Domů
Jaderné elektrárny
Argentinská jaderná elektrárna Embalse je připravena na dalších 30 let provozu

Argentinská jaderná elektrárna Embalse je připravena na dalších 30 let provozu

Argentinská jaderná elektrárna Embalse byla po dokončení modernizace znovu uvedena do provozu s plánovanou životností na dalších 30 let, uvedla společnost Nucleoeléctrica Argentina 4. ledna tohoto roku. Elektrárna Embalse byla poprvé uvedena do komerčního provozu v roce 1984 a po provedené údržbě bude „již velmi brzy“ opět dodávat elektřinu do národní sítě.

Společnost přišla s tímto prohlášením po sérii testů na různých výkonnostních hladinách, které jsou nutné před samotným spuštěním elektrárny.

Argentinské jádro pokrývá 10 % výroby

Argentina má tři provozované jaderné bloky, které disponují tlakovodními těžkovodními reaktory. Celkový instalovaný výkon argentinských jaderných elektráren činí 1627 MWe. Dohromady všechny tři reaktorové bloky, Atucha 1, 2 a Embalse generuj přibližně 10 % výroby elektřiny země.

Nový parogenerátor vertikálního typu pro JE Embalse; Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina

Embalse, která se nachází v provincii Córdoba, dosáhla první kontrolované štěpné řetězové reakce minulý pátek ve 14:00. U dosažení tohoto důležitého milníku byl přítomen Julián Gadano, zástupce ministra pro jadernou energetiku, spolu s dalšími zástupci z oblasti průmyslu a vlády.

Omar Semmoloni, prezident společnosti Nucleoeléctrica Argentina a ředitel projektu prodloužení životnosti, sdělil, že investice do rozvoje jaderného průmyslu byla „plně odůvodněná“.

„Ukázali jsme, že s jasnými cíli je možné zvládnout veškeré práce, které přispějí k technickému rozvoji a inovacím,“ dodal Semmoloni.

Modernizací došlo k navýšení výkonu elektrárny

Elektrárna začne dodávat elektrickou energii do elektrizační soustavy postupně, dokud nedosáhne plného výkonu 683 MWe, což je o 6 % více, než před odstavením bloku. Modernizace zahrnovala výměnu reaktorového potrubí a parogenerátorů, díky čemuž se zvýšil instalovaný výkon elektrárny.

Obnova primárního potrubí na JE Embalse; Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina

Mezinárodní jaderné agentury v minulosti elektrárnu Embalse chválily za „vynikající výkon“ a „umístila se pokaždé do TOP 10 ve světovém žebříčku hodnocení jaderných elektráren.“

Jaderná elektrárna Embalse je již třetím reaktorem Candu 6, který prošel kompletní rekonstrukcí, po JE Wolsong 1 v Jižní Koreji a Point Lepreau v Kanadě.

Nový argentinský jaderný reaktor

Prototyp malého tlakovodního reaktoru navrženého v Argentině s projektovaným výkonem 25 MWe s názvem CAREM je nyní ve výstavbě a bude sousedit s elektrárnou Atucha v provincii Buenos Aires.

Autor úvodní fotografie: Nucleoeléctrica Argentina

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se