GE Hungary, dceřiná společnost General Electric, vysoutěžila zakázku na výrobu a instalaci turbín pro dva nově budované reaktorové bloky maďarské jaderné elektrárny Pakš v hodnotě 793 miliónů euro (cca 20,17 miliardy korun). V úterý 16. ledna to uvedla ruská zpravodajská agentura RIA Novosti. 

Ruská jaderná společnost Rosatom na svých internetových stránkách uvedla, že GE Hungary podala nabídku ve spolupráci s další dceřinou společností GE, Alstom Power Systems. Druhým uchazečem ve výběrovém řízení vypsaném generálním dodavatelem projektu Pakš II, společností ASE Group (spadající také pod Rosatom), na dodávku turbíny byla ruská společnost Power Machines (Silovyje mašiny), která se zabývá dodávkou komponent pro jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Pakš momentálně disponuje čtyřmi ruskými tlakovodními reaktory VVER 440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987. Dohromady bloky pokrývají přibližně polovinu výroby elektrické energie v Maďarsku.

Vizualizace nové JE Paks II

Na základě mezivládní dohody podepsané počátkem roku 2014, se ruské podniky a jejich mezinárodní dodavatelé zavázali vybudovat dva nové jaderné bloky typu VVER 1200 v místě současné JE Pakš. Součástí dohody je i půjčka v hodnotě 10 miliard euro, kterou Rusko poskytne Maďarsku na pokrytí přibližně 80 % nákladů z celého projektu. Podle dohody by maďarské společnosti měly zajistil 40 % objemu veškerých prací na nově budovaném projektu jaderné elektrárny. 

V květnu minulého roku, ruská společnost ASE absolvovala audit pro generálního dodavatele projektu Pakš II a získala „osvědčení o shodě“ s požadavky na EPC kontraktora. Audit proběhl na základě žádosti objednavate projektu MVM Pakš II a Maďarským státním jaderným dozorem v Moskvě a Nižném Novgorodu. Získání osvědčení pro ASE znamená, že společnost může zahájit „aktivní fázi“ stavebních prací na dvou nových blocích JE Pakš. Zahájení prací je plánováno na počátek ledna. 

Společnosti spadající pod General Electric vyhrály v roce 2016 tendr na dodávku turbíny pro finskou JE Hanhikivi 1 a minulý rok i pro tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu. Ruská společnost Rosatom dodá reaktorové bloky pro obě tyto elektrárny. 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *