Počet míst bez elektřiny klesá, kalamitní stav trvá

DomůEnergetika v ČRPočet míst bez elektřiny klesá, kalamitní stav trvá

Počet míst, kde stále nebyla obnovena dodávka elektřiny po silném nočním větru, klesá, aktuálně je jich asi 142.000. Kalamitní stav kvůli výpadkům proudu přes zlepšení stavu nadále však platí ve většině Česka. Vyplývá to z vyjádření distributorů pro ČTK. Distribuční společnost ČEZ kolem 10:00 evidovala 117.000 odběrných míst bez elektřiny, v noci to bylo na 350.000. Pokles počtu domácností bez proudu hlásí také další distributor E.ON, a to z ranních 75.000 na dopoledních asi 25.500.

„V případě, že přestane foukat, jakože podle hydrometeorologů má – výstraha měla platit do dnešního dopoledne, tak věříme, že se situace uklidní a číslo se bude nadále snižovat,“ řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Firmě se podle ní daří poruchy postupně opravovat. Situaci někde komplikuje hůře přístupný terén, dodala.

„Nejhorší situace je aktuálně na Pelhřimovsku, kde je bez dodávek elektřiny stále asi 6700 domácností. Dalšími nejvíce zasaženými regiony je Prachaticko – 3600 domácností a Jihlavsko – 3500 domácností. Na jižní Moravě stále přetrvávají problémy s dodávkami elektřiny na Blanensku a v oblasti kolem Brněnské přehrady,“ doplnila mluvčí E.

Ilustrační foto
ON Martina Slavíková.

E.ON má podle ní aktuálně v terénu na 300 pracovníků, kteří postupně poruchy odstraňují.

„Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele. Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza,“ dodala.

Žádné problémy se silným větrem naopak nezaznamenala Pražská energetika, většina elektrického vedení je totiž v hlavním městě vedena pod zemí.

„V Praze, včetně okrajových částí, kde je venkovní vedení, je všechno v pořádku,“ řekl ČTK mluvčí firmy Petr Holubec.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dokonce dva životy. Největší výpadky elektrické energie způsobené větrem za poslední dekády pak postihly Českou republiku během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy výpadky elektrické sítě postihly na vrcholu kalamity téměř milion lidí.