Domů
Jaderné elektrárny
Jaderné elektrárny v New Jersey získaly prodloužení podpory za bezemisní výrobu elektřiny
Zdroj: Pixabay

Jaderné elektrárny v New Jersey získaly prodloužení podpory za bezemisní výrobu elektřiny

Rada pro veřejné služby v New Jersey (BPU) se jednohlasně shodla na prodloužení podpory jaderných elektráren Hope Creek a Salem. Obě elektrárny tak mohou další tři roky čerpat certifikáty za bezemisní výrobu elektřinu.

Tři jaderné bloky provozované společností Public Service Enterprise Group (PSEG) byly v roce 2019 licencovány podle zákona o nulových emisích. Ten je v New Jersey platný od roku 2018. Zákon umožňuje státu uznat a kompenzovat způsobilost jaderných elektráren při bezemisní výrobě elektřiny.

Licence, jejíž hodnota je přibližně 300 milionů dolarů, zajistí elektrárnám budoucí provoz, dodala rada BPU. Elektrárny zajišťují více než 90 % bezemisní výroby elektrické energie v New Jersey a bezmála 38 % celkové výroby elektřiny.

Při přijetí rozhodnutí byla zohledněna účast akcionářů i široká škála tržních sil. Mezi těmi byla i role jaderné energetiky při plnění ekonomických a environmentálních cílů New Jersey. Do závěrečného hodnocení byly promítnuty i aspekty údržby elektráren a finanční důsledky jejich případného uzavření.

Jaderné elektrárny Hope Creek a Salem Zdroj: Peretz Partensky

"Priority dnešního rozhodnutí byly zaměřeny na veřejné zdraví a naše životní prostředí tím, že zajistí nezvýšení emisí v důsledku uzavření jaderných elektráren. Tím, že udržíme jaderné elektrárny v chodu, také zajistíme stabilizaci elektrické rozvodné sítě v New Jersey. Mimo to elektrárny zajišťují pracovní pozice pro 1000 obyvatel a tím pomáhají státní ekonomice v době pandemie COVID-19," sdělil prezident společnosti BPU, Joseph Fiordaliso.

Společnost PSEG na konci minulého roku požádala o tříleté prodloužení certifikátů, které původně pokrývaly období do roku 2022. Hlavním důvodem žádosti je zhoršování energetického trhu a pokles tržních cen na nižší hodnotu, než byla dříve očekávána.

Stát New Jersey uvedl záměr zachovat bezemisní zdroje energie a do roku 2050 zvýšit jejich zastoupení na 100 %. Tyto cíle zveřejnila společnost PSEG ve své hlavní energetické zprávě a plánu o globálním oteplování. Současný závěr rozšíření licencí nulových emisí pro jadernou energetiku jen odráží státní snahy při transformaci energetiky.

"Dnešní akce BPU odlehčily životní prostředí, ušetřily pracovní místa, ale také pomohly nenavyšovat ceny energií," dodala BPU.

Jaderné bloky v elektrárně Salem jsou tlakovodní reaktory s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 2400 MWe. Bloky jsou v komerčním provozu od roku 1977 a 1981, přičemž jejich provozní licence vyprší v roce 2036, resp. 2040. Jaderná elektrárna Hope Creek disponuje jedním varným reaktorem o výkonu 1240 MWe. Ten je v komerčním provozu od roku 1986 a jeho provoz je licencovaný do roku 2046.

Instalovaný výkon podporovaných jaderných elektráren v USA dle jednotlivých států. Zdroj: U.S. Energy Information Administration

Program na podporu jaderných elektráren ve Spojených státech již využívá pět států. Mezi těmi je New York, Illinois, Connecticut, New Jersey a Ohio. Cenové zvýhodnění je založeno na zavedení certifikátů bezemisní výroby, které mají odrážet i environmentální náklady emisí oxidu uhličitého.

