Domů
Elektrárny v Evropě
Práce na turbíně opožďují spuštění nového jaderného bloku Olkiluoto 3
Turbína jaderné elektrárny Olkiluoto
Zdroj: TVO

Práce na turbíně opožďují spuštění nového jaderného bloku Olkiluoto 3

Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila, že výroba elektřiny v elektrárně Olkiluoto 3 (OL3) začne v březnu 2022, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Zpoždění je způsobeno dodatečnými generálními opravami a kontrolní činností na turbíně.

V květnu dosáhlo TVO dohody s dodavatelem elektrárny, konsorciem společností Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, o podmínkách dokončení projektu Olkiluoto 3. TVO tehdy uvedlo, že připojení nového reaktorového bloku k elektrické síti je plánováno na říjen roku 2021 a zahájení komerčního provozu na únor 2022.

Olkiluoto 3 v roce 2016. Zdroj: TVO

Výstavba trvající již 26 let

Ve stanovisku společnosti z 30. července bylo TVO informováno konsorciem Areva-Siemens o posunutí spuštění elektrárny o jeden měsíc. Blok má být nyní připojen k elektrizační soustavě v listopadu a běžný provoz má začít v březnu 2022.

Konsorcium Areva-Siemens AG staví jadernou elektrárnu Olkiluoto 3 na základě dodávky na klíč s fixní cenou. Společnosti mají společnou odpovědnost za smluvní závazky až do konce záruční doby. Výstavba bloku Olkiluoto 3 začala v roce 2005. Původní termín dostavby elektrárny byl plánován na rok 2009, ale došlo k několikanásobnému zpoždění a nezdarům.

Druhá fáze horkých funkčních testu se zavezeným palivem

Do aktivní zóny reaktoru Olkiluoto 3 bylo zavezeno palivo a reaktor se nyní nachází ve spouštěcí fázi, která potrvá několik měsíců a během níž provede společnost TVO novou sérii horkých funkčních testů, aby prověřila správnou funkci systémů elektrárny. První funkční horké testy, prováděné bez zavezeného paliva, byly dokončeny v roce 2018.

Jaderná elektrárna Olkiluoto Jaderná elektrárna Olkiluoto. Zdroj: TVO

"V elektrárně Olkiluoto 3 nyní probíhá fáze horkých funkčních zkoušek. Jedná se o závěrečnou sadu testů, před vyvedením reaktoru do kritického stavu a následnou výrobou elektřiny. Horké funkční zkoušky dopadly dobře, ale po vyhodnocení výsledků zkoušek bylo rozhodnuto o povedení některých generálních oprav a kontrol na turbíně," sdělilo TVO.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Emil
4. srpen 2021, 13:21

Dovolil bych si upřesnit informace z článku: Výstavba trvá 16 let a ne 26, když začala v srpnu 2005. Výroba elektřiny začne podle současných plánů v listopadu a nikoliv v březnu. Na březen je plánovaný komerční provoz.

Zapletal
5. srpen 2021, 11:31

A takhle je to u všech jaderných tendrů v Evropě (Mochovce, Finsko, Fancie, Velké Británie i Paks). To je poslední varování před nesmyslným jaderným tendrem.

Milan Bačík
7. srpen 2021, 13:41

Evropa zcela ztratila schopnost stavět jaderné reaktory za rozumnou cenu. A to je dúsledek celkového technologického úpadku Evropy kombinovaného s ekologickým šílenstvím. V jiných oborech to není tak moc vidět, protože menší věci se dají dovézt a Evropani si múžou nalhávat jak na tom jsou dobře.

energetik
7. srpen 2021, 14:33

To je důsledek technologického úpadku a nevývoje jaderné energetiky. Atomteroristé si moc navykly na výjimky a úlevy které dostali před 60 lety jako podporu, když slibovali bezemisní a bezpečnou energii a skutek utek. Místo toho požadují stále větší dotace a působí stále více škod.

Nedivím se že jadernou energetiku ke mohou (v demokratičtějších státech) tak odmítají, protože je také spojena i se zotročením lidí, což bylo i v ČSSR.

energetik
7. srpen 2021, 14:38

Evropa už bohudík nemá politické vězně a gulagy jak je tomu v Rusku a Číně které by mohla nahnat rubat uran a kamení na stavbu jaderných katedrál. A svářeče co budou za hrst rýže bez svářecké kulky svažovat hřebínek pro základy reaktoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se