Sizewell C: Nižší vliv na životní prostředí díky využití přepracovaného paliva
EDF Energy právě pracuje na přípravě výstavby dvou nových reaktorů EPR v lokalitě Sizewell, která by měla začít do šesti měsíců. Velkou snahou projektantů elektrárny je zajištění provozu s přepracovaným jaderným palivem.
Společnost EDF Energy soustředí své úsilí na zmírnění vlivu výstavby elektrárny na životní prostředí. V nedávno vydané zprávě EDF Energy informuje, že jaderná elektrárna Hinkley point C produkuje přibližně 5,5 g oxidu uhličitého na jednu vyrobenou kWh elektřiny.
Toto množství patří mezi nejnižší množství napříč různými druhy výroby elektřiny. Kromě environmentálních cílů je dalším cílem využití domácích společností. V projektu elektrárny Sizewell C je uvažováno až 70% zapojení britských dodavatelů a během výstavby by mělo být vytvořeno až 70 000 pracovních pozic.
Vizualizace navržené elektrárny se dvěma reaktory EPR Zdroj: EDF Energy
Budoucí úsilí společnosti EDF Energy je zaměřeno i na snížení vlivu provozu elektrárny Sizewell C na životní prostředí. Společnost pracuje na snížení využívání čerstvého jaderného paliva, které plánují nahradit přepracovaným.
Záměr využívat přepracované použité jaderné palivo v nových blocích byl prezentován na konferenci Nuclear2021. Pomocí technologie přepracování paliva je možné z vysoceaktivního materiálu odseparovat izotopy uranu a plutonia. Ty mohou být dále využity k další štěpné řetězové reakci. Nespornou výhodou je také snížení aktivity zbylého paliva
Přepracování jaderného paliva probíhá ve Francii, Rusku, Spojeném království a Indii. Další přepracovací závod nyní vzniká v Japonsku a k jeho uvedení do provozu by mělo dojít v roce 2022. Díky snížení množství aktivních prvků s dlouhým poločasem rozpadu dojde i ke snížení aktivity zbylého jaderného paliva, a tím i snížení potřebné doby uskladnění použitého paliva ke snížení aktivity na úroveň přírodního prostředí.
Světová kapacita přepracovacích závodů je nyní přibližně 3800 tun paliva ročně, přičemž 2100 tun je přepracováno z tlakovodních reaktorů a 1700 tun přepracovává Francie.
Přepracované jaderné palivo se znovu používá jako příměs do speciálních paliv typu MOX (Mixed OXide). Vzhledem k odlišným neutronově fyzikálním i termohydraulickým parametrům tohoto paliva je počet těchto palivových souborů v aktivní zóně omezen. Omezení je důsledkem rychlejších přechodových procesů a celkové dynamiky reaktoru.
V klasickém tlakovodním reaktoru generace II mohou být palivové soubory MOX přibližně v jedné třetině vsázky. U novějších reaktorů generace III+ se však předpokládá větší zastoupení paliva MOX, které by mělo být minimálně 50 %.
Mohlo by vás zajímat:
JE Sizewell B, která se v Británii stala terčem vtipů skončila časovým a cenovým fiaskem a ještě se má stavět Sizewell C? To už asi u britské veřejnosti neprojde.
6,5 roku výstavby je jasné časové fiasko. Proto asi chtějí stavět Sizewell C, protože očekávají podobné "fiasko"...
Kdepak Emile, o stavbě bylo rozhodnuto už v roce 1980 a spuštění reaktoru bylo v roce 1995.
Kdepak Karásku, to je úplně běžná doba u takové stavby. Např. Temelín měl harmonogram úplně stejný, ze známých důvodů to trvalo ještě o dost déle a o žádném fiasku se vůbec mluvit nedá.
No, to jste zase zaperlil :-). Příště si to zkuste alespoň vygooglovat.
Sizewell - C mají ze 30 % platit Číňané. To s nimi podepsal roku 2015 premiér Cameron. Nyní se ale chtějí cuknout z této mezinárodní smlouvy , což je jim podobné. Nás roku 1938 předhodili Hitlerovi. Britové jsou zcela nedůvěryhodný národ i stát. Naštěstí, doba jejich obří koloniální říše je už navždy minulostí. Takže jsem na to konečné financování docela zvědav, pokud by se jim podařilo Čínu ze stavby "vypudit".
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se