Domů
Energetika v ČR
Počet míst bez elektřiny klesá, kalamitní stav trvá
Venkovní vedení

Počet míst bez elektřiny klesá, kalamitní stav trvá

Počet míst, kde stále nebyla obnovena dodávka elektřiny po silném nočním větru, klesá, aktuálně je jich asi 142.000. Kalamitní stav kvůli výpadkům proudu přes zlepšení stavu nadále však platí ve většině Česka. Vyplývá to z vyjádření distributorů pro ČTK. Distribuční společnost ČEZ kolem 10:00 evidovala 117.000 odběrných míst bez elektřiny, v noci to bylo na 350.000. Pokles počtu domácností bez proudu hlásí také další distributor E.ON, a to z ranních 75.000 na dopoledních asi 25.500.

„V případě, že přestane foukat, jakože podle hydrometeorologů má – výstraha měla platit do dnešního dopoledne, tak věříme, že se situace uklidní a číslo se bude nadále snižovat,“ řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Firmě se podle ní daří poruchy postupně opravovat. Situaci někde komplikuje hůře přístupný terén, dodala.

„Nejhorší situace je aktuálně na Pelhřimovsku, kde je bez dodávek elektřiny stále asi 6700 domácností. Dalšími nejvíce zasaženými regiony je Prachaticko – 3600 domácností a Jihlavsko – 3500 domácností. Na jižní Moravě stále přetrvávají problémy s dodávkami elektřiny na Blanensku a v oblasti kolem Brněnské přehrady,“ doplnila mluvčí E.

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Ilustrační foto
ON Martina Slavíková.

E.ON má podle ní aktuálně v terénu na 300 pracovníků, kteří postupně poruchy odstraňují.

„Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele. Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza,“ dodala.

Žádné problémy se silným větrem naopak nezaznamenala Pražská energetika, většina elektrického vedení je totiž v hlavním městě vedena pod zemí.

„V Praze, včetně okrajových částí, kde je venkovní vedení, je všechno v pořádku,“ řekl ČTK mluvčí firmy Petr Holubec.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dokonce dva životy. Největší výpadky elektrické energie způsobené větrem za poslední dekády pak postihly Českou republiku během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy výpadky elektrické sítě postihly na vrcholu kalamity téměř milion lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
11. březen 2019, 13:02

U nás bojujeme s počasím, "kalamitní stav", v Německu už týden dává vítr a slunce cca 50% elektřiny, je to i 50GW výkonu (srovnejte to se současným mizerným 1GW z Temelína).

Tož tak.

frank
11. březen 2019, 13:06

V Německu ovšem měli " smrtící vichřici" Eberhard, která dle německého tisku nejenom zabíjela, ale i zastavila regionální i dálkové vlaky a přerušila dodávky proudu stejně jako u nás....

Milan Vaněček
11. březen 2019, 13:21

Já jen srovnával současný (poslední týden) výkon Temelína s výkonem německých VtE a FVE.

Aby si laici uvědomili výkonová měřítka.

Tož tak.

frank
11. březen 2019, 13:45

já jen napsal , že u nás bojujeme a u nich taky, aby si to laici uvědomili, že v Německu vítr nezkrotili. No důležité je nezmínit, že před tím si prakticky 3 týdny v Německu o výkonech minulého týdne mohli nechat zdát (14/2-2/3/2019) měli klasické německé uhlíkaté hody

Ondra
11. březen 2019, 14:28

Pane Vaněčku takovýmhle úplně nesmyslným srovnáním ze sebe neděláte vědce ale ***ce. Mizerný sou jenom vaše kecy.

Mirek
11. březen 2019, 14:33

Je určitě užitečné se při takové skvělé výrobě větru zamyslet nad několika dalšími aspekty:

1) průměrná cena, za kterou se v minulém (10) týdnu produkce prodávala je 21,61 EUR/MWh a řadu hodin byla i záporná (Fraunhofer). Samozřejmě, průměrná cena za produkci FVE a VTE je ještě nižší protože nejnižší ceny jsou právě v době, kdy tyto intermitentní zdroje vyrábějí nejvíce. Takže si můžeme srovnat, kolik by dostaly OZE na trhu ve srovnání s průměrnou smluvní hodnotou FIT.

