Domů
Jaderné elektrárny
Terrestrial Energy zdvojnásobuje výkon svého designu SMR
Terrestrial Energy IMSR - Modular reactor. Zdroj Terrestrial Energy
Zdroj: Terrestrial Energy

Terrestrial Energy zdvojnásobuje výkon svého designu SMR

Budoucí dodavatel malých jaderných reaktorů, společnost Terrestrial Energy, oznámila, že její reaktor IMSR400 bude vyráběna jako dvojblok. Tento krok podle společnosti reaguje na požadavky veřejných služeb a zvýší tím nákladovou konkurenceschopnost reaktoru.

Vizualizace původního jednoblokového designu ISMR jaderné elektrárny, Terrestrial Energy

Reaktor s roztavenými solemi integrálního typu (všechny primární komponenty - AZ, cirkulační čerpadlo, výměník… -  jsou umístěny v reaktorové nádobě s primárním chladivem.), dokáže přímo zásobovat teplem průmyslové podniky nebo produkovat elektrický výkon až 195 MWe. Rozhodnutí budovat reaktory v páru zvyšuje celkový maximální elektrický výkon elektrárny až na 390 MWe.

Aktualizovaná vizualizace dvojblokového designu ISMR400; Zdroj: Terrestrial Energy

Terrestrial Energy je jedním ze tří dodavatelů, které si vybrala kanadská společnost OPG pro podporu inženýrských a projektových prací. Očekává se, že konečné technologické řešení vybere společnost OPG ještě letos a koncem tohoto desetiletí zahájí proces výstavby a následného provozu malého reaktoru v areálu JE Darlington. Ostatní dodavatelé jsou GE Hitachi se svým designem 300 MWe reaktoru BWRX-300 a X-energy se svým čtyř-reaktorovým projektem SMR Xe-100 s celkovým výkonem 320 MWe.

Řez reaktorovou budovou SMR IMSR; Zdroj: Terrestrial Energy

V lednu 2019 společnost Terrestrial oznámila americké jaderné regulační komisi (NRC) svůj záměr požádat o schválení projektu IMSR400 v USA a v prosinci 2019 CNSC a NRC vybraly IMSR400 pro první společné technické posouzení pokročilého reaktoru, který nepoužívá vodu jako chladivo. Minulý měsíc uzavřela společnost Terrestrial dohodu se společností Westinghouse a britskou Národní jadernou laboratoří o vývoji a dodávkách paliva pro IMSR400.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jimi
18. září 2021, 13:37

Takze uz i male modularni reaktory trpi gigantomanii a firmy zjistuji ze maly reaktor je financne nenavratny. Akorat jeste nepochopily ze je financne nenavratny i velky reaktor.

Vinkler
18. září 2021, 17:13

Ono 200 MW je trochu větší podniková teplárna.

Onehdy tu ale byl článek, že finančně nenávratné jsou větrníky a slunečníky. Když fouká, tak je cena ee na burze velmi nízká až záporná, když je cena EE vysoká tak to nefouká. Musí být nějaká silná forma dotace (pevná výkupní cena, nebo jinak...), rozhodně ne tržní.

Milan Vaněček
18. září 2021, 17:47

Pane Vinkler, nevěřte každé otištěné pitomosti. Ty podniky, co si třeba v EU sjednaly PPA (power puchase agreement na 10-20 let tak za elektřinu ze slunce či větru platí 35-50 EUR/MWh a nemusí si ji teď kupovat jako ostatní na příští rok za cenu přes 100 EUR/MWh (nějaké hodinové výkyvy kdy je třeba cena záporná či naopak hodně vysoká Vás nerozhází, po 99% doby v roce a 99% Vaší spotřeby máte zaručenou cenu).

To je tržní zajištění a pro hodně firem na západě i PR benefit protože jedete na čistou energii.

Pavel Veselý
18. září 2021, 18:03

Stále stejné pokrytectví. Kdyby firmy skutečně fyzicky měly odebírat tu elektřinu určitě by zkrachovaly,kdyby na ní byly závislé. Odebírají energii prostě ze sítě a vůbec je v dané chvíli nezajímá od jakého zdroje pochází. Asi tak.

Petr Poruban
18. září 2021, 18:34

Je to jednoduché, ale pan Vaněček to pochopit nechce z ideologických důvodů.

Lidská společnost a psychologie...

Milan Vaněček
18. září 2021, 19:04

Samozřejmě, firmy, když nemají svoji fotovoltaiku na továrních halách, odebírají ji ze sítě. A je pro ně výhodné, když mohou odebrat 50% či 80% či 99% ze sítě za cenu PPA (polovina či třetina té současné tržní ceny objednané na příští rok).

Jen hlupák by bral mnohem dražší elektřinu a takový hlupák co bude za 20 a více let brát extrémně drahou elektřinu z nově postavených JE (viz Hinkley point) se nenajde-proto ji bude muset stát dotovat (= zaručit se za ještě vyšší cenu než ta vysoká současná). To bude další "tunel" na oškubání spotřebitelů, bohužel ještě větší a delší než byl v 2009-10 náš tunel fotovoltaický, který nás proslavil ve světě (jak se věci dělat nemají).

To není o ideologii, to je o lidské blbosti a schopnostech všehoschopných.

Petr Poruban
18. září 2021, 20:32

Jde o to, že by se tyhle firmy neměly tvářit, že jedou pouze na energii vyrobenou z OZE.

Mě zase přijde jako hloupost když někdo tvrdí, že ví co bude za 20 let.

