Domů
Jaderné elektrárny
Energoatom podepsal smlouvu s Westinghousem o dodávkách paliva pro VVER-440
Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP
Zdroj: RNPP

Energoatom podepsal smlouvu s Westinghousem o dodávkách paliva pro VVER-440

Energoatom a Westinghouse podepsaly smlouvu na jaderné palivo pro ukrajinskou jadernou elektrárnu Rovno. Smlouva o vývoji a dodání licenční dokumentace byla podepsána ve čtvrtek.

První experimentální dodávka palivových souborů (až 12) vyrobená Westinghousem je plánována pro zavezení do aktivní zóny reaktoru Rovno 2 v roce 2024. Celý objem dodávky bude podle smlouvy obsahovat 1056 palivových souborů.

Podpis smlouvy o dodávkách paliva pro ukrajinské reaktory VVER-440 úřadujícím prezidentem Energoatomu Petro Kotinem a viceprezidentem Westinghouse a výkonným ředitelem pro severní a východní Evropu, Aziz Dagem na ukrajinském ministerstvu energetiky za přítomnosti ministra energetiky Hermana Halushchenka (zleva: Petro Kotin, Herman Halushchenko, Aziz Dag); Zdroj: Energoatom

Strategická spolupráce mezi Ukrajinou a USA

Energoatom uvedl, že dlouhodobá a plodná spolupráce s Westinghousem znamená, že Ukrajina je „na správné cestě“ k posílení své energetické nezávislosti.

„Spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy v oblasti jaderné energetiky je pro nás strategicky důležitá,“ uvádí Halushchenko.

JE Záporoží. Zdroj: Energoatom JE Záporoží. Zdroj: Energoatom

Kotin dodává, že nová smlouva staví na existujících zkušenostech ze spolupráce s Westinghousem při diverzifikaci dodavatelů palivových souborů pro reaktory VVER-1000, kde byla smlouva podepsána v září minulého roku. Dalším krokem před zavezením palivových souborů od Westinghouse do ukrajinských reaktorů VVER-440 je jejich licencování v souladu s národními předpisy, dodává.

Palivové soubory od Westinghouse již využívá 7 ukrajinských reaktorů VVER-1000

Dag řekl, že diverzifikační palivová strategie Energoatomu je „klíčovou bezpečnostní podmínkou pro dodávky jaderného paliva a provoz ukrajinských jaderných elektráren“.

Jaderná elektrárna Jižní Ukrajina; Zdroj: SU NPP

Palivo pro VVER-1000 od společnosti Westinghouse nyní využívá šest ukrajinských jaderných reaktorů. Do konce roku se tento počet zvýší na sedm - čtyři reaktory jaderné elektrárny Záporoží, dvě palivové vsázky pro reaktory jaderné elektrárny Jižní Ukrajina a jedna pro jadernou elektrárnu Rovno.

První smlouva mezi Energoatomem a Westinghousem byla podepsána v roce 2008. O deset let později byla prodloužena do roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Energetik 007
14. červen 2021, 12:47

V Temelíně by mohli vyprávět jak se Westinghouse palivové tyče prohýbají a praskají že v 2010 přešli za se na TVEL.

Emil
14. červen 2021, 13:47

Problém s prohýbáním paliva byl zcela odstraněn už v roce 2007 modifikací paliva, jak je vidět níže. Přechod na palivo od TVEL v roce 2010 s ním vůbec nesouvisel. Netěsnosti se objevovaly i u paliva TVEL, počet netěsností u obou dodavatelů je vidět rovněž v tomto odkazu:

sujb. cz/jaderna-bezpecnost/jaderna-zarizeni/jaderna-elektrarna-temelin/sledovani-stavu-paliva

Energetik 007
15. červen 2021, 07:04

V Temelíně se přechodem na palivo TVEL přešlo na 18 měsíční palivový cyklus Westinghouse měl 12 měsíční to je docela velká úspora.

Emil
15. červen 2021, 07:54

Temelín nepoužívá 18měsíční palivový cyklus, odstávka prvního bloku začíná v posledních letech pravidelně v březnu a druhého bloku v červnu.

Energetik 007
15. červen 2021, 10:26

Jsem se spletl - ještě že nejsem ředitel ETE

joe
15. červen 2021, 12:31

to Energetik 007: Vy jste se nespletl, ale aniž jste o tom něco věděl, házíte špínu na Westinghouse.

Rusku samozřejmě není jedno, že ztrácí obrovský trh (15 reaktorů) na Ukrajině. Okamžitě různí odborníci psali, jak bude palivo od W. v ruském reaktoru nebezpečné. Přitom samo Rusko vyvíjí tzv. palivo Kvadrát, které pokusně instaluje ve švédských reaktorech a chystá se do USA.

Pavel
15. červen 2021, 23:16

chlapče měl by jste vědět že už tam dávno jsou a to cca 50 % paliva je ruské výroby a v dukovanech se radují že loni nakoupili palivo na další cca 3 roky

Pavel Lukeš
15. červen 2021, 23:11

dobrý přítel ing cha...... s hrůzou dodnes vzpomíná na ty chvíle když probíhal zkouška amerického paliva - jen tak pro zajímavost cca a50% paliva v jaderkách v americe pochází z ruska

Energetik 007
16. červen 2021, 05:51

To joe

Doba kdy George Westinghouse uvedl v život patent Nicoly Tesly 3f točivý proud je dávno pryč.

Společnost mění každou chvíli majitele jde z konkurzu do konkurzu a na vlastním území ani nedokáže dostavět JE.

Nechte si od starších zaměstnanců ZAT Příbram vyprávět jaká kvalita zaměstnanců Westinghouse sem přijela zprovozňovat řídící systém na Temelín.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se