2) Navíc, produkce OZE v DE v 10 týdnu by byla ještě o dost vyšší. Bylo to vidět z rozdílu predikce VTE a skutečnosti (Fraunhofer). V důsledku redispeče pro zajištění bilance a stability v soustavě DE zřejmě řada VTE nevyráběla nebo jela s nižším výkonem, což však konečný zákazník stejně zaplatí v poplatcích za provoz soustavy.

Takže doporučuji jásat velmi obezřetně.

Milan Vaněček
11. březen 2019, 15:52

Mirku máte pravdu. Ale z hlediska spotřebitele nízké ceny vítám. A z hlediska ziskovosti výrobce je potřeba aby si zajistil v rámci svého obchodního modelu i akumulaci.

Ondro, my jsme 8 krát menší, my by jsme z FVE a VtE měli 8 krát méně, stále hezkých 6GW. To je pro porovnání co může nahradit pár GW z uhlí (po velkou většinu roku když fouká a slunce svíti). Přemýšlejte, to není žádná věda.

frank
11. březen 2019, 16:18

ano jsme menší, ale nemáme mořské pobřeží, větrné přímořské podnebí s větrnou silou přechodu oceánského a kontinentálního počasí , ba ani nemám možnost ty parky strčit za obzor :)

Pokud si pamatuji analýzu Hnutí Duha z roku 2015 , tak celkový potencionál ČR je +-5800 MW větrné instalace a vzhledem k tomu, že Němci mají rozptyl větrné výroby od cca 2 giga až po vámi chlubených 50 Giga ( což ukazuje lze očekávat, že při kapacitě 5,8 by jsme měli některé dny k dispozici něco okolo 232 mw( v německém poměru) tak by jsme si měli držet k dispozici zdroj okolo 5600 MW, který by prostě někdy jel a někdy nejel...

Milan Vaněček
11. březen 2019, 18:51

Každý zdroj prostě někdy jede a někdy nejede ..... Teď třeba v Temelíně jeden reator jede a druhý nejede.

Karel
11. březen 2019, 15:09

No comment - to je ubohe...velmi ubohe...

Karel
11. březen 2019, 15:11

...komentar byl pro p. Vanecka...

Petr Závodský
12. březen 2019, 09:41

Nebojte to všichni pochopili :-).

Do každého komentáře k orkánu zařadit poznámku k plánované odstávce na výměnu paliva dokáže jen on.

Milan Vaněček
12. březen 2019, 10:31

Výměna paliva netrvá plánované 2 měsíce, Vy to určitě víte.

Emil
12. březen 2019, 11:54

Pane Vaněčku, přestaňte tu laskavě prudit, odstávka k výměně paliva se využívá i např. k realizaci drobných investičních akcí nebo k testům bezpečnostních systémů. To dobře víte i Vy, tak nedělejte hloupého.

Martin Pácalt
12. březen 2019, 12:25

Tohle srovnání kulhá na obě od kolen dolů amputované nohy.

Antonín Mikeš
12. březen 2019, 15:33

Jakto? Však pan Vaněček porovnal káru jablek s dvěma hruškami, a zjistil že kára jablek z kopce dobře táhne naproti to se mu jedna hruška zdála málo sladká.

Buďme rádi, že mu takové srovnávání připadá důležité.

Petr
12. březen 2019, 12:33

Prostě se u nás a v Německu dalo obrovské množství peněz v dotacích do větrníků a solárů, a pak nezbývají peníze na preventivní čištění, správu a rozvoj zabezpečení elektrické sítě. Takže se to nechává zarůstat vegetací, a musí jezdit kácet až spadlé stromy a větve v nevyhovujícím počasí.

Novak
15. březen 2019, 08:16

Pokud byste to chtěl mít opravdu 100%, musel byste okolo každého vedení, aspoň do úrovně 22kV (35kV) udělat průsek o šířce šestiproudé dálnice, k čemuž dneska nemáte ani legislativní oporu (ochranná pásma versus vlastnická práva). Navíc by to nebylo příliš šetrné k životnímu prostředí. A proti jevu typu tornádo vás to neochrání. Viděl jsem foto, co loni v létě udělalo tornádo s několika stožáry 110kV linky na Rakovnicku, které stály na poli, kde široko daleko nebyly žádné stromy. Řešením je kabel v zemi, ale to je drahé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se