předpokládat dokonce dlouhodobější růst poptávky než 5 let.

Podle Cohena ovšem může nastat scénář, kdy Čína, ve snaze snížit své emise, omezí právě import plynu. Omezením importu plynu by ale trpělo nejen Rusko, ale i další země, jako je například Katar a USA, které investují do rozvoje LNG projektů.

Přechod k obnovitelné energii a světu s nulovými emisemi potrvá desetiletí, možná i století. Tento dlouhotrvající pozvolný přechod umožní Rusku a dalším producentům ropy a zemního adaptovat se na situaci.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Novak
11. červenec 2019, 11:19

Času na adaptaci mají dost, spotřeba se bude nepochybně ze starého světa přesouvat jinam a nejspíš i poroste.

Martin Hajek
8. červenec 2019, 09:39

Pan redaktor Cohen by měl zkusit pro změnu chvíli abstinovat. Za střízliva takové bláboly těžko mohl napsat. Čína bude určitě dovoz plynu z Ruska navyšovat, ostatně se k tomu zavázala, aby Rusové postavili Sílu Sibiře. Dále realita je taková, že právě environmentální politika EU výrazně navyšuje dovoz plynu a tím i zisky Gazpromu, to je průkazný fakt. Jestli to možná někdy za 50 let bude jinak, o tom je dnes legrační spekulovat. I kdyby, tak Ruský plyn půjde určitě udat i mimo EU.

Loudil
8. červenec 2019, 10:10

Souhlas. Čína především potřebuje snížit svoji gigantickou spotřebu uhlí a to jen tak nepůjde jen přes OZE. Čínská spotřeba plynu tak bude i za 20 nebo 30 let obrovská. Navíc do "průmyslové dospělosti" se dostanou obří rozvojové státy s obří potřebou energie /Indonésie = 300 mil. obyvatel, Pakistán 220 mil. obyvatel, Vietnam - 100 mil. ob, Filipíny - 120 mil. ob, Etiopie - 120 mil. ob, ...atd. - pochybuji, že ty pak nebudou potřebovat plyn. Rusko tak bude mít mnoho mnoho času na případnou adaptaci své ekonomiky. Už nyní to částečně zvládá. Dříve Rusko vyváželo jen ropu, plyn, uhlí a zbraně. Dnes přidalo obilí a jiné plodiny plus Rosatom vyváží jaderné elektrárny ve velkém.

Petr
8. červenec 2019, 10:17

Všichni chtějí co nejvíc radit Rusku, aby se tamní lidé měli co nejlépe :)

Přičemž nejvíc západních poradců měl Jelcin, za něhož Rusko nejvíc ztrácelo, ubývalo obyvatel a nejrychleji se snižovala doba dožití.

Ing. Bizon
8. červenec 2019, 11:16

Tleskám autorovi, redakci i diskutérům za realistický přístup k tomuto tématu. Informace o stavu Ruska v našich médiích mi dnes často příjdou ode zdi ke zdi, jeden den je to jen ozbrojená benzinka na hranici kolapsu, hned druhý den ovlivňuje volby v půlce světa a druhou půlku se chystá vojensky napadnout:D

Chápu že propagandička musí být, ale už mi to připadá trochu hloupé/trapné, rozumným lidem je snad jasné že pravda je jako obvykle někde uprostřed.

Loudil
8. červenec 2019, 12:26

Souhlas. Také nevycházím z údivu, jak naše média o Rusku informují. Třeba zbrojení. Loni státy NATO daly na zbrojení 917 mld.USD , což bylo přes 50 % globálních výdajů. Rusko vydalo 61 mld. USD a bylo tak po USA, Číně, Saudské Arábii, Indii a Francii až šesté na světě ve zbrojení. I sama Francie dá na zbrojení více jak Rusko. NATO dává na přípravu světové války přesně 15 krát !!!!! více Dolarů jak Rusko a jen samy USA zbrojí 10 krát více jak Rusko. Přesto jsme našimi médii "denně masírováni" jak "Ruský militaristický režim" neustále ohrožuje své sousedy a je "skoro jisté", že se napadnutím Polska či Pobaltí pokusí vyvolat válku proti NATO. Nevím, ale stát, který zbrojí 15 krát méně se připravuje k úderu na NATO ?? Tomu snad nemohou věřit ani ti komentátoři, co to z televize hlásají. Je to stejné jako u Číny. Západní politici se stále snaží Číně radit, jak to má dobře dělat a čeho se vyvarovat , aby se jí - "dobře vedlo". Přitom čínský HDP v posledních 40 letech rostl o 9,5 % průměrně ročně, což je nejrychlejší tempo na světě !! a to má přitom Čína 1,4 mld. obyvatel. Je zajímavé, že třeba o Brazílii, tedy o velký demokratický stát se už naše média nestarají a přitom je tam 51 000 vražd ročně, rozvrat ekonomiky, nebetyčná korupce, desítky milionů lidí tam živoří ve slamech na okrajích velkoměst bez vody, elektřiny kanalizace, záchodů,... Je to k smíchu. V nejrychleji se rozvíjející zemi světa Číně, vidí naše propaganda jenom samé problémy, naopak v demokratické Brazílii není třeba kritizovat nic. Je to totiž stát demokratický. A když tam bude hnůj, ale "hnůj demokratický", tak je to O.K.

