Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Tento týden vám opět přinášíme pečlivě vybraný seznam deseti nejvýznamnějších článků, které jsme publikovali na webu oEnergetice.cz. Pokud jste kterýkoliv článek nestihli, zde je výběr článků, které zaujaly naše čtenáře nejvíc. Hodně štěstí do nového týdne!
1. EU spotřebovává své zásoby plynu nejrychleji od energetické krize
EU vyprazdňuje své zásobníky plynu nejrychlejším tempem od energetické krize před třemi lety. Důvodem je vyšší spotřeba plynu vlivem chladnějšího počasí a pokles dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG).
Podle údajů Gas Infrastructure Europe se objem plynu v zásobnících v Evropské unii od konce září, kdy na trzích s plynem končí sezóna vtláčení, do poloviny prosince snížil přibližně o 19 %.
Celý článek najdete ZDE.
2. Evropa začíná být saturována solárními parky. Návratnost nových projektů je nejistá
Silný nárůst instalovaného výkonu v solárních zdrojích z posledních let začíná mít v Evropě reálné dopady na budoucnost dalších projektů. Před týdnem tak požádal o ochranu před věřiteli dánský developer Better Energy, který byl v posledních letech jedním z největších hráčů na tamním trhu. Kromě zhoršené ekonomiky provozu spojené s nízkými spotovými cenami elektřiny během jara a léta tamní projekty podle expertů čelí i růstu nákladů na připojení do soustavy.
Evropa v posledních letech zažívá prudký růst instalací nových fotovoltaik, který zesílil s příchodem energetické krize a růstem cen energií. Spolu s rostoucím výkonem fotovoltaik v síti roste ale i počet hodin, kdy ceny elektřiny na spotových trzích klesají k nule nebo do záporných hodnot. Stejně tak se začínají více projevovat omezení v elektrizačních soustavách, kdy je stále obtížnější nadvýrobu z některých zemí vyvézt.
Celý článek najdete ZDE.
3. Demontáž německé jaderné elektrárny Brokdorf byla zahájena
Demontáž odstavené jaderné elektrárny Brokdorf byla oficiálně zahájena 13. prosince. Informaci zveřejnila společnost PreussenElektra, která je majoritním vlastníkem elektrárny. Brokdorf byla poslední jadernou elektrárnou v Německu, u níž dosud nezačala demontáž.
PreussenElektra, dceřiná společnost skupiny E.ON, požádala už v prosinci 2017 o povolení k vyřazení z provozu a demontáži elektrárny Brokdorf s tlakovodním reaktorem KWU PWR-1300 s instalovaným výkonem 1410 MWe. Samotná elektrárna byla definitivně odstavena 31. prosince 2021.
Celý článek najdete ZDE.
4. Vysoké ceny elektřiny během Dunkelflaute: Německý regulátor prověří možnou manipulaci s trhem
Náhlý a prudký nárůst cen elektřiny v Německu během 12. prosince přiměl tamní regulační orgán k prošetření možné manipulace s trhem. Podle regulátora nebyly v době nízké výroby větrných a solárních elektráren konvenční elektrárny spuštěny v dostatečném rozsahu, což přispělo k nárůstu cen. Německá cena elektřiny ovlivnila cenu i na okolních trzích a vysloužila si kritiku například ze strany Švédska.
12. prosince zažilo Německo tzv. Dunkelflaute, neboli období bez dostatečného větru a slunečního svitu, a tedy s nízkou výrobou solárních a větrných elektráren. Velkoobchodní ceny elektřiny vlivem vysoké spotřeby, nízké výroby obnovitelných zdrojů energie a vysoké ceny plynu vzrostly krátce nad 900 EUR/MWh. Německý síťový regulátor (BNetzA) uvedl, že k nárůstu cen mohla přispět možná manipulace s trhem a že situaci prošetří.
Celý článek najdete ZDE.
5. Spotřeba energie klesla letos v Německu na historické minimum, OZE pokryly 20 %
Spotřeba primární energie v Německu nadále klesá. Teplé počasí, pokračující útlum hospodářství a růst energetické účinnosti přinesly meziroční pokles o 1,3 % na 10 478 PJ. To je o 30 % nižší hodnota ve srovnání s rokem 1990 a zhruba stejná spotřeba, jakou mělo na počátku 70. let samotné Západní Německo. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.
Spotřeba černého a hnědého uhlí v sektoru výroby elektřiny klesla v roce 2024 meziročně o 12,5 %, respektive 10,6 %. Stalo se tak v důsledku pokračujícího odklonu od využívání uhlí, celkového poklesu výroby elektřiny a dalšího růstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Pokles využití uhlí navíc pomohl snížit emise skleníkových plynů z výroby elektřiny meziročně o 9 % na úroveň, která je o 60 % nižší ve srovnání s rokem 1990.
Celý článek najdete ZDE.
