Domů
Jaderné elektrárny
New Jersey jako třetí americký stát schválilo podporu pro jaderné elektrárny

New Jersey jako třetí americký stát schválilo podporu pro jaderné elektrárny

Zákonodárci amerického státu New Jersey ve čtvrtek schválili návrh zákona o zavedení takzvaných „Zero emissions certifikates“ (ZEC). Cílem ZEC je uznat a kompenzovat vhodné jaderné elektrárny za jejich příspěvek k diverzifikaci zdrojů a výrobu bezuhlíkové elektřiny.

Senátní verze zákona s označením S2313 byla senátem schválena poměrem 28 hlasů pro a 9 proti. Valné shromáždění naopak odhlasovalo svou verzi zákona, pro kterou hlasovalo 60 z celkem 80 členů. Většinu v obou komorách v současnosti drží demokraté. New Jersey tímto krokem následuje státy New York a Illinois, které programy ZEC již spustily.

Zákon nařizuje státní Radě pro veřejné služby (BPU) vytvořit program ZEC. Podle odhlasovaného zákona mají tyto certifikáty reprezentovat mnohé atributy 1 MWh elektrické energie vyrobené ve způsobilé jaderné elektrárně. Kromě diverzifikace zdrojů zákon například jmenuje atributy spojené s kvalitou ovzduší.

Elektrárna musí mít licenci na provoz minimálně do roku 2030

Aby se jaderná elektrárna mohla tohoto programu zúčastnit, musí splnit několik podmínek. Například musí mít licenci na provoz minimálně do roku 2030 a demonstrovat BPU, že poskytuje významné příspěvky ke zlepšení kvality ovzduší ve státu. Elektrárny zároveň musí předložit finanční zprávy o tom, že bez finanční podpory bude elektrárna uzavřena, a každý rok musí potvrzovat BPU, že nedostává žádnou další podporu od státní či federální vlády.

V New Jersey se momentálně nachází 4 provozované reaktory ve 3 lokalitách. Dohromady vyrábějí přibližně 38,5 % elektřiny v New Jersey. Přitom jeden z těchto reaktorů (JE Oyster Creek) – má být ještě letos uzavřen. Provozovatel zbylých 2 elektráren, Public Service Enterprise Group, přitom již dříve prohlásil, že bez podpory od státu nebude možné udržet elektrárny v provozu.

Program bude placen pomocí speciálního tarifu pro maloobchodní zákazníky

Zatímco práce na administrativě mají být hrazeny alespoň z části z poplatků za podání žádosti o ZEC, finance na samotnou podporu budou získávány z navýšení ceny elektřiny všem maloobchodním zákazníkům o 0,004 dolaru za 1 kWh.

Podle odhadů New Jersey Office of Legislative Services má tarif ročně generovat částku mezi 250 a 302 miliony dolarů.

Zdroj úvodního obrázku: Peretz Partensky

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Obchod za stovky miliard. Jízdní řád pro jádro máme, kam dojedeme, ale nevíme
5. prosinec 2022, 05:30
Vláda Spojeného království přebírá 50% v projektu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C
3. prosinec 2022, 13:02
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
15. duben 2018, 11:10

Je důležité dodat, že tohle prošlo jen díky dohodě mezi proponenty jaderných elektráren a OZE. Tohle je součástí balíku tří nových zákonů, další dva prolomily faktickou blokaci výstavby větrných a solárních elektráren v New Jersey a nastavily povinný podíl OZE na výrobě elektřiny v New Jersey na 35% v roce 2025 a 50% v roce 2030. To je dost skok se současných <5%. Obětí této dohody bude zemní plyn.

Jan Veselý
15. duben 2018, 11:12

A abych nezapomněl součástí plánu je podpora FVE na střechách a 2 GW bateriové akumulace.

