Malé modulární reaktory by měly ve Spojeném království dostat pro svou komercializaci stejnou formu podpory jako offshore větrné elektrárny. Tvrdí to skupina nezávislých expertů jmenovaná vládou.

Návrh je obsažen ve zprávě expertní finanční pracovní skupiny, kterou vláda v minulém roce jmenovala, aby formulovala doporučení ohledně financování projektů malých jaderných reaktorů.

Pracovní skupina uvedla, že pokud jde o technologie schopné komerčního nasazení do roku 2030, vláda by se měla zaměřit na uvedení „prvních projektů svého druhu“ na trh prostřednictvím řady různých mechanismů ke snížení jejich kapitálových nákladů.

Ty by měly zahrnovat nový infrastrukturní fond pro čistou energii, jakož i finanční podporu ve formě tzv. Contract for Difference, která byla ve Spojeném království úspěšně použita k podpoře rozvoje offshore větrných elektráren.

Spojené království je jedním z mála západních států, které se zavázaly k výstavbě nových jaderných elektráren. Vývoj nové generace malých atomových reaktorů je považován za klíčový pro budoucnost tohoto odvětví, neboť má potenciál udržet si konkurenceschopnost s rychle se snižujícími náklady na obnovitelné zdroje energie.

Příznivci tvrdí, že malá a modulární konstrukce těchto reaktorů by měla být levnější než tradiční velké reaktory, například ty, které staví francouzská energetická skupina EDF v elektrárně Hinkley Point v jihozápadní Anglii.

Richard Harrington, britský ministr energetiky, uvedl, že zpráva odborné finanční skupiny uznává příležitost, kterou malé jaderné reaktory představují.

„Pokročilé jaderné technologie představují velkou příležitost k tomu, aby táhly čistý růst a mohly by vytvářet vysoce kvalifikované a dobře placené pracovní pozice v celé zemi jako součást naší moderní průmyslové strategie,“ dodal Harrington.

Britská vláda v červnu vyčlenila 56 milionů liber (1,6 miliardy korun) na to, aby podpořila výzkum a vývoj nejmodernějších typů malých reaktorových technologií, z nichž většina nebude komerčně dostupná až do konce roku 2020. Několik společností tak obdrželo finance na vývoj svých technologií.

Úvodní fotografie: Koncept SMR od společnosti Rolls-Royce, zdroj: Rolls-Royce

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *