Domů
Jaderné elektrárny
Timmermans: Dokončení JE Belene by mělo podporu EU
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

Timmermans: Dokončení JE Belene by mělo podporu EU

Frans Timmermans během návštěvy Bulharska státu doporučil, aby přestal využívat uhlí.  Brzy zřejmě dojde k vyjednávání o konkrétním datu uhelného phase-outu v Bulharsku, země chce přitom prosadit rok 2040. Timmermans dále řekl, že EU by Bulharsku pomohla, pokud by se snažilo opět pokračovat v projektu jaderné elektrárny Belene. Informoval o tom portál Euractiv.

Bulharsko chce uhelný phase-out v roce 2040

Frans Timmermas, místopředseda Evropské komise odpovědný za Zelenou dohodu pro Evropu, v minulém týdnu navštívil Bulharsko a setkal se s bulharským premiérem Stefanem Janevem. Návštěva s největší pravděpodobností souvisela na odevzdání Plánu pro oživení a odolnost (angl. Recovery and Resilience Plan) Bulharska Evropské komisi.

Součástí tohoto plánu je i cíl ukončení využívání uhlí pro výrobu elektrické energie do roku 2038, nebo 2040. Premiér Janev nicméně prohlásil, že rok 2040 je preferovaný a země o něj bude usilovat.

Právě dohoda s Komisí ohledně termínu pro uhelný phase-out je jednou z podmínek, kterou musí Bulharsko splnit, aby z financí Nástroje pro oživení a odolnost mohlo čerpat finance. V loňském roce Bulharsko vyrobilo přibližně 34 % elektřiny z hnědého uhlí.

Timmermans nijak nenaznačil, zda je pro Evropskou komisi rok 2040 jako rok ukončení využívání uhlí přijatelný. Podle něj musí Komise bulharský Plán pro oživení a odolnost důkladně analyzovat, na což má 2 měsíce po obdržení plánu.

Timmermans ovšem zároveň řekl, že jediným dlouhodobým řešením je podle Komise zelená energie. Za dobré řešení považuje i zemní plyn a jaderná energetika by podle něj v budoucnu také měla mít svou roli. Podle Timmermanse by EU Bulharsku pomohla, pokud by se rozhodlo dokončit jadernou elektrárnu Belene.

Povedou vyšší ceny energie k přehodnocení plánů v oblasti jaderné energetiky?

V lednu 2021 Bulharsko výstavbu Belene pozastavilo, podle mnohých již definitivně. K pozastavení přitom v minulosti došlo již dvakrát a projekt byl vždy obnoven. První kroky k jejímu vybudování byly podniknuty už na konci 80. let 20. století. Vybavení, které mělo být použito během výstavby Belene a bylo již zakoupeno, bylo přesunuto na jadernou elektrárnu Kozloduj, jejíž rozšíření o sedmý reaktor se plánuje. V současnosti jsou v elektrárně Kozloduj v provozu dva reaktory – pátý a šestý.

Nárůst cen vedl mnoho států EU k přehodnocení jejich plánů ohledně rozvoje jaderné energetiky. Timmermans prohlásil, že Bulharsko samo musí vyhodnotit pozitiva a negativa ohledně dokončení elektrárny Belene a rozhodnout se. Bulharsko je ovšem do blížících se voleb v polovině listopadu bez vlády a parlamentu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Tomáš
19. říjen 2021, 22:00

Jojo Belene, tam jsme kdysi na původní projekt dodali reaktor :-)

Jaromír Malich
22. říjen 2021, 08:51

A ten reaktor VVER-1000 V 320 nakonec doputoval až do elektrárny Kalinin v Rusku, kde funguje již pár let.

Ajrocket
15. leden 2023, 02:43

Dokonce existovala i druhá téměř hotová nádoba, která byla později sešrotována.

Pavel
21. říjen 2021, 17:42

Foušáč začíná couva? Asi chápe, že by ho taky mohli obyvatelé EU hnát sviňským krokem

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se