
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Evropská komise: S vysokými cenami energie bojujme rychlejší výstavbou OZE

Ministři financí zemí eurozóny diskutovali rychle rostoucí ceny energie. Panují obavy, že nárůst cen energie zpomaluje ekonomickou obnovu, ovlivní mnohá investiční rozhodnutí a negativně ovlivní především nízkopříjmové skupiny obyvatel.
2. Nejvýkonnější offshore větrná turbína na světě se stala ještě výkonnější

Zpravodajský portál Renewable energy world informoval o nejnovějším úspěchu koncernu GE. Prototyp offshore větrné turbíny Haliade-X od společnosti GE Renewable Energy je nejvýkonnější větrnou turbínou ve své kategorii, která již disponuje fyzickým prototypem.
3. Německá uhelná elektrárna Bergkamen pozastavila provoz kvůli nedostatku uhlí

Uhelná elektrárna Bergkamen A o výkonu 715 MW ležící na západě Německa minulý pátek informovala, že do 4. 10. pozastavuje svůj provoz v důsledku nedostatku uhlí, které se k ní dopravuje po řece.
4. RWE Gas Storage CZ: Naše podzemní zásobníky plynu v ČR jsou plné z 88 procent

Ruská plynárenská společnost Gazprom v úterý uvedla, že plánuje u prodeje zemního plynu upřednostňovat domácí trh před exportem. „Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin,“ citovala agentura Interfax Sergeje Gustova, který má v podniku na starosti zásobování domácích odběratelů. Ten dohlíží na 200 miliard metrů krychlových, které firma každoročně prodá na domácím, tedy ruském trhu. Gustov ale zdůraznil, že to je jeho vlastní předpověď. „Vím jistě, že domácí trh je pro Gazprom prioritou a že plyn dodáme všem odběratelům v Rusku,“ dodal.
5. Projekt North Sea Link byl uveden do provozu. Británii a Norsko nyní spojuje nejdelší podmořské vedení na světě

Vedení North Sea Link v hodnotě 1,6 miliardy eur začne provoz s maximální přenosovou kapacitou 700 MW, během následujících tří měsíců bude maximální výkon navyšován až na 1400 MW.
6. U-Battery představila model svého pokročilého modulárního reaktoru v reálné velikosti

Britská společnost U-Battery představila svůj první model pokročilého modulárního reaktoru v reálné velikosti, který vyvinula ve spolupráci se společností Cavendish Nuclear. Model, který společnosti stavěly od února 2020, zahrnuje reaktorovou nádobu, výměník tepla a spojovací potrubí ve tvaru písmene U. Umístěn je v zařízení Whetstone společnosti Cavendish Nuclear v Leicestershire.
7. Gazprom: Ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku

Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent. To s sebou nese obavy z inflace a také z toho, zda bude v zimě dost plynu k vytápění.
8. Německo-ruský plynovod Nord Stream 2 se začal plnit plynem

Alexej Miller, šéf ruské státní plynárenské společnosti Gazprom, která je vlastníkem konsorcia Nord Stream 2 AG, na počátku září oznámil, že plynovod je hotový. Projekt za 11 miliard USD (235 miliard Kč) s roční přepravní kapacitou 55 miliard metrů krychlových čelil politickému odporu Spojených států, ale také Ukrajiny a Polska. Paralelní potrubí Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011.
9. Německo představilo program na podporu výroby vodíku

Německé ministerstvo hospodářství a energetiky zveřejnilo podpůrný program, který umožňuje vyčlenit oblasti v Severním moři pro výstavbu zdrojů, které budou vyrábět elektřinu pro elektrolýzu za účelem výroby zeleného vodíku. Informoval o tom server Recharge News.
10. Gazprom plánuje kvůli tuhé zimě upřednostňovat domácí trh před exportem

„Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin,“ cituje Interfax Gustova, který poukázal na ruskou pranostiku. „Protože jsme měli velmi teplé léto, tak zima bude chladná,“ řekl Gustov.
Názor
Dal se současný hrozivý vývoj v evropské energetice předpovídat?

Připomeňme si situaci na základě diskuze která se na serveru oEnergetice rozproudila před třemi lety okolo článku Michala Šnobra popisující jeho teorii „Německého rozbřesku“. Podle této teorie Němci cíleně přešli od snahy udržovat ceny emisních povolenek nízko k podpoře růstu jejich ceny a tažení proti uhelným elektrárnám. Jejich snahou mělo být pomocí vysoké ceny emisních povolenek ekonomickou cestou vytlačit uhelné zdroje a nahradit je plynem. Zároveň spoléhali na to, že pomocí dokončení plynovodu NordStream II si zajistí stabilní přísun levného plynu z Ruska, který bude do Evropy proudit přes ně. Předpokládal se tak růst ceny emisních povolenek s odpovídajícím růstem cen elektřiny a dopady na evropský energetický trh.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se