Modernizace francouzského závodu zajistí nepřetržité dodávky paliva pro výzkumné reaktory
V závodě na výrobu jaderného paliva TRIGA International v Romans-sur-Isère na jihovýchodě Francie byl dokončen velký renovační projekt. Zařízení je jediným dodavatelem paliva uran-zirkonium hydridu pro využití ve výzkumných reaktorech typu TRIGA. Modernizace zajistí pokračující provoz 36 reaktorů po celém světě.
TRIGA International je společným podnikem General Atomics (GA), dodavatele reaktorů TRIGA (Training, Research, Isotopes, General Atomics), a CERCA, dceřiné společnosti Framatome, která vyrábí palivové elementy pro výzkumné reaktory.
Sedmiletý projekt v hodnotě 80 milionů dolarů
Produkční zařízení v Romans vyžadovalo rozsáhlou modernizaci, aby bylo schopno držet krok se současnými bezpečnostními předpisy. Závod byl odstavem v roce 2014, aby podstoupil 7 let trvající rekonstrukci v hodnotě 80 milionů dolarů (cca 1,73 miliardy korun).
Výzkumný reaktor TRIGA na univerzitě v Marylandu; Zdroj: University of Maryland
Renovace zařízení byla dokončena minulý měsíc a TRIGA International nyní čeká na schválení od francouzského jaderného dozoru, the Autorité de Sûreté Nucléaire, před tím, než bude moci opět vyrábět palivo. Nové palivové soubory by měl závod začít dodávat koncem tohoto roku.
Část investice pokryla dotace ministerstva energetiky
Na celém světě je momentálně v provozu 36 TRIGA reaktorů, z toho 18 reaktorů na území USA a z nich 12 je univerzitních.
Americké ministerstvo energetiky (DOE) poskytlo podporu téměř 16 milionů dolarů na modernizaci zařízení. Z této částky dodala Národní správa pro jadernou bezpečnost 5 milionů dolarů pro počáteční financování studie proveditelnosti a pomoc s návrhem, odstraněním původního zařízení a instalací. Od roku 2015 poskytl Ústav pro jadernou energii pod DOE více než 10 milionů dolarů na zprovoznění výrobní linky.
Pohled do reaktoru TRIGA při výkonovém pulzu; Zdroj: GA
DOE přidělilo v období rekonstrukce výrobního zařízení 76 lehce použitých TRIGA palivových souborů pro americké výzkumné reaktory, aby pokryly okamžitou potřebu. Úřad plánuje objednávku nových 55 palivových elementů ještě tento rok.
Celkem 66 instalovaných výzkumných reaktorů ve 24 zemích
„Bez modernizace zařízeni TRIGA International by univerzitní reaktory kvůli nedostatku spolehlivých dodávek jaderného paliva byly nuceny přerušit provoz, nebo být odstaveny,“ řekl Doug Morrell, manažer programu infrastruktury výzkumných reaktorů v rámci DOE. „Díky podpoře DOE mohou naše univerzity pokračovat v provádění výzkumu a výcviku našich budoucích zaměstnanců v oblasti jaderné energie.“
Schéma reaktoru TRIGA Mark II ve výzkumném institutu v Lublani; Autor: Jožef Stefan
Reaktory TRIGA od společnosti GA jsou nejvyužívanější ne-energetické jaderné reaktory na světě. Společnost již nainstalovala 66 reaktorů TRIGA na univerzitách, ve vládních a průmyslových laboratořích a lékařských centrech ve 24 zemích.
Reaktory jsou provozovány při tepelném výkonu 0,1 až 16 MW a dokážou pulzně vyprodukovat výkon 22 000 MW. Reaktory jsou využívány v mnoha různých oblastech, zahrnujících produkci radioizotopů pro zdravotnictví a průmysl, při léčbě nádorů, nedestruktivních zkouškách materiálů, základním výzkumu vlastností hmoty a pro výuku a výcvik.
Zdroj úvodní fotografie: Texas A&M University College of Engineering
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se