Společnost General Atomics (GA) dokončila výrobu a testování prvního ze sedmi supravodivých magnetických modulů, který bude součástí centrálního solenoidu mezinárodního fúzního reaktoru ITER. Tento modul je největší komponentou dodanou USA pro fúzní projekt a bude doručen na staveniště ITERu ve Francii koncem tohoto roku.
Modul byl vyroben firmou GA’s Magnet Technologies Center, která sídlí v kalifornském městě Poway, na příkaz americké divize projektu ITER, řízené Národními laboratořemi v Oak Ridge. Výroba solenoidu byla zahájena v roce 2015.
Modul byl testován jak v průběhu výroby, tak i po jejím dokončení, v extrémních podmínkách podobným těm, kterým bude vystaven za provozu fúzního reaktoru. Například v téměř dokonalém vakuu a kryogenních teplotách při kterých se magnet stává supravodivým (-270°C). Komponenty byly ověřeny testovacím zařízením SULTAN ve Švýcarsku.
Každý modul má v průměru 4,3 metru, váží 113 tun a je sestaven z více než 5 kilometrů supravodivého kabelu ze slitiny niobu a cínu. Poznatky získané při výrobě prvního modulu byly využity při výrobě následujících šesti cívek, z nichž jedna bude sloužit jako náhradní, uvedla GA. Druhý modul se nyní testuje a očekává se, že bude odeslán do ITERu brzy po prvním modulu.
Jakmile bude dokončen, umístí tisícitunový, téměř 18metrový centrální solenoid do srdce tokamaku ITER. Solenoid má pomocí pulzů zajistit vytvoření a udržení proudu 15 miliónů ampérů v plazmatu. Cílem je vyhřívání a udržení fúzní reakce uvnitř reaktoru. Centrální solenoid je jedním z 12 hardwarových systémů, které dodá americká divize projektu ITER a které financuje Oddělení ministerstva energetiky pro fúzní energii.
„Tento centrální solenoid se řadí mezi největší, nejsložitější a nejnáročnější magnetické projekty, jaké kdy byly vyrobeny,“ uvedl ředitel inženýringu a projektů GA, John Smith. „Všichni cítíme zodpovědnost za projekt, který má potenciál doslova změnit svět.“
Projekt ITER je budován ve francouzském výzkumném centru Cadarache, aby demonstroval, že fúzní energie může být na zemi využívána v průmyslovém měřítku. Nyní je dokončeno více než 70 % celého projektu a první zažehnutí plazmatického oblouku se předpokládá v roce 2025.
Zdroj úvodní fotografie: ITER