
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Maďarsko odebírá plyn nově přes Turecko, Ukrajina zvažuje stížnost

Dodávky touto trasou byly umožněny díky novému plynovodu, který v Maďarsku vybudoval provozovatel přepravní soustavy zemního plynu FGSZ. Rovněž došlo k dokončení rozšíření vnitrostátních přepravních soustav v Bulharsku a Srbsku, kde provozovatelé Bulgartransgaz a GASTRANS Novi Sad zprovoznili kompresorové stanice.
2. Malý modulární reaktor bude napájet zlatý důl na Sibiři

„Je důležité, že poprvé se jako jedna ze speciálních podmínek aukce uvádí využití jaderného zdroje o minimálním výkonu 35 MWe, který bude zajištěn pomocí SMR v Jakutsku,“ řekl Kozlov.
3. Evropské trhy se zemním plynem zažily v minulém týdnu dosud nevídanou volatilitu

Vzhledem k vysokým cenám energetických komodit roste i výše finančního zajištění, které musí kupující, ať už obchodník nebo přímo dodavatel energie, složit jako zálohu, kterou se prodávající chrání v případě neplnění závazků ze strany kupujícího.
4. Začala vyvážka jaderného paliva z odstavené ruské elektrárny Leningrad 2

Ruská společnost Rosenergoatom na začátku října oznámila, že zahájila vyvážku jaderného paliva z druhého bloku elektrárny Leningrad. Blok typu RBMK s výkonem 1000 MW spuštěný v roce 1975 byl odstaven v listopadu loňského roku.
5. Francouzská EDF podala nabídku na vybudování jaderných reaktorů v Polsku

EDF nabízí své tlakovodní reaktory EPR, jejichž celkový výkon by činil 6,6 až 9,9 gigawattu. „Jaderný program založený na EPR by měl řadu přínosů pro polskou ekonomiku. Přispěl by k energetické nezávislosti země, poskytl by elektřinu na nejméně 60 let a uspokojil by až 40 procent současné polské poptávky po elektřině,“ uvedl francouzský podnik.
6. Německo začalo jako první na světě vyrábět "zelené" letecké palivo

Zařízení v severoněmeckém městě Werlte bylo dokončeno minulý týden a vyrábí palivo pro letadla synteticky pomocí zeleného vodíku vyráběného z vody a obnovitelné elektřiny z větrných elektráren v okolí. K výrobě CO2-neurálního parafínu je následně využito odpadní CO2 z bioplynové stanice, která recykluje potravinový odpad, a CO2 zachycený z okolního vzduchu.
7. Kreml: Zvýšení dodávek plynu do Evropy je potřeba si dojednat s Gazpromem

„Nad rámec smluv nelze nic dodávat,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Peskov.
8. Macron představil plán France 2030: Podpoříme vodík i malé modulární reaktory

Půl roku před francouzskými prezidentskými volbami zveřejnil současný prezident Emmanuel Macron další plán investic. Po investičním plánu s rozpočtem 100 mld. EUR, který má zajistit restart ekonomiky po pandemii onemocnění COVID-19, došlo i na energetiku. Francouzský sektor energetiky se tak může připravit na podporu ve výši 30 mld. EUR.
9. Přeprava ruského plynu přes Ukrajinu je nižší, než uvádí smlouva, říká Kyjev

„Takový postup Gazpromu si zaslouží zvláštní pozornost Evropy, protože navzdory výraznému nedostatku plynu v EU a vzhledem k maximálním cenám Gazprom nevyužívá ani kapacitu, za kterou už zaplatil,“ řekl podle agentury Reuters šéf ukrajinského podniku Serhyj Makogon.
10. USA dotahují Čínu z pohledu dodavatelského řetězce pro li-ion baterie, Česko se stále drží vysoko

Výzkumníci z BNEF uvedli, že Čína disponuje v současné době zhruba 80 % globální výrobní kapacity pro bateriové články a v následujících 5 letech by svou výrobní kapacitu měla dále více než zdvojnásobit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se