Domů
Jaderné elektrárny
Komercializace malého modulárního reaktoru BWRX-300 postupuje
Zdroj: Creative Commons /CC-BY-SA-3.0
Zdroj: Creative Commons /CC-BY-SA-3.0 (licence)

Komercializace malého modulárního reaktoru BWRX-300 postupuje

Společnosti Cameco, GE Hitachi Nuclear Energy a Global Nuclear Fuel Americas oznámily podepsání memoranda o porozumění. Průzkum potenciální komercializace může vést k nasazení malého modulárního reaktoru BWRX-300 v Kanadě i po celém světě.

Malý modulární reaktor (SMR) BWRX-300 je vodou chlazený reaktor s výkonem 300 MWe. Zvláštností tohoto konceptu je systém chlazení aktivní zóny. Ta totiž není chlazena pomocí hlavních cirkulačních čerpadel, ale pouze pomocí přirozené cirkulace.

Koncepce je založena na pasivní bezpečnosti. Bezpečnostní systémy jsou z velké části převzaty z návrhu varného reaktoru ESBWR (využívá také přirozenou cirkulaci pro chlazení AZ). Pasivní bezpečnostní systémy mají být schopny chladit aktivní zónu po dobu až sedmi dnů bez potřeby vnějšího zásahu.

Certifikace reaktoru ESBWR nyní probíhá ve Spojených státech. V Kanadě probíhá předlicenční hodnocení tohoto návrhu u dozorného orgánu.

Vizualizace elektrárny s reaktorem BWRX-300 Vizualizace elektrárny s reaktorem BWRX-300 Zdroj: GE Hitachi

Nasazením technologie v Kanadě si společnost slibuje získání strategických partnerů. Ti budou nápomocní nejen při vývoji technologie, ale také při jejím zapojení do elektrické rozvodné sítě v Kanadě i po celém světě.

Kanadská společnost Cameco bude vyrábět palivové soubory pro nový reaktorový návrh BWRX-300. Cameco zajišťuje hlavní činnosti na předním jaderném palivovém cyklu od těžby, zpracování, až po výrobu palivových souborů pro těžkovodní reaktory CANDU. Své zkušenosti tak nabídne i pro rozvoj palivového cyklu u nového návrhu SMR.

Palivové soubory pro varné jaderné reaktory a reaktory CANDU jsou podobné. Oba dva typy využívají stejného pokrytí palivových souborů a podobnou keramickou strukturu palivové matrice. Spolupráce obou firem tak nabízí potenciál pro vývoj výrobních procesů a paliv pro SMR. Současně dojde k rozvoji  kanadského dodavatelského řetězce jaderných paliv,“ uvedla Lisa McBridová, vedoucí rozvoje SMR v GE Hitach.

Společnost Ontario Power Generation minulý rok oznámila své plány výstavby SMR v lokalitě jaderné elektrárny Darlington. Nové zařízení má být postaveno do roku 2028. V únoru tohoto roku společnost vytvořila dceřinou společnost zabývající se vývojem a nasazením technologie SMR. Ta pomůže při nasazení této technologie v lokalitě Darlington. Společně s OPG budou spolupracovat i při vývoji komerčního návrhu, který by měl být vyráběn v provincii Ontario.

V nedávné době byly publikovány očekávané náklady na výstavbu jednoho bloku s reaktorem BWRX-300. V případě zaběhnuté výroby by měly být náklady na výstavbu přibližně 675 milionů amerických dolarů.

Kanada se zajímá o technologie reaktorů SMR. Lokalita Darlington je prozatím jediná, která disponuje licencí pro výstavbu jaderného zdroje. Mezi další uchazeče o výstavbu patří společnosti X-Energy a Terrestrial Energy.

Demonstrační malý modulární reaktor v Chalk River

Další demonstrační blok reaktoru SMR by měl být postaven do roku 2026 v kanadských národních laboratořích. V roce 2018 bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele technologie. Prozatím není vybrán ani dodavatel, ani samotná technologie. Nyní jsou ve výběru 4 dodavatelé:

  • U-Battery Canada – vysokoteplotní plynem chlazený reaktor, 4 MWe.
  • StarCore Nuclear – vysokoteplotní plynem chlazený reaktor, 14 MWe.
  • Terrestrial Energy – roztavenými solemi chlazený reaktor, 190 MWe.
  • Global First Power – vysokoteplotní plynem chlazený reaktor, 5 MWe.

Výstavba demonstračního bloku by měla začít v polovině roku 2023. Spouštění a komerční provoz je očekáván již v roce 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Miloslav Černý
11. červenec 2021, 13:57

S vývojem modulárního plzeňského teplátoru a v Řeži u Prahy by neměli moc lelkovat. je vidět, že to je racionální cesta, jak se zbavit i toho plynu na přechodný období jako nejméně škodlivé řešení. Lze to umístit bezpečně pod příhodný terén pro max. případnou eliminaci případného nebezpečí.

Carlos
12. červenec 2021, 00:52

Myslím že pokud se nestane zázrak tak teplátor bude maximálně pěkná diplomka, nic víc než náčrty a nějaké rendery z toho nebudou. A myslím že tento reaktor bude rád když se podaří postavit alespoň pár kusů a zajde to na základním problému JE. Problematické povolování a nároky na obsluhu.

Ještě víc bych se být jaderným průmysle obával společností jako Tokamak Energy, pokud se jim to podaří opravdu rozjet, tak se mohou jaderné reaktory hodit na dvojkolák a odvézt do šrotu.

Emil
12. červenec 2021, 06:47

Možná vás překvapí, že to co vyvíjí společnost Tokamak Energy, je také jaderný reaktor...

Carlos
12. červenec 2021, 18:50

Možná Vás to překvapí, ale v obecné řeči se jaderným reaktorem myslí štěpný a fúznímu se říká fúzní. ;)

Emil
12. červenec 2021, 21:29

Což nic nemění na tom, že jde pořád o jaderné reaktory a jaderný průmysl, pro který není Tokamak energy důvod k obavám, ale naopak příležitost.

Carlos
14. červenec 2021, 23:39

Jenže z mnoha důvodů je lepší držet fúzní a štěpný obor jak to jenom jde oddělené. A nejenom kvůli publicitě, ale zejména kvůli regulacím. Fúzní reaktory budou velmi pravděpodobně natolik bezpečné že ani velká havárie nebude znamenat nějaké velké ohrožení. Navíc jsou to zařízení plně ovladatelná a nehrozí že se urvou ze řetězu. Regulačně by měla mít spíš blíž k rentgenům než současným reaktorům.

Stejně tak bych viděl mnohem větší šanci na průnik s přesným strojírenstvím, aerospace a elektronikou, než se strojírenstvím jaderným v dnešní podobě. Na zbytek, tedy výměník tepla a parní okruh bude asi stačit kdokoliv.

Stejně tak si myslím že nebude tak snadné pro současné výrobce reaktorů se přeorientovat. Pokud, znovu, regulace nebudou extra velké, tak bude spíš potřeba přístup "dodat elektrárnu na třech vagonech do týdne" a ne "no pokud to půjde, tak za deset let lijeme první beton". A neumím si představit jestli by byl ten průmysl s to se tak rychle přeorientovat.

Karásek
13. červenec 2021, 02:47

Jaderní panáčci nechcou nic jiného, než dotace, dotace a opět dotace.

Miloslav Černý
13. červenec 2021, 10:37

Tato oblast vývoje začíná být vystavena stále většímu tlaku pro konečné

komerční uplatnění s přibývající potřebou odklonu od fosilních paliv a velkého více kontraverzního jádra.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se