6. Švédsko zvažuje zrušení zákazu těžby uranu. V novém memorandu těžbu doporučuje
Závislost Evropy na dovozu fosilních paliv je dlouhodobě známým a diskutovaným faktem, podobné debaty se však začínají v posledních letech otevírat i ohledně uranu. Jednou ze zemí, která v Evropě disponuje relativně rozsáhlými zásobami uranu, je i Švédsko. Aktuálně není těžba uranu ve Švédsku možná, nicméně to by se mohlo do budoucna změnit. Tamní ministryně pro klima a životní prostředí se již na začátku roku nechala slyšet, že vláda prozkoumá možnosti otevření cesty pro její obnovení.
Přestože v minulosti uran těžila řada zemí Evropy, včetně České republiky, v současné době na území Evropské unie těžba neprobíhá. Posledními zeměmi EU, které uran ještě donedávna těžily, bylo právě Česko a dále rovněž Rumunsko. S velmi ambiciózními plány na dekarbonizaci a prudkým růstem cen energií během energetické krize nicméně některé země začínají přehodnocovat svůj přístup k jaderné energetice, a v některých případech i k těžbě uranu.
Celý článek najdete ZDE.
7. Vánoce letos záporné ceny elektřiny nepřinesly, vítr před svátky oslabil
Vánoce jsou obdobím s tradičně nižší spotřebou elektrické energie, zejména během Štědrého dne a následujících svátků. To s sebou běžně přináší i tlak na ceny elektřiny, nicméně ty jsou stejně tak ovlivňovány i výrobou. Zatímco minulý týden byl z pohledu výroby elektřiny z větru v regionu střední a západní Evropy velmi silný, během vánočního týdne vítr výrazně oslabil. Ceny elektřiny na spotových trzích tak na rozdíl od loňského roku neklesaly do záporných hodnot.
Krátkodobé trhy s elektřinou se během závěru letošního roku nepotýkají s náporem záporných cen, jako tomu bylo například loni. Hlavním faktorem ovlivňujícím ceny na spotových trzích je výroba elektřiny z větrných elektráren, především v regionu severozápadní Evropy. Nejen Německo, ale i další země v regionu, letos již několikrát potrápila období nízké výroby z větrných a solárních zdrojů, rovněž nazývané jako Dunkelflaute.
Celý článek najdete ZDE.
8. V německé aukci pro biomasu opět dominovaly stávající zdroje
V Německu letos proběhla dvě kola aukcí na podporu zdrojů spalujících biomasu, přičemž ani jedno z nich nepřineslo žádné překvapení. Druhé letošní kolo, podobně jako řadu předchozích, opět ovládly již existující zdroje, kdy na nové elektrárny připadá pouze zlomek výkonu. Vysoutěžené ceny se stále drží na velmi vysokých úrovních, srovnatelných s předchozími koly.
Na začátku října se v Německu uskutečnila druhá letošní aukce pro biomasu, ve které síťový regulátor poptával 234 MW výkonu. O aukci byl opět velmi silný zájem, kdy developeři a provozovatelé do aukce přihlásili 712 nabídek o celkovém výkonu 622 MW. Podobně jako v předcházejících kolech však zájem nepřicházel ani tak od nových projektů, jako od stávajících zdrojů. Na již provozované zdroje podle regulátora připadalo z podaných nabídek 591 MW, na nové zdroje pouhých 31 MW.
Celý článek najdete ZDE.
9. Dukovany dnes odstavily čtvrtý blok, výměna paliva a údržba potrvají do března
Jaderná elektrárna Dukovany dnes v poledne podle plánu zahájila odstávku čtvrtého výrobního bloku kvůli výměně části paliva za čerstvé, pravidelné údržbě a kontrolám zařízení. Blok přestane dodávat elektrickou energii do sítě ve večerních hodinách, informoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Kvůli velkému rozsahu prací je odstávka plánovaná do března příštího roku.
První dva dny energetici nechají zařízení vychladnout. V pátek technici zahájí údržbové a servisní práce na zařízeních primárního i sekundárního okruhu. Do práce tak nejen na Štědrý den, ale i o vánočních svátcích budou muset přijít navíc stovky zaměstnanců elektrárny i dodavatelů.
Celý článek najdete ZDE.
10. Těžaři zpomalují rozvoj obnovitelných zdrojů, zaměřují se opět více na ropu a plyn
Velké ropné společnosti snižují výdaje na obnovitelné zdroje potom, co vlády po celém světě zpomalily zavádění politik v oblasti čisté energie. Zaměřily se znovu více na tradiční těžbu ropy a plynu.
Po proklamacích velkých závazků v oblasti ochrany klimatu v posledních letech se mnoho států v čele s USA, které se chystají pod vedením prezidenta Trumpa odstoupit od Pařížské dohody, chystá utlumit svůj tlak na snižování emisí.
Celý článek najdete ZDE.
Energostat: výroba elektřiny v ČR
Energostat: výroba elektřiny v Německu
Více aktuálních grafů a dat najdete na Energostatu
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se