"Rozhodnutí BPU zdůrazňuje silnou vedoucí pozici New Jersey při řešení problematiky klimatických změn a splnění agresivních klimatických cílů navržených Bidenovou administrativou," informovala Maria Korsnick, prezidentka a generální ředitelka US Energy Institute.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Omega
5. květen 2021, 08:29

Jsem zvědav za kolik let se zavede podpora bezemisní energie v Evropě.

V americe už to pochopili, čína to chápe dávno, arabové i pákistán, jen EU je pořád nechápavá.

Hlavně že si půjčuje peníze, s tím, že nás používá jako ručitele a pak je cpe horem dolem do megakorporací aby se budovali nesmysly.

energetik
6. květen 2021, 13:46

Až ty toxické a v ČR takzvané "neexistující jaderné emise" přestanou škodit a ničit životy. Potom možná i JE dostane nějakou z dalších stále větších podpor v řadě už více jak 60 letech marné a neúspěšné snahy o komerční prosazení této technologie.

Lukáš
5. květen 2021, 09:36

Kedy to už Európa na čele s Nemeckom pochopí, že ekologická a takmer bezemisná výroba EE je z jadra.

Momentálne sa za ekologické považuje vydrancovať lesy v Kanade, USA, Nórsku a v Rusku napríklad, z drevnej hmoty spraviť štiepku a tie stroje, ktoré to robia idú na naftu, potom sa to naloží na loď, ktorá prepláva polovicu sveta, vyloží sa to, dovezie k elektrární a spáli sa to, a je to len o trochu menej emisii než z hnedého uhlia pri štiepke

Tam kde sa vysekal les kvôli tomu sa zasadí nový ale už len monokultúra a rýchlorastúce dreviny aby sa opäť mohlo rúbať a v takomto lese nie je skoro žiaden život.

Karásek
5. květen 2021, 10:53

A co takhle o tom masivním drancování lesů podat důkaz?

Emil
5. květen 2021, 11:00

Důkaz máte třeba tady:

www. desmog. co. uk/2020/12/04/drax-wood-pellets-have-devastating-impact-baltic-forests-report-shows

Lukáš
5. květen 2021, 12:46

A to chce Nemecko začať do 5 rokov spaľovať drevnú štiepku a nahradiť tým výkon až 4,4gw, Japonsko 1,7gw a postupne sa budú pridávať ďalší...

Karásek
5. květen 2021, 17:20

Emile, ty důkazy nejdou ani otevřít.

Emil
5. květen 2021, 18:11

Důkazy otevřít jdou, jen to neumíte. Je potřeba odstranit mezery v odkazu. Ty tam jsou proto, aby se příspěvek objevil hned po odeslání a ne až po zdlouhavém schvalování.

JD
5. květen 2021, 13:50

Belgie odsouhlasila legislativu pro odklon od jádra. Všech jejich 7 bloků bude odstaveno do roku 2025. 5 z nich musí být odstaveno beztak kvůli končící životnosti. Výstavba nových bloků je finančně a časově příliš náročná.

Země postaví 2 - 3 záložní plynové elektrárny a bude se věnovat rozvoji OZE, které by měly v roce 2030 dodávat 50 % elektřiny.

Dlouhodobě Belgie směřuje ke 100 % OZE.

https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/167347/belgium-council-of-ministers-approves-auction-of-two-to-three-gas-fired-power-plants-tinne-van-der-straeten-crm-bill-nuclear-phaseout/

Rosatomne
6. květen 2021, 11:29

Vypadá to, že jaderné energetice v Evropě zvoní hrana.

luboš
5. květen 2021, 10:10

Neví prosím někdo, jak se pohybuje současná cena silové elektřiny v USA, případně v Číně? Děkuji za info nebo odkaz.

Omega
5. květen 2021, 13:41
Karásek
5. květen 2021, 10:54

Aby se jim to prodloužení provozu nevymstilo. Je to nedaleko New Yorku a případná havárie by byla fakt katastrofa.

Jan Veselý
5. květen 2021, 19:17

Už měli problémy s úniky tritia.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se