Domů
Jaderné elektrárny
Orano spustilo ve Francii nový závod na přepracování uranu

Orano spustilo ve Francii nový závod na přepracování uranu

Nové zařízení Philippe Coste pro přepracování uranu vybudované v areálu jaderné elektrárny Tricastin na jihu Francie bylo dokončením testovacího programu kompletně prověřeno. Orano uvedlo, že v průběhu zkušebního programu byl postupně spouštěn provoz zařízení přepracovatelského závodu tak, aby celá výrobní linka mohla být kompletně prověřena. Nejdůležitější zařízení celé průmyslového procesu – plamenný reaktor – byl uveden do provozu 12. prosince.

Závod bude v následujících měsících postupně zvyšovat svoji produkci a očekává se, že nominální roční produkce 15 000 tun uranu (UF6) dosáhne v roce 2021 poté, co proběhne montáž dodatečného vybavení.

Uranový důl Rössing v Namibii je nejstarší a největší povrchový uranový důl na světě; Zdroj: Rossing.com

„Tato nová továrna disponuje technologickými inovacemi pro zajištění bezpečnosti, ochrany životního prostředí a zlepšení průmyslové produkce,“ uvedlo Orano. „Díky tomu, že Orano zahrne do svého portfolia tento nový moderní závod s vysokou účinností, upevní svoji pozici na přepracovatelském trhu.“

Přepracovatelské zařízení Philippe Coste bylo vybudováno jako součást projektu Comurhex 2, který zahrnuje výstavbu dvou závodů na zpracování uranu v Malvesi, regionu Narbonne a Tricastin v údolí řeky Rhôny. Nový závod Tricastin byl pojmenován po prvním zakládajícím prezidentovi společnosti Comurhex. Orano investovalo do areálu Tricastin za uplynulou dekádu více než 5 miliard eur.

Projekt z roku 2007

Předchůdce společnosti Orano, Areva, oznámila projekt Comurhex 2 v roce 2007. Společnost uvedla, že celý projekt aplikuje technologické inovace z výzkumu a vývojových programů z více než 40 let provozu stávajícího závodu Comurhex. Nové zařízení také povede k významným úsporám vody a energie, přičemž bude mít i nižší produkci odpadních vod.

Uran separovaný od odpadní horniny ve formě oxidu (U3O8) je základní surovinou při výrobě jaderného paliva. Je známý především pod názvem „žlutý koláč“

Ceremoniál ke spuštění závodu se uskutečnil již 10. září za přítomnosti Delphine Geny-Stephann, náměstkyně francouzského ministra financí.

Výkonný ředitel Orano, Philippe Knoche řekl: „Závod Philippe Coste poskytuje naši společnosti Orano celosvětovou tržní výhodu na poli zpracování uranu a garantuje dlouhodobé zabezpečení dodávek pro naše zákazníky, provozovatele jaderných zařízení. Gratuluji všem týmům, které se na tomto úspěchu podílely.“

Proces zpracování uranu

Předtím, než může být uran zpracován do formy jaderného paliva, vyžaduje většina reaktorů jeho obohacení, tedy zvýšení koncentrace izotopu U235 nad úroveň přirozeně se vyskytující v uranové rudě. V přepracovatelském závodě je uran zpracován do sloučeniny dioxidu uranu, tedy formy, ve které ji mohou používat jako jaderné palivo reaktory designované na přírodní (neobohacený) uran, a poté do plynného skupenství, hexafluoridu uranu UF6, připraveném pro obohacovací závod.

Více o procesu těžby a zpracování uranu se dozvíte v našem krátkém seriálu „Těžba a zpracování uranu“.

Kaskáda plynových odstředivek pro obohacování uranu; Autor: US Department of Energy

Zdroj úvodní fotografie: Orano

Komentáře

(2)

energetik

29. prosinec 2018, 15:06

Ten Fluorid uranový UF6 je vysoce toxický s kumulativními účinky. Nevypouštějte ho do životního prostředí a uchovávejte mimo dosah dětí!

MeTooMAN

29. prosinec 2018, 19:45

Do budoucna máš zakázaný rentgen.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.