Argentinská jaderná elektrárna Embalse byla po dokončení modernizace znovu uvedena do provozu s plánovanou životností na dalších 30 let, uvedla společnost Nucleoeléctrica Argentina 4. ledna tohoto roku. Elektrárna Embalse byla poprvé uvedena do komerčního provozu v roce 1984 a po provedené údržbě bude „již velmi brzy“ opět dodávat elektřinu do národní sítě.

Společnost přišla s tímto prohlášením po sérii testů na různých výkonnostních hladinách, které jsou nutné před samotným spuštěním elektrárny.

Argentinské jádro pokrývá 10 % výroby

Argentina má tři provozované jaderné bloky, které disponují tlakovodními těžkovodními reaktory. Celkový instalovaný výkon argentinských jaderných elektráren činí 1627 MWe. Dohromady všechny tři reaktorové bloky, Atucha 1, 2 a Embalse generuj přibližně 10 % výroby elektřiny země.

Nový parogenerátor vertikálního typu pro JE Embalse; Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina

Embalse, která se nachází v provincii Córdoba, dosáhla první kontrolované štěpné řetězové reakce minulý pátek ve 14:00. U dosažení tohoto důležitého milníku byl přítomen Julián Gadano, zástupce ministra pro jadernou energetiku, spolu s dalšími zástupci z oblasti průmyslu a vlády.

Omar Semmoloni, prezident společnosti Nucleoeléctrica Argentina a ředitel projektu prodloužení životnosti, sdělil, že investice do rozvoje jaderného průmyslu byla „plně odůvodněná“.

„Ukázali jsme, že s jasnými cíli je možné zvládnout veškeré práce, které přispějí k technickému rozvoji a inovacím,“ dodal Semmoloni.

Modernizací došlo k navýšení výkonu elektrárny

Elektrárna začne dodávat elektrickou energii do elektrizační soustavy postupně, dokud nedosáhne plného výkonu 683 MWe, což je o 6 % více, než před odstavením bloku. Modernizace zahrnovala výměnu reaktorového potrubí a parogenerátorů, díky čemuž se zvýšil instalovaný výkon elektrárny.

Obnova primárního potrubí na JE Embalse; Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina

Mezinárodní jaderné agentury v minulosti elektrárnu Embalse chválily za „vynikající výkon“ a „umístila se pokaždé do TOP 10 ve světovém žebříčku hodnocení jaderných elektráren.“

Jaderná elektrárna Embalse je již třetím reaktorem Candu 6, který prošel kompletní rekonstrukcí, po JE Wolsong 1 v Jižní Koreji a Point Lepreau v Kanadě.

Nový argentinský jaderný reaktor

Prototyp malého tlakovodního reaktoru navrženého v Argentině s projektovaným výkonem 25 MWe s názvem CAREM je nyní ve výstavbě a bude sousedit s elektrárnou Atucha v provincii Buenos Aires.

Autor úvodní fotografie: Nucleoeléctrica Argentina

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *