Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Zpráva: Uhelné elektrárny v západním Balkánu vypouští násobně více emisí než celá EU

Ze závěrů zprávy o emisích SOa NOx uhelných elektráren v zemích západního Balkánu vyplývá, že 18 uhelných elektráren regionu vypouští dvaapůlkrát více emisí SO2 než 221 uhelných elektráren EU. Zejména Bosna a Hercegovina a Srbsko pak do EU exportují levnou elektřinu, ve které není zahrnuta cena emisí skleníkových plynů. Informoval o tom portál Euractiv

Asociace neziskových organizací z oblasti lidských práv a životního prostředí CEE Bankwatch Network vydala s výzkumnou organizací Centre for Research on Energy and Clean Air zprávu o emisích SOa NOx uhelných elektráren na západním Balkánu. Emisím CO2 se zpráva nevěnuje.

2. Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy

Gazprom budova

Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké úrovni zásob plynu v regionu. Uvedl to dnes šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Gazprom minulý týden oznámil, že dokončil výstavbu podmořského plynovodu Nord Stream 2 do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.

Miller v projevu na internetové konferenci neziskové organizace International Business Congres (IBC) rovněž uvedl, že poptávka po zemním plynu roste. Dodal, že toto podle jeho slov „čisté palivo“ by mohlo pomoci při přechodu na ekologičtější energetiku.

3. BNEF: Pečlivě nastavená opatření mohou odemknout obrovský potenciál střešních solárních elektráren

IKEA, solární panely

Solární elektrárny umístěné na objektech zákazníků z řad domácností a podniků jsou podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) obrovskou a prozatím téměř nevyužitou příležitostí. Podle nedávno zveřejněného reportu by do roku 2050 mohlo vlastní solární elektrárnu využívat 167 milionů domácností a 23 milionů podniků. 

Report „Realizing the Potential of Customer-Sited Solar“ z dílny BNEF uvádí, že díky rychle klesajícím nákladům na pořízení solárních elektráren jsou tyto zdroje na některých trzích již nyní ekonomicky efektivní.

4. Španělská vláda přijala balíček opatření pro omezení růstu cen energií, rovněž zastropovala růst cen plynu

Elektroměry

Prudký růst cen velkoobchodních zemního plynu a elektrické energie se pomalu začíná stávat politickým tématem, kdy některé vlády evropských zemí přistupují k opatřením pro omezení dopadu na spotřebitele. Příkladem může být španělská vláda, která nyní přijala „nouzový“ balíček, jenž by měl zmírnit nárůst koncových cen energií.

Španělská vláda již dříve deklarovala, že zkoumá různé možnosti, jak zamezit prudkému růst účtu za energie pro tamní odběratele. Zatímco v posledních měsících a týdnech se jednalo o teoretické kroky, podle agentury Reuters nyní vláda přijala soubor opatření, který kromě zmírnění dopadu růstu cen elektřiny rovněž zahrnuje omezení růstu cen zemního plynu pro odběratele. Rostoucí ceny energetických komodit přitom podle tamní centrální banky již z velké části stojí za prudkým nárůstem inflace v letošním roce.

5. Ceny elektřiny na britském denním trhu trhají rekordy, vyšplhaly se až na 2500 GBP/MWh

Cena elektřiny na denním trhu ve Spojeném království dosáhla dva dny po sobě rekordní hodnoty. Během úterý se na burze Nord Pool N2EX obchodovala 1 MWh elektřiny s dodávkou ve středu mezi 19.-20. hodinou za 2500 britských liber. 

Současné vysoké ceny komodit, zejména uhlí a zemního plynu, se promítají nejen do forwardových kontraktů na následující měsíc a rok, ale i do kontraktů na následující den. Na těchto trzích jsou cenové výkyvy zpravidla ještě výraznější, protože se do nich mnohem víc promítají například aktuální povětrnostní podmínky.

6. Rekordní ceny energií již dopadají na evropský průmysl, výrobce hnojiv pozastavil výrobu ve Spojeném království

Chemický závod u britského Billinghamu

Ceny energetických komodit, zejména zemního plynu a elektrické energie, v posledních týdnech a měsících šplhají na rekordní hodnoty, což se pomalu začíná podepisovat na konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Americký výrobce hnojiv čerstvě oznámil pozastavení výroby ve svých dvou závodech ve Spojeném království, přičemž příčinou jsou právě rekordně vysoké ceny zemního plynu.

Ceny zemního plynu na evropských trzích každým dnem atakují nová maxima a stále není jasné, kdy by mohlo dojít k zásadnějšímu poklesu. Rekordní ceny tak přinutily amerického výrobce hnojiv CF Industries pozastavit provoz svých britských závodů ve městech Billingham a Ince, přičemž společnost podle serveru Bloomberg zatím nezveřejnila žádný odhad termínu, ke kterému by mohla být výroba obnovena.

