
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Rusko odmítá zvýšení dodávek plynu do Evropy

“Domníváme se, že pro zvýšení dostupnosti plynu v Evropě a přípravu evropských zásob na nadcházející zimní topné období by mohlo udělat Rusko více,” uvedla IEA, pravidelně provádějící kontrolu energetické politiky svých členských zemí. “Tato situace je příležitost pro Rusko upevnit svou pověst jakožto spolehlivého dodavatele pro evropský trh. Rusko své dlouhodobé smlouvy sice plní, ale jeho vývoz do Evropy od roku 2019 klesl,” dodává IEA.
2. Nejdéle provozovaná koncentrační solární elektrárna postupně ukončuje provoz. Nahrazuje ji fotovoltaika

Koncentrační solární elektrárny, někdy rovněž nazývané solárně-termické elektrárny, využívají k výrobě elektrické energie podobně jako konvenční elektrárny parní turbíny. Pára je vyráběna za pomoci soustředění slunečního záření z rozsáhlé plochy nejčastěji na věž umístěnou na kraji nebo ve středu soustavy zrcadel.
3. V jaderné elektrárně Rostov zahájili testování pokročilého odolného paliva

Do reaktoru třetího bloku jaderné elektrárny Rostov byly během plánované odstávky a údržby zavezeny celkem tři testovací palivové soubory, kdy každý obsahoval 12 zkušebních proutků. Ze zmíněných 12 palivových proutků bylo šest proutků vyrobených ze speciální chrom-niklové slitiny, zatímco zbývajících 6 bylo vyrobeno ze standardní zirkoniové slitiny, která však měla speciálně napařenou chromovou vrstvu.
4. Německo by podle studie mohlo nainstalovat až 60 GW offshore větrných elektráren

Potenciál pro výstavbu offshore větrných elektráren je podle společnosti WindGuard výrazně vyšší, než jaké jsou plány německé vlády na rozvoj těchto zdrojů v nejbližších 20 letech. Podle těch by se instalovaný výkon, který na konci loňského roku činil 7,8 GW, měl do roku 2030 navýšit na 20 GW a do roku 2040 následně na 40 GW.
5. Další oběť rekordních cen plynu: Chemický gigant BASF omezil výrobu čpavku ve dvou závodech

Rekordně vysoké ceny zemního plynu na evropských trzích nedopadají pouze na výdaje domácností, ale rovněž na výrobní náklady místního průmyslu. Například v oblasti chemického průmyslu je zemní plyn nejen zdrojem energie, ale rovněž vstupní surovinou pro výrobu dalších látek. S ohledem na vysoké ceny tak v posledních týdnech dochází k poklesu konkurenceschopnosti evropského průmyslu, kdy některé podniky začínají přistupovat k omezování výroby.
6. Největší plovoucí větrná elektrárna na světě byla zprovozněna

Elektrárna Kincardine se nachází 15 kilometrů na jihovýchod od Aberdeenshire na severovýchodě Skotka v lokalitě s hloubkou od 60 do 80 metrů. Samotná elektrárna byla instalována na ploše o rozloze přibližně 110 km². Při realizaci byly jednotlivé turbíny nejprve instalovány na trojúhelníkové zpola ponořené platformy, které byly po dopravení na konečné místo instalace ukotveny 4 lany k mořskému dnu.
7. Ruský Gazprom zastavil tranzit plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu, oznámil Kyjev

Objednávky na tranzit plynu nepřišly bez ohledu na to, že si ruský koncern zamluvil přepravní kapacity přes Ukrajinu do Maďarska v objemu 24,6 milionu metrů krychlových denně na celý plynárenský rok. To je od 1. října 2021 do 30. září 2022, uvedl ukrajinský provozovatel tranzitních plynovodů.
8. Spojené království se připravuje na zákaz účasti čínských firem na tamních jaderných projektech

Jaderné elektrárny jsou klíčovým prvkem v plánu Spojeného království s cílem zajistit budoucí energetickou bezpečnost země. Tím by se i měly odstranit případné cenové šoky a zároveň jsou součástí většího plánu nazvaném „Zelená průmyslová revoluce“.
9. Nedostatek uhlí v Číně ženě jeho ceny k rekordním hodnotám, růst těžebních kapacit však nelze očekávat

Ceny energetických komodit ve světě v posledních měsících setrvale rostou. Nejen v Evropě jsou ceny zemního plynu, elektřiny a uhlí na rekordních hodnotách, přičemž již nyní se odborníci shodují na tom, že ceny komodit se promítají do výše inflace.
10. Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu

Čína bojuje s energetickou krizí kvůli napjatým dodávkám uhlí. Částečně za to může oživení průmyslové aktivity, protože ekonomika se zotavuje z pandemie, ale také přísnější emisní standardy. Od minulého týdne se v mnoha částech severovýchodní Číny zavádí regulace dodávek v době špičky a obyvatelé některých měst si stěžují, že výpadky přichází dříve a trvají déle. Lidé na sociálních sítích píšou, že mají doma zimu, nefungují výtahy ani semafory. Noční teploty v severních regionech se přitom blíží k bodu mrazu.
Názor
Realita projektu výstavby jaderné elektrárny Paks II

O tom, že novinář Lukáš Valášek jaderné energetice nerozumí a snaží se svými čistě ideologickými články vrátit společnost do padesátých let jsem psal nedávno v článku na Neviditelném psovi. Nedávno se zmíněný novinář serveru Aktuálně zaměřil ve svém článku na projekt výstavby elektrárny Paks II. Lukáš Valášek uplatňuje velmi specifický způsob psaní. Dané problematice vůbec nerozumí, takže skládá text z výroků hlavně politiků bez ohledu na to, kdy byly řečeny, v jakém kontextu a s jakým cílem. Nebere v úvahu, jestli u nich nejde čistě o politický boj, jen to, jestli se mu výrok hodí pro jeho ideologickou štvanici.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se