Domů
Elektrárny v Evropě
Práce na turbíně opožďují spuštění nového jaderného bloku Olkiluoto 3
Zdroj: TVO

Práce na turbíně opožďují spuštění nového jaderného bloku Olkiluoto 3

Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila, že výroba elektřiny v elektrárně Olkiluoto 3 (OL3) začne v březnu 2022, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Zpoždění je způsobeno dodatečnými generálními opravami a kontrolní činností na turbíně.

V květnu dosáhlo TVO dohody s dodavatelem elektrárny, konsorciem společností Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, o podmínkách dokončení projektu Olkiluoto 3. TVO tehdy uvedlo, že připojení nového reaktorového bloku k elektrické síti je plánováno na říjen roku 2021 a zahájení komerčního provozu na únor 2022.

Olkiluoto 3 v roce 2016. Zdroj: TVO

Výstavba trvající již 26 let

Ve stanovisku společnosti z 30. července bylo TVO informováno konsorciem Areva-Siemens o posunutí spuštění elektrárny o jeden měsíc. Blok má být nyní připojen k elektrizační soustavě v listopadu a běžný provoz má začít v březnu 2022.

Konsorcium Areva-Siemens AG staví jadernou elektrárnu Olkiluoto 3 na základě dodávky na klíč s fixní cenou. Společnosti mají společnou odpovědnost za smluvní závazky až do konce záruční doby. Výstavba bloku Olkiluoto 3 začala v roce 2005. Původní termín dostavby elektrárny byl plánován na rok 2009, ale došlo k několikanásobnému zpoždění a nezdarům.

Druhá fáze horkých funkčních testu se zavezeným palivem

Do aktivní zóny reaktoru Olkiluoto 3 bylo zavezeno palivo a reaktor se nyní nachází ve spouštěcí fázi, která potrvá několik měsíců a během níž provede společnost TVO novou sérii horkých funkčních testů, aby prověřila správnou funkci systémů elektrárny. První funkční horké testy, prováděné bez zavezeného paliva, byly dokončeny v roce 2018.

Jaderná elektrárna Olkiluoto. Zdroj: TVO

"V elektrárně Olkiluoto 3 nyní probíhá fáze horkých funkčních zkoušek. Jedná se o závěrečnou sadu testů, před vyvedením reaktoru do kritického stavu a následnou výrobou elektřiny. Horké funkční zkoušky dopadly dobře, ale po vyhodnocení výsledků zkoušek bylo rozhodnuto o povedení některých generálních oprav a kontrol na turbíně," sdělilo TVO.

Komentáře

(5)

Emil

4. srpen 2021, 13:21

Dovolil bych si upřesnit informace z článku: Výstavba trvá 16 let a ne 26, když začala v srpnu 2005. Výroba elektřiny začne podle současných plánů v listopadu a nikoliv v březnu. Na březen je plánovaný komerční provoz.

Zapletal

5. srpen 2021, 11:31

A takhle je to u všech jaderných tendrů v Evropě (Mochovce, Finsko, Fancie, Velké Británie i Paks). To je poslední varování před nesmyslným jaderným tendrem.

Milan Bačík

7. srpen 2021, 13:41

Evropa zcela ztratila schopnost stavět jaderné reaktory za rozumnou cenu. A to je dúsledek celkového technologického úpadku Evropy kombinovaného s ekologickým šílenstvím. V jiných oborech to není tak moc vidět, protože menší věci se dají dovézt a Evropani si múžou nalhávat jak na tom jsou dobře.

energetik

7. srpen 2021, 14:33

To je důsledek technologického úpadku a nevývoje jaderné energetiky. Atomteroristé si moc navykly na výjimky a úlevy které dostali před 60 lety jako podporu, když slibovali bezemisní a bezpečnou energii a skutek utek. Místo toho požadují stále větší dotace a působí stále více škod.

Nedivím se že jadernou energetiku ke mohou (v demokratičtějších státech) tak odmítají, protože je také spojena i se zotročením lidí, což bylo i v ČSSR.

energetik

7. srpen 2021, 14:38

Evropa už bohudík nemá politické vězně a gulagy jak je tomu v Rusku a Číně které by mohla nahnat rubat uran a kamení na stavbu jaderných katedrál. A svářeče co budou za hrst rýže bez svářecké kulky svažovat hřebínek pro základy reaktoru.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.