7. Solární elektrárny mohou do roku 2035 vyrábět 40 % elektrické energie v USA

Americké Ministerstvo energetiky (DOE) minulou středu zveřejnilo studii, která popisuje budoucí význam solární energie pro dekarbonizaci tamní elektrické sítě. Podle studie „Budoucnost solární energie“ mají solární elektrárny potenciál vyrábět až 42 % veškeré elektrické energie v USA do roku 2035.

V roce 2020 bylo v USA připojeno do sítě rekordních 15 GW instalovaného výkonu v solárních zdrojích, celkový výkon těchto zdrojů tak vzrostl na 76 GW. V současnosti se tyto zdroje na celkové výrobě elektrické energie podílí 3 %.

8. Společnosti Linde a Hydrogen Utopia budou vyrábět vodík z plastového odpadu

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Společnost Linde a Hydrogen Utopia International (HUI) podepsaly začátkem tohoto měsíce dohodu o spolupráci na projektu, který se zaměřuje na výrobu vodíku z plastového odpadu. Podpis dohody následoval poté, co společnost Linde dokončila studii technické proveditelnosti. Projekt, který má dle plánu zpracovávat až 40 tun plastového odpadu denně, se bude realizovat v polském Konině.

Podle zahraničního zpravodajského portálu Platts cílí HUI na cenu vodíku pohybující se okolo 3 EUR/kg, přičemž denní produkce vodíku má být okolo 3 tun s denní spotřebou plastového odpadu na úrovni 40 tun. Zahájení výroby se předpokládá v roce 2022. Společnost očekává, že se výrobní náklady vodíku budou v dohledné době dále snižovat.

9. Další prototyp plazmového reaktoru vyvíjený v Dubé bude mít i komerční využití

Plazmové zplyňování odpadů. Plazmový hořák - ilustrační obrázek

Společnost Millenium Technologies uvedla do provozu ve svém vědecko-technickém parku v Dubé na Českolipsku třetí vylepšený prototyp reaktoru pro plazmové zplyňování odpadu. Za hodinu zpracuje až 150 kilogramů vstupní suroviny. Vyrábí plyny, využitelné dále jako chemické suroviny či jako zdroj energie. Do začátku jara příštího roku chce firma v Dubé zprovoznit další reaktor, s kapacitou až 500 kilogramů. Ten už je určený pro komerční využití, řekl dnes ČTK člen představenstva společnosti Marek Lang. Takto velký reaktor bude podle něj stát kolem 100 milionů korun a návratnost investice podle druhu zpracovaného odpadu odhaduje do deseti let.

Plazmové zplyňování patří mezi nové technologie při likvidaci odpadu a příliš rozšířené není zatím ani ve světě. V reaktoru dochází k přeměně vstupního materiálu v syntézní plyn a sklovitou strusku. Společnost uvádí, že plyn by po vyčištění mělo být možno využít jako chemickou surovinu pro výrobu vodíku, metanolu či syntetických paliv, nebo jako zdroj energie pro výrobu tepla či elektřiny. A struska by měla být využitelná jako stavební materiál.

10. Timmermans: Emisní povolenky mají pouze 20% podíl na současném růstu cen elektřiny

Frans Timmermans

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, který má na starosti Zelenou dohodu pro Evropu, uvedl při jednání v Evropském parlamentu na téma nedávno navrženého legislativního balíčku „Fit for 55“, že aktuální prudký růst cen elektřiny je jen zhruba z jedné pětiny způsoben vysokými cenami emisních povolenek. Většina růstu je dle Timmermanse důsledkem nedostatečné nabídky na trhu. Informaci přinesl zahraniční server Argus.

Timmermans před Evropským parlamentem obhajoval legislativní balíček „Fit for 55“, který má Evropské unii pomoci k dosažení cíle snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Jednání v Evropském parlamentu přitom probíhalo v době, kdy evropské ceny elektrické energie dosahují rekordních hodnot.

 

Téma

Victron: Polní test fotovoltaických panelů

fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater

Nizozemská firma Victron Energy je známý výrobce fotovoltaických panelů, měničů, baterií a další techniky. Působí na trhu již řadu let a její výrobky lze poznat podle charakteristické syté modré barvy. Inženýři z této firmy připravili zajímavé srovnání solární techniky.

Různé typy fotovoltaických panelů nabízí různé vlastnosti. V tomto testu jsou srovnávány monokrystalické, polykrystalické, dělené (split cell) a PERC fotovoltaické panely.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se