Petr
15. duben 2018, 11:25

A aby se těchto hnusných korupčních dohod s dobrosery na úkor ožebračovaných místních maloodběratelů nemuseli provozovatelé jaderek dále nuceně pod hrozbou bankrotu zůčastnit, tak chce Trump zavést co nejrychleji federální podporu (z daní proporčně daleko více na úkor bohatších) pro elektrárny jenž mají plánovatelný jistý provoz na minimálně 90 dnů, když bude v krizi způsobené OZE potřeba :)

Jan Veselý
15. duben 2018, 11:54

Kdepak to žijete? Tenhle plán nebyl Trumpův, byl to dopis FERCu od ministra Perryho podle notiček, které dostal od Boba "Veverky" Murrayho. Motivace byla, aby se v Ohiu zachránily uhelné a jaderné elektrárny od First Energy, kde Murray dodává uhlí. Jenže FERC tehle návrh poslal smykem, proti hlasovala celá rada, včetně lidí dosazených Trumpovou administrativou.

Jo, a nebylo to kvůli "krizi způsobené OZE", ale kvůli "zajištění dodávek během a po přírodních katastrofách". FERC správně usoudil, že typický problém jsou v tom případě potrhané dráty a tomu libovolně mnoho uhlí nebo uranu nepomůže.

C
15. duben 2018, 14:07

Jinak, četl jste už toto?

cleantechnica. com/2018/04/12/renewable-energy-meets-100-of-portugals-march-electricity-needs/

Jan Veselý
15. duben 2018, 15:28

Četl, hustý co? Na to, že Portugalsko ještě před pár lety fičelo ve velkém na uhlí a plynu (~50% v roce 2016) je to celkem slušný pokrok. Ale bacha na to, jaro je v Portugalsku na tyhle rekordy jak dělané, spotřeba je nízká (netopí se, nepouštějí se klimatizace) a po zimních deštích mají plné přehrady.

Ale jak se píše v článku, dokončujou několik velkých PVE, posílili spojení do Španělska a staví další VtE a FVE.

C
15. duben 2018, 16:23

To je.

Samozřejmě z jednoho období se nedá dělat moc závěrů, ale je to velmi zajímavé že máme první zemi v Evropě, která, byť ani ne s nějak masivní pozorností, dosáhla velmi pěkné produkce z OZE. Až dokončí úpravy a nové PVE, tak už to bude snad bude běžná záležitost. Otázka je jak se na to budou tvářit okolní země a co to bude znamenat pro zbytek jižní části EU.

Bylo by krásné kdyby se to podařilo i u nás, možné by to bylo, myslím, jen potřebujeme ty PVE. Přemýšlel jsem jak zajistit co nejrychlejší přechod na nízkoemisní energetiku u nás, nejde to dál takto, bohužel obyvatelstvo a průmysl, myšlení není tak daleko jako v USA nebo Německu, bohužel, tedy asi to bez JE nepůjde, bude to stát celkem dost, ale generální CfD pro bezemisní zdroje nastavený na 60-80€/MWh vypadá celkem dobře, podle mne. Stejně se to dnes platí za proud z uhelek, jenom dotací a bokem.

Carlos

C
15. duben 2018, 12:37

Jediný kdo mívá přemrštěné finanční nároky jsou JE, jinak by si trh dělil plyn a OZE, podívejte se do Lazardovic reportu, toto jsou spíš snahy odvětví, které se nechce reformovat o to, aby se reformovat nemuselo.

Trump je akorát tak velkohubá loutka která se náramně hodí čmoudilům, ať už jsou to automobilky, nebo třeba uhelné elektrárny, bude dělat všechno aby si tyto skupiny mohly nahrabat co nejvíce dokud je ještě čas. Jenže ona ta jeho generace, mimochodem je zhruba stejně starý jako G.W.Bush, během dekády bude pryč a pak budou muset začít s úklidem.

Jediný druh zdrojů, který kdy ve světě způsobil energetickou krizi byly klasické parní elektrárny v Austrálii, kterým se platily nehorázné sumy za služby, které nebyly schopné dodat. Také si vzpomeňte, že k tomu došlo až po tom co na základě jimi vnucených podmínek připojení došlo k odstavení větrných farem. Pokud by toto nenastalo tak se jim ta síť asi nepoloží.

energetik
15. duben 2018, 11:53

jj, maloobchod to snese, ale továrníkům se na zisky sahat nesmí, to by nebylo tržní. To mi připadá podobné jako u nás.

Měli to udělat alespoň formou aukcí, aby tam byl alespoň náznak trhu a tedy to, o co se za stále zvyšujících dotací škod a úlev snaží atomteroristi už přes 60 let. Tak je do dost ubohé, trapné a zoufalé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516