Domů
Jaderné elektrárny
Bulharsko prodloužilo provozní licenci jaderné elektrárně Kozloduj 5
Zdroj: Wikimedia Commons.

Bulharsko prodloužilo provozní licenci jaderné elektrárně Kozloduj 5

Bulharský jaderný regulátor udělil 5. bloku jaderné elektrárny Kozloduj prodloužení provozní licence na dalších 10 let. Předseda národního jaderného dozoru, Lachezar Koztov, oficiálně předal dokument výkonnému řediteli elektrárny, Ivanu Andreevovi, minulý týden.

V areálu jaderné elektrárny Kozloduj se nachází dva provozované ruské tlakovodní reaktory VVER-1000 (Kozloduj 5, 6) a další 4 odstavené reaktory VVER-440. Novější bloky VVER-1000 v současné době disponují provozní licenci platnou do roku 2017 a 2019.

Oznámení o prodloužení provozu pro pátý blok do roku 2027 zveřejnil jaderný dozor 3. listopadu. Tím se stal historicky prvním bulharským jaderným blokem, u kterého byl povolen provoz za hranici původní projektované životnosti. Bulharský ministr energetiky dodal, že národní jaderný dozor připustil, že by blok mohl být bezpečně provozován až do roku 2047, ale podle národní legislativy je možné prodloužit provozní licenci nejvýše o 10 let (po 10 letech si bude muset provozovatel o prodloužení licence žádat znovu, pozn. autora).

Modernizovaný turbogenerátor Jaderné elektrárny Kozloduy; Zdroj: Kozloduy NPP

Návrh na prodloužení provozní životnosti 5. a 6. bloku byl vznesen v dubnu roku 2012. V té době podepsali zástupci jaderné elektrárny Kozloduj kontrakt s ruským gigantem Rosenergoatom a francouzskou EDF. Počátkem roku 2013 byla podepsána smlouva se společností Rusatom Services o modernizaci turbogenerátoru 6. bloku. Došlo k instalaci nového statoru, čímž  byl navýšen nominální elektrický výkon turbosoustrojí na 1100 MWe. Projekt byl dokončen v listopadu 2015.

V říjnu 2014 došlo k podepsání dohody na rekonstrukci a prodloužení životnosti pro 5. reaktorový blok s celkem třemi firmami. Kontrakt s Rosatomem v hodnotě 24,7 mil. euro byl podepsán v říjnu 2015 a jeho předmětem je modernizace turbogenerátoru s termínem dokončení v květnu 2018. Na realizace se podílejí společnosti Rosenergoatom, Rusatom Services a EDF. V celém projektu rozšíření výroby na 104 % původního výkonu a prodloužení životnosti se angažuje i bulharská vláda.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.