Ing. Bizon
8. červenec 2019, 13:26

Co jste napsal jsou tvrdá fakta, nemůžu než souhlasit. Konkrétně o té Číně teď často přemýšlím. Celý život poslouchám evropanské řeči typu "Čína umí jenom kopírovat, sami nikdy nic nevyvinou, nemají tradici, ....." Ale jen za posledních 20 let co se my uklidňujeme těmito kecy, tak Čína se stala docela kompetetivní např. v autech, zbraních, elektronice, energetice. Polovina materiálu na instalaci našich OZE je z Číny, jaderné elektrárny umí postavit 4x rychleji a 3x levněji než my...

Nejsu žádný rudoch, žít bych tam nechtěl, ale trochu mně štve ten náš přístup: nejen že všechno víme nejlíp, ale ještě máme právo do toho všem ostatním kecat. Každá země má svoje problémy, ale s tímto našim přístupem se budem ostatním vysmívat tak dlouho, než zjistíme že jsme ztratili veškerý náskok a propadáme se dozadu...

Loudil
8. červenec 2019, 13:54

Máte plnou pravdu. Velmi mi současná situace připomíná období před r.1989, kdy také naše socialistická média i politici měli dojem ,že "mít socialismus" plně stačí k dosažení vítězství nad kapitalismem. My jsme přeci - "vlastníky toho nejpokrokovějšího systému na světě" a ten nám už "jaksi automaticky" zajistí vítězství na zaostalými kapitalisty Západu. Dnes se Západ vůči Číně dostal do úplně stejné situace !! Stále slyšíme z médií : "My jsme demokrati ! My máme plnou svobodu ve všem konání , to oni nemají ! Ať žije svoboda !...atd.atd. Zatímco se denně bušíme do prsou , jak jsme skvělí a dobří, tak svět se už řítí někam zcela jinam. Bez ohledu na to ,zda u nás máme svobodu či nikoli. Rozhodně bych také nechtěl žít v Číně, zlaté Čechy, ovšem , to co dělá naše propaganda a politici je katastrofa ! Připomíná mi to rasismus. Příklad : Na startovní čáru běhu na 100 m přijde 7 bílých běžců a jeden černý. Pořadatelé černého běžce vyřadí ze soutěže, protože je černý a pošlou ho do šatny. Běží jen bílí běžci. Čína je pro nás tím černochem. Musíme ji :"Deklasovat, očerňovat, pomlouvat, nebrat vážně ,snižovat její výsledky,.... protože : "My jsme přeci ti bílí !" Já jsem ovšem pro otevřenou soutěž existujících systémů. Ať se v soutěži ukáže, co je lepší. Zatím Čína provozuje 67 % světové délky vysokorychlostní železnice, má 220 superpočítačů z TOP 500 = asi 40 % , v Šangahaji už mají lidé průměrnou mzdu 32 000 Kč, tedy stejnou jako v ČR, čínští turisté utratí po světě nejvíce peněz, soukromý Huawei je světová jednička v budování mobilních 5 G sítí, v USA je na univerzitách největší počet zahraničních studentů právě z Číny, reaktor EPR-1750 se staví v Číně 9 let, v Evropě - 15 let,...atd. atd. Je třeba tuto realitu přijmout, poučit se z ní a ne jenom skákat 2 metry vysoko, že u nás máme svobodu. To nám příliš nepomůže, akorát tak do propadliště dějin.

Jan Veselý
9. červenec 2019, 10:07

Hlavní exportní byznys Ruska je ropa, tu OZE (sluneční záření, vítr, příliv a pár nesmyslů) neohrožují, protože jsou to zdroje elektřiny. Ropa se pro výrobu elektřiny používá minimálně, takže ne. Ne, pokud se zároveň neuvažuje masivní elektrifikace dopravy a/nebo výroba syntetických paliv.

Druhým, méně důležitým exportním byznysem Ruska je zemní plyn. Ten půjde ve výrobě elektřiny "pod sekyru" z fosilních paliv asi až na konec, ten má ještě asi čas. Mnohem horší hrozbou pro něj je zateplování, tepelná čerpadla a vytlačení zemního plynu z průmyslové produkce vodíku.

Třetím, nejméně důležitým exportním byznysem Ruska je uhlí. Tam očekávám a přeju jim zlé časy a "Hunger Games" s Kolumbií, Indonésií, USA a Austrálií o trvale se zmenšující trh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se