
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Zpráva: Uhelné elektrárny v západním Balkánu vypouští násobně více emisí než celá EU

Asociace neziskových organizací z oblasti lidských práv a životního prostředí CEE Bankwatch Network vydala s výzkumnou organizací Centre for Research on Energy and Clean Air zprávu o emisích SO2 a NOx uhelných elektráren na západním Balkánu. Emisím CO2 se zpráva nevěnuje.
2. Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy

Miller v projevu na internetové konferenci neziskové organizace International Business Congres (IBC) rovněž uvedl, že poptávka po zemním plynu roste. Dodal, že toto podle jeho slov „čisté palivo“ by mohlo pomoci při přechodu na ekologičtější energetiku.
3. BNEF: Pečlivě nastavená opatření mohou odemknout obrovský potenciál střešních solárních elektráren

Report „Realizing the Potential of Customer-Sited Solar“ z dílny BNEF uvádí, že díky rychle klesajícím nákladům na pořízení solárních elektráren jsou tyto zdroje na některých trzích již nyní ekonomicky efektivní.
4. Španělská vláda přijala balíček opatření pro omezení růstu cen energií, rovněž zastropovala růst cen plynu

Španělská vláda již dříve deklarovala, že zkoumá různé možnosti, jak zamezit prudkému růst účtu za energie pro tamní odběratele. Zatímco v posledních měsících a týdnech se jednalo o teoretické kroky, podle agentury Reuters nyní vláda přijala soubor opatření, který kromě zmírnění dopadu růstu cen elektřiny rovněž zahrnuje omezení růstu cen zemního plynu pro odběratele. Rostoucí ceny energetických komodit přitom podle tamní centrální banky již z velké části stojí za prudkým nárůstem inflace v letošním roce.
5. Ceny elektřiny na britském denním trhu trhají rekordy, vyšplhaly se až na 2500 GBP/MWh

Současné vysoké ceny komodit, zejména uhlí a zemního plynu, se promítají nejen do forwardových kontraktů na následující měsíc a rok, ale i do kontraktů na následující den. Na těchto trzích jsou cenové výkyvy zpravidla ještě výraznější, protože se do nich mnohem víc promítají například aktuální povětrnostní podmínky.
6. Rekordní ceny energií již dopadají na evropský průmysl, výrobce hnojiv pozastavil výrobu ve Spojeném království

Ceny zemního plynu na evropských trzích každým dnem atakují nová maxima a stále není jasné, kdy by mohlo dojít k zásadnějšímu poklesu. Rekordní ceny tak přinutily amerického výrobce hnojiv CF Industries pozastavit provoz svých britských závodů ve městech Billingham a Ince, přičemž společnost podle serveru Bloomberg zatím nezveřejnila žádný odhad termínu, ke kterému by mohla být výroba obnovena.
7. Solární elektrárny mohou do roku 2035 vyrábět 40 % elektrické energie v USA

V roce 2020 bylo v USA připojeno do sítě rekordních 15 GW instalovaného výkonu v solárních zdrojích, celkový výkon těchto zdrojů tak vzrostl na 76 GW. V současnosti se tyto zdroje na celkové výrobě elektrické energie podílí 3 %.
8. Společnosti Linde a Hydrogen Utopia budou vyrábět vodík z plastového odpadu

9. Další prototyp plazmového reaktoru vyvíjený v Dubé bude mít i komerční využití

Plazmové zplyňování patří mezi nové technologie při likvidaci odpadu a příliš rozšířené není zatím ani ve světě. V reaktoru dochází k přeměně vstupního materiálu v syntézní plyn a sklovitou strusku. Společnost uvádí, že plyn by po vyčištění mělo být možno využít jako chemickou surovinu pro výrobu vodíku, metanolu či syntetických paliv, nebo jako zdroj energie pro výrobu tepla či elektřiny. A struska by měla být využitelná jako stavební materiál.
10. Timmermans: Emisní povolenky mají pouze 20% podíl na současném růstu cen elektřiny

Timmermans před Evropským parlamentem obhajoval legislativní balíček „Fit for 55“, který má Evropské unii pomoci k dosažení cíle snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Jednání v Evropském parlamentu přitom probíhalo v době, kdy evropské ceny elektrické energie dosahují rekordních hodnot.
Téma
Victron: Polní test fotovoltaických panelů

Různé typy fotovoltaických panelů nabízí různé vlastnosti. V tomto testu jsou srovnávány monokrystalické, polykrystalické, dělené (split cell) a PERC fotovoltaické panely.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se