Společnost Moltex Energy získala od amerického Ministerstva energetiky finanční prostředky ve výši 2,55 milionu dolarů na vývoj technologií, které mají zkrátit dobu potřebnou pro výstavbu stabilních solných reaktorů (SSR) pod 3 roky.

Finanční prostředky, které Moltex Energy obdrží, a které pocházejí z federálního programu Advanced Research Project Agency-Energy (ARPA-E), jsou určené pro vývoj kompozitních strukturálních technologií pro reaktor SSR, který patří mezi tzv. reaktory s roztavenými solemi.

Společnost prohlašuje, že technologie vyvinuté také díky této investici, přivedou jejich první typ reaktoru zvaný „Stable Salt Reactor Wasteburner” (SSR-W), blíže k tržnímu a následně globálnímu využití. Tato podpora je tak pokračováním slibného období pro společnost, která v současnosti vede projekt výstavby prvního typu reaktoru SSR-W ve spolupráci s kanadskou společností New Brunswick Power.

„Vývoj kompozitních strukturálních technologií COST SSR ukazuje, že Moltex skutečně přemýšlí o tom, jak nasadit celé flotily SSR reaktorů v bezprecedentním tempu a rozsahu, a porazit tak fosilní paliva v jejich vlastní hře: v čisté ekonomice. Máme-li rychle odstoupit od fosilních paliv, celá elektrárna, od samotného reaktoru po konečnou výstavbu a následný provoz, musí brát v úvahu reálné financování, ekonomické otázky, provozní praktiky a dobu realizace nového zdroje.

Tento projekt demonstruje SSR-W jako ekonomické a praktické řešení pro boj s klimatickými změnami v krátkých časových rámcích, a ovlivní tak globální snahy o dekarbonizaci již v budoucím desetiletí a než až od roků 2040 či 2050.“ – Adam Owens, hlavní výzkumník vývoje kompozitních materiálů v Moltex Energy

Moltex bude při vývoji inovativních technologií spolupracovat s Argonskou národní laboratoří, národní laboratoří Oak Ridge, institutem Electric Power Research, a universitami Purdue a Vanderbilt.

SSR bude využívat palivo vyrobené z vyhořelého paliva z jaderných elektráren

Reaktor SSR používá palivo rozpuštěné v roztavené fluoridové nebo chloridové soli, která zároveň plní funkci chladiva a pracuje při atmosférických tlacích. V reaktoru SSR je roztavené solné palivo drženo v trubkách spojených do palivových souborů, které tvoří základní moduly reaktoru. Každý z modulů, který má výkon 150 MW, je vyroben průmyslově a obsahuje nosnou konstrukci pro palivové soubory, výměníky tepla, čerpadla a další systémy. Jádrové moduly jsou umístěny ve větší nádobě, které je naplněna chladivem z tekutých solí.

První varianta reaktoru SSR, pojmenovaná jako SSR- Wasteburner, která je společností vyvíjená, bude využívat palivo vyrobené z vyhořelého paliva z konvenčních jaderných elektráren. Minulý rok Moltex uzavřel smlouvu se společnostmi New Brunswick Energy Solutions a NB Power na výstavbu demonstračního reaktoru v lokalitě jaderné elektrárny Point Lepreau v Kanadě. Druhá předvídaná generace SSR-U má být určená pro země, které nemají žádný jaderný zdroj a nemají tak přímý zdroj vyhořelého paliva.

Zdroj úvodního obrázku: Kanadian Nuclear Safety Commision

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *