
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Tento týden vám opět přinášíme pečlivě vybraný seznam deseti nejvýznamnějších článků, které jsme publikovali na webu oEnergetice.cz. Pokud jste kterýkoliv článek nestihli, zde je výběr článků, které zaujaly naše čtenáře nejvíc. Hodně štěstí do nového týdne!
1. Praktické zkušenosti s malou FVE aneb co s přetoky v době stále častějších záporných cen
V důsledku růstu počtu záporných cen na spotovém trhu se objevují stále častěji případy, kdy vlastníci malých fotovoltaických elektráren (FVE) nakupují spotřebiče, nejčastěji klimatizace, aby snížili své přebytky v době špičkové dodávky. Situace se však dá řešit podstatně elegantněji, a to i bez vynaložení investice.
Pokud řešíte, co s přebytky z FVE, je nejprve důležité zjistit, zda je vlastníkem odběrného místa domácnost či podnikatel/společnost. Některé tarify totiž mohou platit pro domácnosti, nikoli však už pro podnikatele. Poté je důležité odhadnout, nebo z historie vyúčtování za období jednoho roku vyčíst, kolik MWh přebytků lze za jeden rok očekávat.
Celý článek najdete ZDE.
2. Souvisí problémy francouzského jádra s častou regulací výkonu? Reaktor Civaux 2 to naznačuje
U francouzského jaderného reaktoru Civaux 2, ve kterém byly nedávno opětovně zjištěny trhliny v potrubí, byl v loňském roce nejvíce řízen výkon pro tento typ reaktoru. Uvádí to studie analytické společnosti Kpler zadaná agenturou Montel. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) upozornil na možné riziko zvýšeného opotřebení komponent v souvislosti s řízením výkonu. Francie nyní možnou souvislost analyzuje.
Časté řízení výkonu jaderných reaktorů, které je v poslední době ve Francii stále běžnější kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, vyvolává obavy z možné souvislosti se vznikem korozních trhlin v potrubí jaderných reaktorů.
Celý článek najdete ZDE.
3. Výkon německých solárů překročil 100 GW. Jsme jen v polovině, hlásí německý svaz
Instalovaný výkon solárních elektráren v Německu se k polovině letošního roku pohybuje kolem 107,5 GW. Náš německý soused je tak na polovině cesty k dosažení ambiciózního cíle, kterým je 215 GW výkonu solárních elektráren do roku 2030. Nárůst v posledním období je dramatický, a to jak v oblasti nového instalovaného výkonu, tak také výroby elektřiny.
Solární elektrárny v Německu se rozvíjejí stále rychlejším tempem. Za loňský rok přibylo v Německu rekordních 15 GW nového instalovaného výkonu v solárních elektrárnách. Poslední data nyní ukazují, že za první pololetí letošního roku bylo v Německu uvedeno do provozu dalších cca 6 GW instalovaného výkonu. Přestože čísla naznačují mírné zpomalení, stále se jedná o zásadní navýšení výkonu.
Celý článek najdete ZDE.
4. Cena povolenky v systému EU ETS 2 se pro rok 2027 blíží 80 EUR
Cena emisní povolenky v systému EU ETS 2, jenž se má vztahovat také na sektor budov a dopravy, se pro kontrakt DEC27 blíží 80 EUR/t CO₂. Pro rok 2028 a produkt DEC28 je již dokonce nad zmíněnou hranicí. Cena povolenky je dokonce vyšší než u prvního systému EU ETS. ČR se nyní snaží prosadit změny v systému EU ETS2, jež by zmírnily dopady na koncové spotřebitele.
Zavedení EU ETS 2 bylo odsouhlaseno v prosinci 2022 za českého předsednictví v Radě EU a bylo českými představiteli v té době považováno za obrovský úspěch českého předsednictví.
Celý článek najdete ZDE.
5. ČEPS: Příčinou blackoutu byl souběh výpadků, důvod souběhu je nejasný
Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika výpadků, důvod souběhu je ale stále nejasný. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. Vyloučil přetížení soustavy přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. Linka, jejíž výpadek vedl k blackoutu, byla poškozena už loni, tehdy ale bez dalších výpadků. ČEPS dnes spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize a plánuje i další speciální kontroly. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
Velkou část České republiky v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobil přetržený kabel. Bez elektřiny se ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. V tuzemsku je 6,3 milionu odběrných míst.
Celý článek najdete ZDE.
6. Vlna veder jako výzva pro evropskou energetiku
Německý think-tank Ember vydal analýzu evropské elektroenergetiky za červen a červenec 2025. Extrémní vedra, rostoucí poptávka po elektřině a nárůst cen, evropská elektroenergetika zažila během června a července 2025 zátěžový test, který potvrdil nezbytnost větší flexibility, investic do akumulace a chytrého řízení spotřeby.
Vlna veder v Evropě během června a července 2025 přinesla teploty přesahující 40 °C v mnoha částech kontinentu. Tento extrémní jev vedl k výraznému nárůstu spotřeby elektřiny, především kvůli masivnímu využívání klimatizačních jednotek. Denní spotřeba v Německu vzrostla o 6 %, ve Francii o 9 %, ve Španělsku dokonce o 14 %. Současně došlo ke zvýšení večerních špiček, například ve Francii o 12 % a ve Španělsku o 15 %.
Celý článek najdete ZDE.
7. EDF investuje miliardy eur do prodloužení provozu dvou desítek jaderných bloků
Francouzská energetická společnost EDF v minulém týdnu oznámila, že očekává miliardové investice spojené s prodlužováním životnosti jaderných bloků. Společnost nedávno obdržela zelenou od tamního jaderného regulátora, který tak otevřel cestu k prodloužení životnosti dvaceti jaderných bloků za původně projektovaných 40 let. Přípravné práce u prvního z bloků byly podle EDF zahájeny již v loňském roce.
Prodlužování životnosti jaderných bloků je v posledních letech často skloňovaným tématem. Zkušenosti z provozu desítek či stovek jaderných elektráren napříč Evropou i celým světem ukazují, že jejich životnost může při správné údržbě značně přesahovat původně projektované hodnoty.
Celý článek najdete ZDE.
8. Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun
Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027. ČTK to řekl mluvčí státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS Lukáš Hrabal.
Připomněl, že vedení je využíváno pro vývod vysokých výkonů z elektráren a pro přenos elektřiny na dlouhé úseky.
Celý článek najdete ZDE.
9. Vyšetřování výpadku proudu potrvá týdny, podniky žádají kompenzace
Několik týdnů potrvá vyšetřování pátečního masivního výpadku elektřiny v Česku. Zapojí se do něj i experti z Evropy. Elektrická distribuční síť zůstala po blackoutu bez poškození. Podnikatelské organizace kritizují ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN), že jeho dopady podceňuje. Gastronomickému sektoru podle nich výpadek způsobil škody za desítky milionů korun. Žádají návrh kompenzací. Vlček uvedl, že o případných náhradách rozhodne až analýza příčin. Vysoké škody zaznamenaly i další podniky. Mezi Čechy od pátku vzrostl zájem o záložní zdroje energií.
Bez elektřiny se v pátek po poledni ocitl asi milion odběratelů. Výpadek postihl některá města či regiony Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje a zejména pravobřežní část Prahy. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS oznámil, že hlavní mechanickou příčinou byl pád fázového vodiče, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami. Důvod poškození vodiče ale zatím nezná.
Celý článek najdete ZDE.
10. Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveřejnil na úřední desce. Na ukončení těžby v roce 2033 se v polovině května dohodlo ministerstvo životního prostředí a polostátní skupina ČEZ, která vlastní Severočeské doly. Původní termín byl rok 2035.
Severočeské doly samy požádaly o konec těžby nejpozději k roku 2033 oproti původní žádosti, což Český báňský úřad přijal, a změnil tak původní nepravomocné rozhodnutí o prodloužení těžby na Bílině Obvodního báňského úřadu v Mostě. Rozhodnutí omezil do 31. prosince 2033. Konkrétní návrhy dílčích rekultivací je třeba podle úřadu vypracovat ve spolupráci se specialisty na hodnocení krajinného rázu, biology a v úzké spolupráci s obcemi a místními iniciativami, vyplývá z rozhodnutí.
Celý článek najdete ZDE.
Energostat: výroba elektřiny v ČR
Energostat: výroba elektřiny v Německu
Více aktuálních grafů a dat najdete na Energostatu
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se