Domů
Jaderné elektrárny
Sizewell C: Nižší vliv na životní prostředí díky využití přepracovaného paliva
Projekt dvou nových bloků s reaktory typu EPR vedle elektrárny Sizewell B s jedním tlakovodním blokem od společnosti Westinghouse a Sizewell A se dvěma domácími bloky s reaktory typu Magnox.

Sizewell C: Nižší vliv na životní prostředí díky využití přepracovaného paliva

EDF Energy právě pracuje na přípravě výstavby dvou nových reaktorů EPR v lokalitě Sizewell, která by měla začít do šesti měsíců. Velkou snahou projektantů elektrárny je zajištění provozu s přepracovaným jaderným palivem.

Společnost EDF Energy soustředí své úsilí na zmírnění vlivu výstavby elektrárny na životní prostředí. V nedávno vydané zprávě EDF Energy informuje, že jaderná elektrárna Hinkley point C produkuje přibližně 5,5 g oxidu uhličitého na jednu vyrobenou kWh elektřiny.

Toto množství patří mezi nejnižší množství napříč různými druhy výroby elektřiny. Kromě environmentálních cílů je dalším cílem využití domácích společností. V projektu elektrárny Sizewell C je uvažováno až 70% zapojení britských dodavatelů a během výstavby by mělo být vytvořeno až 70 000 pracovních pozic.

Vizualizace navržené elektrárny se dvěma reaktory EPR Vizualizace navržené elektrárny se dvěma reaktory EPR Zdroj: EDF Energy

Budoucí úsilí společnosti EDF Energy je zaměřeno i na snížení vlivu provozu elektrárny Sizewell C na životní prostředí. Společnost pracuje na snížení využívání čerstvého jaderného paliva, které plánují nahradit přepracovaným.

Záměr využívat přepracované použité jaderné palivo v nových blocích byl prezentován na konferenci Nuclear2021. Pomocí technologie přepracování paliva je možné z vysoceaktivního materiálu odseparovat izotopy uranu a plutonia. Ty mohou být dále využity k další štěpné řetězové reakci. Nespornou výhodou je také snížení aktivity zbylého paliva

Přepracování jaderného paliva probíhá ve Francii, Rusku, Spojeném království a Indii. Další přepracovací závod nyní vzniká v Japonsku a k jeho uvedení do provozu by mělo dojít v roce 2022. Díky snížení množství aktivních prvků s dlouhým poločasem rozpadu dojde i ke snížení aktivity zbylého jaderného paliva, a tím i snížení potřebné doby uskladnění použitého paliva ke snížení aktivity na úroveň přírodního prostředí.

Světová kapacita přepracovacích závodů je nyní přibližně 3800 tun paliva ročně, přičemž 2100 tun je přepracováno z tlakovodních reaktorů a 1700 tun přepracovává Francie.

Přepracované jaderné palivo se znovu používá jako příměs do speciálních paliv typu MOX (Mixed OXide). Vzhledem k odlišným neutronově fyzikálním i termohydraulickým parametrům tohoto paliva je počet těchto palivových souborů v aktivní zóně omezen. Omezení je důsledkem rychlejších přechodových procesů a celkové dynamiky reaktoru.

V klasickém tlakovodním reaktoru generace II mohou být palivové soubory MOX přibližně v jedné třetině vsázky. U novějších reaktorů generace III+ se však předpokládá větší zastoupení paliva MOX, které by mělo být minimálně 50 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pavel Karásek
11. prosinec 2021, 11:13

JE Sizewell B, která se v Británii stala terčem vtipů skončila časovým a cenovým fiaskem a ještě se má stavět Sizewell C? To už asi u britské veřejnosti neprojde.

Emil
11. prosinec 2021, 11:33

6,5 roku výstavby je jasné časové fiasko. Proto asi chtějí stavět Sizewell C, protože očekávají podobné "fiasko"...

Pavel Karásek
12. prosinec 2021, 12:24

Kdepak Emile, o stavbě bylo rozhodnuto už v roce 1980 a spuštění reaktoru bylo v roce 1995.

Emil
12. prosinec 2021, 12:37

Kdepak Karásku, to je úplně běžná doba u takové stavby. Např. Temelín měl harmonogram úplně stejný, ze známých důvodů to trvalo ještě o dost déle a o žádném fiasku se vůbec mluvit nedá.

Jaroslav Studnička
11. prosinec 2021, 12:12

No, to jste zase zaperlil :-). Příště si to zkuste alespoň vygooglovat.

Jaroslav Loudil
11. prosinec 2021, 21:18

Sizewell - C mají ze 30 % platit Číňané. To s nimi podepsal roku 2015 premiér Cameron. Nyní se ale chtějí cuknout z této mezinárodní smlouvy , což je jim podobné. Nás roku 1938 předhodili Hitlerovi. Britové jsou zcela nedůvěryhodný národ i stát. Naštěstí, doba jejich obří koloniální říše je už navždy minulostí. Takže jsem na to konečné financování docela zvědav, pokud by se jim podařilo Čínu ze stavby "vypudit".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se