Domů
Jaderné elektrárny
MAAE vyzývá Írán, aby splnil povinnosti v oblasti záruk o mírovém využívání jaderného materiálu

MAAE vyzývá Írán, aby splnil povinnosti v oblasti záruk o mírovém využívání jaderného materiálu

Rada Guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přijala usnesení vyzývající Írán, aby plně spolupracoval s MAAE. Spolupráce se má týkat plnění o zárukách nešíření jaderných zbraní (NPT Safeguards Agreement) a dodatkového protokolu (Additional Protocol). Irán má vyhovět MAAE bez dalšího prodlení. Usnesení předložené Francií, Německem a Velkou Británií bylo přijato hlasováním 25 ku 2 a 7 členů se zdrželo hlasování. Proti usnesení byly Rusko a Čína.

Usnesení navazuje na zprávy generálního ředitele MAAE Rafaela Mariana Grossiho v březnu a červnu. Zprávy popisují úsilí a interakce agentury s Íránem s cílem objasnit informace týkající se správnosti a úplnosti prohlášení Íránu podle dohody o zárukách a dodatkového protokolu. Dále MAAE chce objasnit odepření přístupu na dvě místa, kde se může vyskytovat nehlášený jaderný materiál.

„Rada Guvernérů opakuje vážné znepokojení, které generální ředitel vyjádřil ve své zprávě GOV/2020/30, že Írán neposkytl přístup agentuře podle dodatkového protokolu na dvě místa, a že diskuze vedené téměř rok za účelem vyjasnění otázek agentury týkajících se možného nehlášeného jaderného materiálu a jaderných činností v Íránu nevedly k pokroku,“ uvádí prohlášení k usnesení.

Usnesení zdůraznilo, že je důležité, aby státy plně informovaly o svých povinnostech v oblasti záruk a usnadnily přístup, jak je požadováno, jakmile to oznámí MAAE. Zdůraznilo zásadní a nezávislou roli MAAE při ověřování, jak Írán dodržuje své závazky v oblasti záruk, aby poskytl věrohodné ujištění o výlučně mírové povaze jaderného programu země.

Zdroj úvodní fotografie: MAAE/IAEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
markusaurelius
22. červen 2020, 06:53

Zajimavé že MAAE nevyzívá usa aby plnila smlouvu kterou vypověděla..

Bizon
22. červen 2020, 23:05

Já Trumpovi docela fandím (i proto že jeho konkurence byla a je katastrofální), dost často není tak hrozný jak jej prezentují média, ale zrovna jeho postoj k Íránu je katastrofální. Zrušení té smlouvy byl jeho velký slib, chtěl zrušit něco Obamovo, a ještě to bylo v agendě deep/permanent state...tam bohužel nehrozilo že by otočil jak to někdy dělá při vyjednávání=(

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se