Firma Google v Anglii spustila poskytování služeb v oblasti fotovoltaiky. Stejně jako v Německu a USA chce nyní i ve Spojeném království poskytovat domácnostem informace o tom, zda se jim vyplatí instalace fotovoltaických panelů na střechu. 

Online nástroj Project Sunroof zpracovává data dostupná z mapových podkladů Google Earth a dalších zdrojů Google. Hlavním partnerem má být jeden z dodavatelů energie ve Spojeném království, společnost E.ON. Sunroof není převratná novinka, poprvé byla nasazena již před třemi lety ve Spojených státech. Ve svých počátcích se ale občas potýkala s problémy a nezřídka vrátila velmi nepřesné údaje. Nyní již aplikace běží i v sousedním Německu.

Sunroof využívá metody strojového učení jeho výstupy jsou tak stále zpřesňovány. Solární potenciál stanovuje na základě jednotlivých vstupních údajů jako jsou velikost střechy, její sklon a orientace a data o počasí v dané lokalitě. Google prohlašuje, že jeho výpočty jsou již tak přesné, že dokáží zohlednit i vliv stromu stojícího vedle domu.

„Analýzou sklonu střechy, vám (Sunroof) odebere jeden krok, který byste museli udělat vy sami. Rychlost celého procesu znamená, že pokud jste nakloněni myšlence si solární panely pořídit, spíše se rozhodnete pro realizaci celého projektu.“ Jonathan Marshall, vedoucí neziskové organizace ECIU.

Aplikace Googlu není první svého druhu, například IKEA nabízí podobnou službu ve spolupráci se společností Solarcentrum a také Tesla loni spustila svoji první solární kalkulačku. Výhoda Google je v jednoduchosti. Zatímco u konkurence musíte zadat vstupní údaje o sklonu sami, Sunroof je schopen si data zajistit sám.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *