Domů
Jaderné elektrárny
USA: JE Indian Point se přiblížila kompletnímu odstavení, 4 roky před vypršením provozní licence
JE Indian Point
Zdroj: Entergy

USA: JE Indian Point se přiblížila kompletnímu odstavení, 4 roky před vypršením provozní licence

Druhý blok jaderné elektrárny Indian Point byl ve čtvrtek trvale odstaven po 45 letech provozu. Oznámil to provozovatel elektrárny, společnost Entergy. Poslední provozovaný blok elektrárny má být trvale odstaven do 30. dubna příštího roku. Oba bloky dohromady pokrývaly přibližně čtvrtinu spotřeby státu New York.

JE Indian Point, která se nachází na jihovýchodě amerického státu New York, se skládá ze dvou tlakovodních reaktorů dodaných společností Westinghouse. Instalovaný výkon nyní odstaveného bloku byl 998 MWe. Třetí blok, který je nyní posledním provozovaným blokem v elektrárně, má instalovaný výkon 1030 MWe. Nyní odstavený blok zahájil komerční provoz v srpnu 1974. Třetí blok vstoupil do komerčního provozu o dva roky později.

„Během posledních 45 let tisíce oddaných profesionálů provozovalo druhý blok v Indian Point bezpečně a spolehlivě. Každému z nich dlužíme poděkování za dobře odvedenou práci a za jejich odhodlání dodržovat nejvyšší standardy profesionality.“  – Chris Bakken, vedoucí pracovník pro jadernou energii v Entergy.

Oba reaktory budou vyřazeny před vypršením jejich provozní licence

Plán odstavit oba reaktory byl zveřejněn již v roce 2017 a je v souladu s dohodou se státem New York. Plán uzavřít oba provozované bloky byl zdůvodněn několika faktory, například z důvodu trvalých a předpovídaných nízkých cen energie na trhu, které zapříčinily snížení příjmů. Dohoda se státem nicméně obsahovala ustanovení, podle kterého by v případě mimořádné situace ovlivňující výrobu elektrické energie mohl stát souhlasit s dalším provozem elektrárny na dalších 5 let. Druhý blok má v současnosti provozní licenci platnou do roku 2024. Poslední třetí blok má platnou licenci do roku 2025.

Společnost již dříve oznámila, že hodlá najít pracovní místa v rámci své struktury pro kvalifikované pracovníky, kteří by s přemístěním souhlasili. Entergy vlastní a provozuje celkem 5 jaderných bloků.

Entergy v loňském roce oznámila návrh na prodej dceřiných společností, které vlastní tři bloky v JE Indian Point, po ukončení provozu. Všechny tři tamní bloky, tedy i ten nejstarší, který byl odstaven v roce 1974, má získat dceřiná společnost Holtec International za účelem zrychleného vyřazení z provozu.

Zdroj úvodní fotografie: Entergy

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Obchod za stovky miliard. Jízdní řád pro jádro máme, kam dojedeme, ale nevíme
5. prosinec 2022, 05:30
Vláda Spojeného království přebírá 50% v projektu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C
3. prosinec 2022, 13:02
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Matěj Orság
14. květen 2020, 19:13

Odstavení by byla velká škoda a chyba pro přírodu. Elektrárna vyrábí 25% elektřiny pro město New York. Je blízko městu a jsou kolem ní přírodní parky a rezervace. Dovedu si představit, že fosilní lobby a hlavně developeři se o její odstavení velmi snaží a velmi by vydělali na uvolněných pozemcích a náhradě výkonu uhlím/zemním plynem.

Zde o tom zajímavá prezentace přímo od Newyorčanů

https://youtu.be/SEQbbtbxxmM

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516