Současný růst cen el. energie neodpovídá představě o cenové výhodnosti OZE. Zrovna tak růst výroby el. energie z plynu neodpovídá očekávání, že OZE zvládnou pokrýt stávající, natož tu rostoucí poptávku v budoucnu. V časopisech z 60. let se tvrdilo, že v 80. letech budou lidi chodit po Marsu. Dnes se tomu jen schovívavě usmíváme.

Je dobře, že se v posledních letech odehrává renezance ve výzkumu i stavbě nových typů jaderných reaktorů. Budou zřejmě potřeba. EU by se na tuhle oblast měla více zaměřit. Aby v těhle důležitých technologiích nepokulhávala za USA, Čínou nebo dokonce i Ruskem.

Marek Kuchejda
18. září 2021, 21:01

Mohl by mi pan Vaněček logicky vysvětlit jak PPA kontrakt z FVE zajistí mé fabrice stálý výkon cca 1 MW přes den i celou noc, v zimě i v létě. Prosím krátce, jednoduše, a bez vytáček. Beru těch 99% za rok. Tedy cca 8.760 hodin.

Děkuji.

Karel
18. září 2021, 21:23

To je přece jednoduchý, si zasmluvní elektřinu z FVE v Austrálii a Americe. A vy v tom hledáte problém ?

hellokitty
18. září 2021, 21:39

kratce a jednoduse je to starost dodavatela a distributora energie, s ktorym mate uzavrety kontrakt

kratce a jednoduse

Vinkler
19. září 2021, 08:25

Pro p. Vaněčka. Vždyť to píšu. Potvrzujete. Jiný název pro dotace. :-)

Vinkler
19. září 2021, 15:40

Pro hello. To je přece jasné. V kapitalismu jsou ceny tržní a smluvní. Mám-li PPA kontrakt, mám cenu smluvní. Tedy pokud větrníky a slunečníky točí a je cena tržní nízká až -, kupuji o "nich" přes síť tu dražší smluvní. A pokud netočí, a nesvítí, kupuji přes ně tu fuj špinavou, opět za cenu smluvní ( obvykle vyšší než je ta střední tržní), tím tedy platím dotace nebo snad odpustky a tvářím se jak nejsem ekologický, aby mě u firmy nedemonstrovali gretisti.

hellokitty
19. září 2021, 16:21

iba taka perlicka, v tomto pripade sa moze stat ze budem platit aj keby som zrovna neodobral ani kWh (napr. ked skodovke kvoli nedostatku cipov stoji produkcia), to je zasa uloha vedenia firmy vyhodnotit tieto mozne rizika a nastavit zmluvu tak, aby sa trafili do nejakeho priemeru tak, aby sa im to financne oplatilo

Emil
19. září 2021, 16:44

To se může stát dost těžko, protože když Škodovce neplánovaně stojí produkce, tak tu předem nakoupenou elektřinu prostě přeprodá někomu jinému.

Marek Kuchejda
19. září 2021, 19:42

Ano je to tak. PPA je jen virtuální obchodní přeúčtování mezi dodavatelem a odběratelem. Každá strana bere odpovědnost za svou odchylku. Když nefouká nebo nesvítí dle nasmlouvané dodávky musí dodavatel operativně nakoupit na trhu za aktuální spotovou cenu a dorovnat odchylku. Když je aktuální spotová cena nižší než smluvní, tak na tom dodavatel vydělá, i když nevyrábí. Průser je, když je spotová cena výrazně vyšší než smluvní a musí dokupovat s výraznou ztrátou. Donedávna to nebyl takový problém, protože smluvní ceny byly většinou o dost vyšší než spotové. Teď je to radikálně jiné. A dodavatel musí mít těžké spaní. Co se týče neplánované odstávky ve Škodovce, tak jak psal výše Emil. Škoda prostě prodá svůj nasmlouvaný odběr na spotovém trhu. A jelikož to má dlouhodobě nasmlouvané za výrazně nižší cenu, než je dnešní aktuální spotová, tak na tom ještě slušně vydělá. Je to jen taková hra, která nemá s fyzickou dodávkou nic společného. Jde jen o to, to dobře spočítat, zprůměrovat a trochu přisadit do rezervy kvůli odchylce a je to. PPA vypadá dobře ale nemůže být všespásné jak psal optimisticky pan Vaněček. 99% dodávky po 99% doby u odběratele je pěkný nesmysl. Je jasné, že ani přes PPA nemůže FTE prodávat elektřinu v noci.

Vinkler
20. září 2021, 08:52

Ano, Virtuání. Tedy Helo po pravdě je-li výroba OZE třeba: fakticky 50 % výkonu a 50 % času, tak všichni spotřebitelé dostanou fyzicky 25% z OZE.

Podle PPA co se tváří eko, že tedy ti se smlouvou PPA dostávají 100% po 100% doby z OZE (i když OZE nic nevyrábí, je to jen úřední výkaz) smluveného výkonu.

A ostatní formálně třeba jen jako by 15% z OZE ( výpočet podle poměru spotřebitelů s a bez PPA a ten neznám).

To je na hlavu. Dyť je to jen papír, za účelem zblbnutí veřejnosti a převodu dotací do OZE, aby dostali místo záporné ceny na trhu vysokou kladnou. A ti s PPA je dotují a dělají si zelené PR. No a vícenáklady se promítají do cen EE v EU, tj. nám do peněženek přes inflaci.

To by nebylo to nejhorší, daleko horší bude krach firem a přesun výroby jinam.

Milan Vaněček
20. září 2021, 09:02

PPA s větrnou elektrárnou funguje na přímý odběr i v noci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se